دستگاه‌هاي اجرايي خوزستان به ياري سيل‌زدگان شتافتند

اهواز - ايرنا – پس از افزايش دبي آب در سه حوضه كارون، دز و كرخه تمامي دستگاه هاي اجراي، سازمان‌ها، نهادها و ارگان هاي خوزستان براي كمك به سيل زدگان اعلام آمادگي كردند.

به گزارش ايرنا بارش‌هاي روزهاي اخير در بالادست باعث افزايش دبي آب رودخانه هاي كارون، دز و كرخه و آبگرفتگي تعدادي از روستاها و شهرها در استان خوزستان شده است.
امدادرساني به سيل زدگان در نقاط مختلف استان خوزستان به صورت شبانه روزي ادامه دارد در كنار همه دستگاه هاي عملياتي، خدماتي و امدادي ديگر دستگاه هاي اجرايي استان به كمك سيل زدگتن شتافته اند و متناسب با نوع خدمات و امكاناتشان به شهر و روستاهاي سيل زده در حال امداد رساني مي باشند.
از آغاز اين حادثه تمامي دستگاه هاي مرتبط و متولي از جمله استانداري خوزستان، اداره كل مديريت بحران استان خوزستان ، سازمان هلال احمر، دانشگاه هاي علوم پزشكي سطح استان، نيرو هاي مسلح اعم از سپاه، ارتش، نيروي انتظامي پاي كار آمده اند و همچنان مشغول امداد رساني هستند.
اداره كل راه و شهر سازي استان خوزستان با بسيج تمامي ماشين آلات خود از پيش از وقوع سيل تا اين لحظه در حال ترميم، احداث، استحكام بخشي و جايجايي مردم در معرض خطر سيل به نقاط امن است.
اداره كل فرهنگ و ارشاد اسلامي خوزستان هم اكنون آمادگي اين اداره كل جهت اسكان سيل‌زدگان در مجموعه هاي فرهنگي و هنري استان را اعلام كرده و همه مجموعه‌هاي فرهنگي و هنري استان خوزستان جهت اسكان مردم درگير با سيل آماده هستند، همچنين براي ايجاد روحيه نشاط و شادي در بين سيل‌زده برنامه‌هاي فرهنگي و هنري نيز در اين مجموعه هاي فرهنگي و هنري تدارك ديده شده است.
اداره كل آموزش و پرورش خوزستان نيز تمامي مدارس استان در مناطق در معرض خطر را به منظور اسكان سيل زدگان آماده كرده است كه در كنار آن با همكاري هلال احمر چادرهايي نيز در مدارس برپاشده است و غذاهاي كنسرو شده، آب معدني، نان، پتو، فرش و ساير وسايل لازم براي استفاده خانواده‌هاي سيل زده در ستادهاي اسكان آموزش و پرورش توسط هلال احمر هم اكنون در حال ذخيره سازي است.
آموزش و پرورش استان با استفاده از تمامي ظرفيت‌هاي موجود آماده كمك رساني به هم استاني‌ها سيل زده است.
اداره كل ورزش و جوانان استان خوزستان نيز از امادگي همه سالن هاي ورزشي خود براي اسكان سيل زدگان در مناطق در معرض خطر خبرداده است و اعلام كرده با ظرفيت سخت افزاري و نرم افزاري موجود آماده امداد رساني به نقاط حادثه ديده است.
در همه دستگاه هاي دولتي و غير دولتي شركت مناطق نفت خيز جنوب، شركت‌هاي كشت و صنعت نيشكر، پتروشيمي ها ، صنايع فولاد، ملي حفاري، و ديگر صنايع بزرگ و كوچك استان امكانات خود را به مناطق مختلف استان گسيل كرده اند.
وقوع سيل و جاري شدن سيلاب در استانهاي بالا دست خوزستان طي يك هفته گذشته باعث ورود اين سيلاب به سدهاي استان و طغيان رودخانه هاي اين استان شده است.
72 روستاي حوضه دز و كرخه در معرض سيلاب قرار دارند كه تا كنون 40 روستاي آن به زير آب رفته اند هر چند ساكنان اغلب اين روستاها از سكنه خالي شده اند.
7164/6064