ماهی نهنگ خوار ایرانی در كمین متخاصمان

تهران- ایرنا- سریعترین اژدر جهان معروف به «ماهی نهنگ خوار ایرانی» یكی از برگ های برنده نیروهای مسلح در آب ها است كه می تواند در كمترین زمان انواع شناورها را به قعر دریا بفرستد.

به گزارش خبرنگار دفاعی ایرنا، نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران كه با استفاده از تسلیحاتی همچون موشك های كروز، موشك های بالستیك، پهپادها، زرهی، ضد زره، سامانه های پدافندهوایی و جنگنده ها دستی برتر در نبردها زمینی و هوایی دارند، در رزم دریایی نیز با توجه به بهره مندی از تسلیحاتی همچون شناورهای سطحی و زیر سطحی، انواع موشك های و اژدرهای متنوع صاحب قدرت هستند.
به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا؛ اژدر یك سلاح انفجاری پرتابی است كه درون آب شلیك می‌شود. این تسلیحات نوعی موشك هستند كه از رو یا زیر سطح آب پرتاب و در نزدیكی هدف یا پس از برخورد به آن منفجر می‌شوند و راهكار سخت مقابله با اژدر‌ها این نوع سلاح در زمره مرگبارترین تسلیحات دریایی قرار می‌گیرد.
در این میان سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در سال 1385 با نمایش اژدر «حوت» نشان داد كه سریعترین اژدر جهان را در اختیار دارد كه پس از آن به ماهی نهنگ خوار ایرانی شهرت پیدا كرد.
در حالی كه اژدرها به دلیل اصطكاك با آب نمی توانند، سریعتر از 25 متر در ثانیه سرعت بگیرند، حوت می تواند با سرعت 100 متر در ثانیه یه سمت اهداف خود حركت كند.
بر اساس اطلاعات ارائه شده توسط فرماندهان سپاه، این اژدر كه قابلیت شلیك از قایق‌های تندرو و زیردریایی را دارد و می‌تواند در شعاع 15 كیلومتری اهداف سطحی و زیر سطحی را با كمك سر جنگی 210كیلوگرمی خود منهدم كند.
بخش حباب سازی كه در ابتدای حوت قرار دارد، لایه ای از بخار را در اطراف می موشك ایجاد می كند تا میزان اصطكاك ماهی نهنگ خار ایرانی با آب به حداقل برسد و در لایه ای گاز به سمت هدف خود پیش رود.
در صورتی كه ماهی نهنگ خوار ایرانی در فاصله یك كیلومتری از هدف رها شود، می تواند در 10 ثانیه به هدف خود برسد كه در این شرایط شناورهای متخاصم راهی به جز تسلیم نخواهند داشت.
حوت كه در بیشتر مواقع سطح زیرین شناورهای سطحی و بدنه شناورهای زیر سطحی را هدف قرار می دهد، با توجه به قدرت انفجاری كه دارد، می تواند به تنهایی یك شناور متوسط همچون ناوشكن را به قعر دریای بفرستد و در صورتی كه 2 فروند از ماهی های نهنگ خوار ایرانی راهی هدف شوند ناوهای عظیم را نیز غرق می كنند.
پیش بینی زمان و محل شلیك حوت نیز برای شناورهای جنگی دشوار است زیرا بر اساس اعلام سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، ماهی نهنگ خوار ایرانی با كمك شناورهای رادار گریز به سمت اهداف شلیك می شود.

*مقایسه با مدل روسی
پیش از رونمایی حوت، فناوری حركت اژدر در میان حباب های گاز تنها در اختیار روسیه بود، اما سپاه با نمایش ماهی نهنگ خوار ایرانی نشان داد كه به صورت بومی به این دانش دست پیدا كرده است.
بسیاری از رسانه های جهان تلاش كردند تا حوت را نمونه مهندسی معكوس شده نوعی اژدر كوتاه برد روسی تحت عنوان اشكوال معرفی كنند، در حالی كه این 2 اژدر تنها در زمینه حباب سازی و حركت در گاز با هم شباهت دارد و از نظر نوع سوخت، برد و سرعت با یكدیگر متفاوتند.
اشكوال یك راكت غیر هدایت شونده زیرآبی با سوخت مایع محسوب می شود كه دقت بسیار ضعیفی دارد و در برخی از موارد خطای 300 متری را نیز ثبت كرده است، در حالی كه حوت از سوخت جامد استفاده و با دقت بالا اهداف خود را منهدم می كند.
این اژدر حتی در صورتی كه برد كوتاهی نیز داشته باشد در عرض 38 كیلومتری تنگه هرمز سلاحی تعیین كننده است، زیرا در صورتی كه از آب های سرزمینی ایران شلیك شود، می تواند در كمتر از 30 ثانیه خود را به دور ترین نقطه آب راه بین المللی در این تنگه برساند و توان فرار و دفاع را از متخاصمان سلب كند.
از سوی دیگر قدرت اژدرهای ایرانی در آب های جنوب ایرانی را باید در كنار انواع شناورهای تندرو و موشك انداز، ناوهای جنگی، زیر دریایی ها، موشك های كروز ساحلی، قدرت آتش توپخانه، عملیات پهپادها و توانایی پرواز انواع جنگنده نیروی هوایی دید.
نمایش تسلیحات همچون انواع اژدرها، شناورهای سطحی و زیر سطحی كاملا بومی نشان می دهد كه قدرت نیروهای مسلح در آب های كاملا واقعی است و جمهوری اسلامی ایران با توجه به موقعیت راهبردی خود و برخورداری از تسلیحات لازم عامل اصلی ایجاد ثبات و امنیت در خلیج فارس، تنگه هرمز و دریای عمان محسوب می شود.
سیام*9612*1336 * 3063