۱۳ فروردین ۱۳۹۸ - ۱۹:۵۷
کد خبر 83263300
۰ نفر
تعامل دانشگاه و صنعت در تقابل با تحریم

تهران- ایرنا- با توجه به شرایط امروز جامعه ایران و تحریم های یكجانبه دولت آمریكا، تعامل و مشاركت سازمان یافته دانشگاه ها و پژوهشگاه ها با صنعت و جامعه، می تواند بسیاری از نیازهای كشور را در داخل تامین كند.

به گزارش روز سه شنبه خبرنگار گروه دانشگاه ایرنا، برقراری ارتباط صنعت و دانشگاه در سال های اخیر بارها مورد توجه صاحبنظران و جامعه دانشگاهی قرار گرفته است؛ تجارب كشورهای متعدد در این زمینه مشاهده و موانع و چالش های این ارتباط نیز از ابعاد مختلف مورد بررسی قرار گرفته است.
اغلب كارشناسان این ارتباط را به ویژه در دوران تحریم در جهت رفع نیازهای كشور بسیار موثر دانسته و معتقدند این رابطه دوسویه علاوه بر رفع نیازهای جامعه، غنای علمی دانشگاه ها و جامعه علمی را نیز افزایش می دهد.
برخی كارشناسان و اعضای هیات علمی برقراری این ارتباط را مستلزم شبكه های میان بخشی می دانند و بعضی دیگر از تحلیلگران نیز بر پژوهش های كاربردی، پیشنهاد سوژه های تحقیقی توسط مراكز تولیدی و پاسخ گویی دانشگاه ها و مراكز علمی به صنعت، تاكید می كنند.
معاونت پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری برای برقراری ارتباط این دو نهاد و همچنین غلبه بر موانع و چالش های این تعامل، مركزی با عنوان دفتر ارتباط با صنعت را راه اندازی كرده است. این دفتر در سال 97 كوشید مسیر ارتباط سازمان یافته مراكز صنعتی و دانشگاه های فنی و مهندسی را با امضای توافق نامه ها و تفاهم نامه ها، هموار كند.
بر اساس این تفاهمنامه ها، شماری از پروژه های تحقیقاتی به مراكز علمی، دانشگاه ها و پژوهشگاه های كشور واگذار شد.
وزارتخانه ها و دستگاه های اجرایی نیز در این سال از ارتباط صنعت و دانشگاه برای انجام پژوهش ها و اجرای طرح های خود استقبال كردند كه در میان این دستگاه ها وزارت نفت پیشتاز بوده است.
وزارت نفت از سال 92 تا سال 97 نزدیك به 400 فقره قرارداد با 66 دانشگاه به ارزش بیش از 300 میلیارد تومان منعقد كرده است.
تفاهمنامه های دیگری نیز با سازمان حفاظت محیط زیست، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی، وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح، نیروی هوایی ارتش و ستاد كل نیروهای مسلح در همین چارچوب منعقد شده است.
با این وجود تعداد قراردادهای كلان منعقد شده میان دانشگاه ها با وزارتخانه ها و سایر دستگاه های اجرایی نشان می دهد كه هنوز از دانش و انرژی ذخیره شده در مراكز آموزش عالی استفاده كافی صورت نگرفته است.
برای مشاركت گسترده و كارآمد دانشگاه ها در اجرای طرح های كلان اقتصادی و همچنین ایفای نقش موثر مراكز آموزش عالی فنی و مهندسی در واحدهای تولیدی علاوه بر تمایل و استقبال دستگاه های اجرایی، دانشگاه ها نیز باید در مسیر رسیدن به نقطه مطلوب ارتباط صنعت و دانشگاه هدف گذاری كنند.
تازه ترین گزارش دفتر ارتباط صنعت و دانشگاه وزارت علوم، تحقیقات و فناوری نشان می دهد كه در سال 97 گام های روشن و محكمی برای مشاركت سازمان یافته دانشگاه ها در اجرای طرح های كلان اقتصادی برداشته شده است.
برای تعمیق مهارت آموزی دانش آموختگان نیز تفاهم نامه های متعددی میان دفتر ارتباط صنعت و دانشگاه با سازمان آموزش فنی و حرفه ای منتعقد شده است.
پایش وضعیت قراردادهای ارتباط با صنعت، برگزاری نشست های مشترك مدیران صنعت و دانشگاه، آغاز اجرای طرح رصد اشتغال دانش آموختگان، تدوین و نظارت بر اجرای آیین نامه فرصت مطالعاتی اعضای هیات علمی، جمع آوری و تدوین قراردادهای برگزیده دانشگاه ها و پژوهشگاه ها، از جمله این اقدامات است.
بر اساس این گزارش، تجارب و الگوهای موفق دانشگاه ها و پژوهشگاه های كشور در توسعه همكاری با جامعه در اختیار سایر موسسه ها قرار می گیرد تا به تقویت نقاط قوت خود بپردازند.
پیش بینی می شود در صورت اجرای كامل برنامه های دفتر ارتباط با صنعت وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در سال های آتی مشاركت دانشگاه ها در طرح های كلان انتقال فناوری، پژوهشی و اجرای طرح های عمرانی سازمان یافته و پررنگ تر شود.
دانشگاه های ایران در دوران تحریم می توانند از فرصت به دست آمده برای به رخ كشیدن دانش های كاربردی خود در مسیر توسعه اقتصادی استفاده كنند.
*9484* 3063