دامان طبيعت در روز طبيعت ميزبان پرشور مردم كهگيلويه بود

ياسوج - ايرنا - مردم شهرستان كهگيلويه طبق سنت هر ساله 13 فروردين ، روز سيزده بدر را در دامان طبيعت و مناطق سرسبز اين شهرستان سپري كردند.

به گزارش ايرنا، از نخستين ساعات اوليه بامداد امروز سه شنبه مردم مناطق مختلف شهري و روستايي در روز دوستي با طبيعت و سيزده بدر همراه با اعضاي خانواده و بستگان خود به نقاط خوش آب و هوا و سرسبز رفتند .
جمعي از شهروندان دهدشتي اين روز را به اطراف مناطق سرسبز از جمله دامنه كوه ها ، اطراف رودخانه ها و چمن زارها رفتند و جمعي نيز ترجيح دادند به بوستان ها، گردشگاه ها و تفرجگاه هاي حاشيه شهر بروند.
هواي مطبوع ، آفتابي و دلپذير باعث شده تا جمع بيشتري از مردم براي استفاده كردن از مواهب طبيعت اين روز را به گذراندن در دل طبيعت رفته و از منظره هاي چشم نواز آن استفاده كنند .
همچنين برخي از مردم كه امكانات و وسيله نقليه در اختيار نداشتند سيزده بدر را در بوستان هاي شهري سپري كردند.
سبزه هاي مزين به روبان هاي رنگي كه مردم با خود براي بردن به طبيعت و سپردن آن به آب حمل مي كردند جلوه اي زيبا بود كه بالاي سقف بيشتر خودروها ديده مي شد.
جمعي از مردم نيز ماهي هاي قرمز سفره هفت سين را به همراه داشتند تا آنها را در دره هاي فصلي و در آب رودخانه ها رها كنند .
استقرار ميهمانان نوروزي و مردم بومي در اطراف مزارع سرسبز و مناطق گردشگري حال و هواي خاصي به اين روز بخشيد.
در اين ميان برخي از خانواده ها نيز در اماكن مذهبي و بقاع متبركه حضور يافته و از برنامه هاي فرهنگي آن بهره مند شدند.
آبشار زيباي كمر دوغ، شكوفه باغات روستاهاي الگن و المور، قلعه هاي تاريخي قلعه رئيسي، امام زاده سيد محمود و ميرسالار، باغات ليموي قلعه دختر، حاشيه رودخانه مارون، بافت تاريخي دهدشت، مراتع سرسبز دشت مازه، بادامستانهاي حومه غربي و آبشار زيباي طوف خيمه در بخش سوق از جمله مناطق ديدني و زيارتي كهگيلويه است كه مردم اين شهرستان براي گذراندن سيزدهمين روز سال نو به اين اماكن رفتند.
جمعي از شهروندان دهدشت مركز شهرستان كهگيلويه در گفت و گو با خبرنگار ايرنا ، از روز 13 فروردين به عنوان روز انس با طبيعت و جاذبه هاي گردشگري و يكي از روزهاي خاطره انگيز سال نو ياد كردند.
يك شهروند ضمن گراميداشت روز طبيعت گفت: در روز طبيعت مردم با پناه بردن به آغوش طبيعت و مناطق سرسبز از خداوند به خاطر نعمت هايش سپاسگزاري مي كنند.
ساسان روستايي افزود: در مراسم سيزده بدر، مردم با رفتن به دشت ها و مزارع ، خير و بركت را براي خانه هايشان طلب مي كنند.
وي همچنين برپايي مراسم سيزدهم فروردين و شادي و نشاط خانواده ها در كنار يكديگر را موجب تقويت روابط اجتماعي و عاطفي اقوام و خويشاوندان ذكر كرد.
يك فرهنگي هم گفت: حضور مردم در دامن طبيعت براي آشنايي آنان با نعمت هاي خداوندي و نظاره حيات دوباره طبيعت و تفكر درباره خالق او است.
محمد مردانيان افزود: برگزاري آيين سيزده بدر و گذراندن آن در دامن طبيعت موجب نشاط روح و روان انسان مي شود.
وي جمع شدن اعضاي خانواده و اقوام كنار طبيعت را در روز سيزده بدر موجب رفع كدورت ها و ايجاد دوستي ها دانست و گفت: حضور مردم در مناطق كوهستاني و كشتزارهاي گندم و گره زدن بوته ها از جمله آيين هاي 13 فروردين است.
شهرستان 131 هزار نفري كهگيلويه با چهار شهر، چهار بخش، 10 دهستان و 360 روستا يكي از شهرستانهاي گرمسيري استان 713 هزار نفري كهگيلويه وبويراحمد است كه هر ساله در ايام نوروز ميزبان گردشگران زيادي از مناطق مختلف است.
7531/1662