۱۳ فروردین ۱۳۹۸ - ۱۰:۳۶
کد خبر 83262796
۰ نفر
بازنمایی یكسال راه و روند توسعه ایلام

ایلام - ایرنا -اگرچه تعیین و تعریف فراز و نشیب های یكسال برای هر مجموعه انسانی ، تعاریف مصادیق و معناهای عام و خاص و متفاوتی دارد اما تا انجا كه به حوزه عمومی جامعه و كاركرد اجتماعی افراد مربوط می شود و راه و روند تلاش و تحقق شاخص های توسعه مهمترین منظربرای بازشناسی روند یكساله هرجامعه از جمله استان ایلام می تواند باشد.

به گزارش ایرنا ،میزان تحقق اهداف توسعه و نسبت سنجی اقدام های انجام گرفته با هدفگذاری های برنامه توسعه شاخص مناسب و معیار روایی برای تحلیل و بازنمایی حركت هر استان در بازه زمانی یكساله است به خصوص اگر موضوع و جامعه فرضی روند یكساله استان توسعه نیافته و كوچك ایلام در منتهی الیه غربی كشور و درجوار مرزهای عراق باشد.
استانی كه نسبت ثروت و داشته های بالقوه ان در مقایسه با میزان فعلیت منابع و سطح دسترسی به رفاه ودرامد اهالی ان به شكل شگفتی اوری ناموزون ،ناهمسطح وناهمخوان هستند.
استانی كه از حیث منابع و موقعیت راهبردی منحصر بفرد و درردیف اولین های كشور قرار دارد به لحاظ سطح رفاهی در محدوده اخرین های جدول استان ها و از حیث توسعه صنعتی اخرین یا در كنار اخرین استان كشور قرار دارد .
پیش از ادامه ذكر ان ضروری است كه توسعه گرایی نیروهای اجتماعی و اداری استان درذ چند دهه گذشته و در بستر انقلاب اسلامی منتج به بسیاری دستاوردها ، محروحیت زدایی عام ، برخورداری از زیربناها ، و بهبود بسباری از شاخص ها و متغیرهای رفاهی و زیربنایی درایلام شده است اما هنوز فاصله بالقوه تا بالفعل در این استان زیاد و شگفتی افرین است.
فاصله ظرفیت های بالقوه با داشته های بالفعل در بیشتر زمینه های راهبردی در حدی است كه در همه سال های اخیر متناسب سازی شرایط زیست اهالی با قابلیت ها و ظرفیت های راهبردی آن و مخلص كلام بهبود شاخص های توسعه استان 580 هزار نفری ایلام ' به عنوان هدف عام مجموعه نیروی اجرایی و تصمیم ساز ایلام در اغاز هرسال مطرح و معین شود هدفی كه گاه درپایان سال منشا حسرت و درمواردی نیز محل رضایت بوده است اما در هرحال عاملی برای حفظ دغدغه و انرژی برای ادامه هدف درسال بعدی بوده است.
در ادامه این وضعیت استان ایلام سال 97 را با رویای متناسب سازی شرایط زیست اهالی با منابع و قابلیت ها راهبردی آن آغاز كرداكنون با پایان سال 97 نحوه ، میزان و سطح تحقق این رویا می تواند به مثابه شاخص و معیاری برای تعیین موفقیت و دستیابی به اهداف تعیین شده تلقی شود.
به خصوص اینكه قاسم سلیمانی دشتكی كه درنیمه دوم سال 96 فعالیت خودرا در سمت استاندار ایلام را اغاز كرد فاصله موقعیت و منابع استان با سهم مردمان ان از رفاه و توسعه را موجب شگفتی دریافت و به نحوئ هدفمند توضیح چرایی این وضعیت ناهمخوان را در قالب پرسشی عام مطرح كرد و به بحث گذاشت.
استاندار با طرح شگفتی از تفاوت انچه كه هست با انچه كه باید باشد افكار عمومی و به طور خاص فعالان و ناظران اجرایی ، اقتصادی و ناظران و نخبگان فكری و دانشگاهی استان را با این چالش ذهنی مواجه كرد كه چرا ایلام با وجود همه داشته ها در ردیف محرومترین ها قرار دارد؟.
نتیجه كاركردی بحث برای مدیریت ارشد استان سازماندهی وهمنوا كردن همه نیروها در جهت مطالبه فرصت های از دست رفته توسعه ایلام ، به خصوص در دوران هشت ساله دفاع مقدس و مطالبه طرح و اعتبار برای بهره برداری از قابلیت های مشهود و مستتر استان بوده است .
جذب اعتبار و اجرای طرح شاخص مورد اجماع روند یكساله توسعه
براین اساس در تعریف روند حركت یكساتله استان ایلام و تحدید فراز ها و نشیب های ان میزان جذب اعتبار و اجرای طرح های توسعه معیاری به عنوان معیاری مورد اجماع دراین متن پی گرفته می شود.


** برنامه های استاندار جدید ایلام برای توسعه استان

استاندار جدید ایلام كه از نیمه دوم سال 96 فعالیت خود را در استان آغاز كرد از ابتدای سال 97 با حضور در شهرستان های مختلف اولویت های كاری خود را به منظور ایجاد تحول بویژه در حوزه اقتصادی استان اعلام و با سفرهای شهرستانی و اهتمام جدی نسبت به برگزاری جلسات اقتصاد مقاومتی و ستاد تسهیل و رفع موانع تولید تلاش كرد رونقی دوباره در این بخش ایجاد شود.

** تصویب نهایی طرح آمایش سرزمینی ایلام

امسال طرح دراز مدت آمایش سرزمین در شورای برنامه ریزی استان ایلام به تصویب نهایی رسید و برای تایید به شورای آمایش كشور ارسال شد كه بعد از تایید از سوی این شورا برنامه های افق 20 سال استان ایلام براساس مفاد این طرح تدوین و برنامه ریزی و اجرا می شود.

** اشتغال

از زمان روی كار آمدن دولت تدبیر و امید تاكنون رتبه بیكاری استان ایلام از یك به 22 كشور بهبود یافته است.
بر طبق آخرین گزارش مركز آمار در ارتباط با آخرین وضعیت بیكاری استان در فصل پاییز 97 با نرخ بیكاری 10.6 شاهد كاهش نرخ بیكاری در استان و كسب رتبه 22 در كشور هستیم و به عبارتی در این زمان طی یك سال گذشته یك ركود كم نظیر در حوزه بیكاری در كشور تجربه شده است تا شاهد بهبود 7 پله ای وضعیت بیكاری استان از رتبه 15 در پایان دولت یازدهم (در پایان تابستان 96) به رتبه 22 در پایان آذرماه 97 باشیم .
در 3 بازه زمانی تابستان 96، تابستان 97 و پاییز 97 به ترتیب نرخ بیكاری استان 11.6، 11.8 و 10.6 را تجربه كرده است در حالی‌كه در این زمان‌های مشخص میانگین نرخ بیكاری كشور اعداد 11.5، 12.2 و 11.7 را نشان می‌دهد كه این مهم به ترتیب 1.+، 4.- و 1.1- وضعیت استان را در موضوع بیكاری به نسبت میانگین كشوری نشان می‌دهد.

** 8115 نفر با پرداخت تسهیلات اشتغال فراگیر و روستایی در ایلام شاغل شدند
امسال با بهره مندی از تسهیلات اشتغال فراگیر یك هزار و 417 شغل و در حوزه تسهیلات اشتغال روستایی نیز 6 هزار و 698 شغل ایجاد شده است كه بر این اساس ایلام جز پنج استان برتر كشور است.
امسال سهمیه ابلاغی استان از محل تسهیلات توسعه ایجاد اشتغال پایدار مناطق روستایی یك هزار و 80 میلیارد ریال بود كه با رایزنی مسئولان این اعتبار به 12 هزار میلیارد ریال افزایش یافت.

** صنعت

تاكید استاندار ایلام مبنی بر برگزاری منظم جلسات ستاد اقتصادی مقاومتی باعث شد روند این نشست ها بطور مستمر دنبال شود.
ره آورد برگزاری 343 جلسه ستاد اقتصاد مقاومتی در استان منجر به اجرایی شدن 246 مصوبه در بخش های صنعت، معدن ، گردشگری ، كشاورزی و ... شد.

** احیای 95 واحد تولیدی راكد در استان ایلام

یكی از مشكلات مبتلا به استان ایلام در طول سال های گذشته وجود بنگاه های تولیدی راكد و نیمه فعال بود كه با تخصیص منابع اعتباری از سوی دولت تلاش شد بخشی از این واحدها دوباره به چرخه تولید و فعالیت بازگردند.
سال 97 نیز در استان ایلام با برگزاری جلسات ستاد تسهیل و رفع موانع تولید گام های بزرگی در این عرصه برداشته شد بطوریكه 95 واحد تولیدی راكد و نیمه فعال احیا شده كه 42 مورد آن در حوزه معدن و 53 مورد طرح های حوزه كشاورزی است.

** آغاز برداشت از میدان نفتی آذر

وجود حدود 11 درصد منابع گازی و 6 درصد منابع نفتی ایلام را از مستعدترین مناطق كشور برای اجرای پروژه های حوزه انرژی قرار داده و در این راستا طرح های بزرگی به منظور استحصال این منابع زیرزمینی در استان در حال اجراست.
یكی از مهم ترین این پروژه ها برداشت نفت از میدان آذر است كه با سرمایه گذاری صورت گرفته این مقدار در پایان سال 97 به 65 هزار بشكه در روز رسید.

** فاز دوم پتروشیمی در آستانه بهره برداری

فاز دوم مجتمع پرتوشیمی ایلام سال 97 به مراحل نهایی بهره برداری رسید و قرار بود با حضور رئیس جمهوری اسفندماه افتتاح شود كه به اردیبهشت 98 موكول شد.
در صورت بهره برداری از فاز دوم (الفین)، پتروشیمی ایلام ظرفیت تولید 450 هزار تن اتیلن در سال خواهد داشت.
محصولات پتروشیمی ایلام از باكیفیت‌ترین محصولات پتروشیمی در كشور است كه بیش از 80 درصد آن به بازارهای جهانی صادر می ‌شود.

** شهرك های صنعتی

امسال 23 قرارداد جدید با متقاضیان سرمایه‌گذاری در شهرك‌ها و نواحی صنعتی ایلام منعقد شد كه در قالب قراردادهای جدید 9 هكتار زمین در شهرك‌ها و نواحی صنعتی این استان به سرمایه‌گذران واگذار و سه واحد صنعتی در این مدت به بهره برداری رسیده است.
برای بهره ‌برداری از این واحدهای صنعتی بیش از 2 هزار و 420 میلیارد ریال سرمایه‌گذاری صورت گرفت و با فعالیت آنها برای 104 نفر از جوانان جویای كار استان، اشتغالزایی ایجاد شد.

** راه

طبیعت كوهستانی و خشن همواره مانعی بزرگ برای اجرای پروژه های راهسازی و هزینه بر بودن انجام آنها در استان ایلام شده ولی با این وجود طی سال های اخیر تحول شگرفی در بخش راهسازی استان و تبدیل راه های دوطرفه به چهارطرفه و آزادراه صورت گرفته است.
یكی از مهم ترین پروژه های راهسازی در استان ایلام چهارخطه كردن مسیر ایلام به مهران است كه تاكنون بخش قابل توجهی از این مسیر 85 كیلومتری به آزادراه تبدیل شده و تنها در قسمت های محدودی باقی مانده كه قرار است پیش از اربعین سال آینده تكمیل شود.
اجرای تونل كبیركوه به عنوان بزرگ ترین تونل جاده ای كشور نیز در سال های اخیر سرعت گرفته و در سال جاری نیز با تخصیص اعتبار روند احداث آنها شتاب گرفت.
اجرای تونل كبیركوه 360 نقطه حادثه خیز بین شهرستان های دره شهر و آبدانان را حذف می كند و هم اكنون پیشرفت فیزیكی این پروژه راهسازی به 65 درصد رسیده است.
پنج هزار و 300 متر از تونل 6 هزار و 300 متری كبیركوه حفر شده و تا نیمه اول سال 98 عملیات حفاری این تونل بزرگ به پایان و همزمان با هفته دولت سال آینده بازگشایی می شود.
یكی از پروژه های راهسازی مهم استان ایلام كه حدود 17 سال از آغاز اجرای آن می گذرد ،پروژه راهسازی قاضی خان - بدره است.
طرح راه سازی جاده قاضی خان ، بدره 12 كیلومتر طول دارد و به سرانجام رساندن این طرح باعث بهره مندی مردم شهرستان های سیروان و بدره از این راه استاندارد و ایمن خواهد شد.
با اجرای این پروژه مسیر بدره - سیروان 45 كیلومتر كوتاه تر می شود و فاصله جاده ای مناطق جنوبی با محدوده شمالی استان ایلام را 70 كیلومتر كاهش می دهد.
پروژه راهسازی قاضی خان - بدره با پیشرفت بیش از 90 درصدی در حال انجام است و پیش بینی می شود در ابتدای سال آینده شاهد افتتاح آن باشیم.

** آب

قبل از سال 92 در استان ایلام 125 روستا بصورت سیار آبرسانی می شدند كه با توجه و عنایت دولت این آمار هم اكنون به 38 روستا رسیده است.
بر اساس برنامه ریزی ها قرار است تا 2 سال آینده آبرسانی سیار در استان ایلام بطور كامل حذف شود.
بیش از 98 درصد جمعیت روستایی استان از خدمات آب و فاضلاب روستایی برخوردار هستند كه از این حیث در جایگاه اول كشور قرار داریم.
شبكه آب و فاضلاب هم اكنون در 492 روستای استان برقرار شده و 166 هزار نفر جمعیت روستایی ایلام از نعمت آب شرب بهداشتی بهره مند هستند.
60 درصد جمعیت استان ایلام نیز زیر پوشش شبكه فاضلاب قرار دارند و هم اكنون 276 پروژه در حوزه های آب و برق استان ایلام با برآورد اعتبار 14 هزار میلیارد ریال تعریف و در مراحل اجرایی قرار دارند.

** برق

هم اكنون 6 پروژه برق رسانی با اعتبار 2 هزار میلیارد ریال در شهرستان های مختلف استان ایلام در حال اجراست كه این پروژه ها شامل توسعه پست 230 كیلو ولت دهلران، خط 63 كیلو ولت سرابله - لومار، احداث پست 20/230 كیلو ولت مورموری، احداث خط 230 كیلو ولت ایلام - سیمره، خط 132 كیلو ولت دهلران و خرید و اجرای فیبرنوری خط 63 كیلو ولت ایلام - مهران هستند.
این پروژه ها از 2 تا 93 درصد پیشرفت فیزیكی دارند و با پیگیری های انجام شده بیشتر آنها سال آینده به اتمام و بهره برداری می رسند.

** كشاورزی

در استان ایلام به لطف اجرای طرح های ملی تامین آب سامانه گرمسیری، مهار آب های محلی و احیای اراضی جنوب استان و نیز 20 طرح كوچك ایستگاه آب رشد فزاینده ای در توسعه اراضی دیم به آبی صورت گرفته و تا پایان سال آینده 90 هزار هكتار زمین آبی موجود به 200 هزار هكتار افزایش می یابد.
امسال 17 درصد اراضی زراعی آبی استان به زیر كشت دانه روغنی كلزا رفت كه این مقدار سطح هفت درصد بیشتر از سیاست های كلی وزارت جهاد كشاورزی است.
طی یك برنامه 10 ساله و بر اساس سیاست های ملی باید 10 درصد اراضی زراعی آبی همه استان ها به تدریج به كشت كلزا اختصاص یابد كه استان ایلام در اولین سال ابلاغ مفاد این بخشنامه در سال زراعی 96- 97 مقدار 10 درصد اراضی زراعی آبی را به كشت كلزا اختصاص داد و جلوتر از برنامه های وزارت جهاد كشاورزی است.
ایلام به عنوان سومین استان پایلوت دولت الكترونیك در زمینه صدور مجوز تغییر كاربری اراضی كشاورزی از سوی سازمان امور اراضی كشور انتخاب شد.
استان ایلام در زمینه كشت گیاهان دارویی، زعفران، گل نرگس، مبارزه ارگانیك با آفات در مزارع و باغات، توسعه باغات پسته و انگور گام های موثری برداشته شده است.
امسال 40 مركز خرید با ظرفیت 400 هزار تن آماده تحویل محصول گندم از كشاورزان شد كه از این تعداد 14 واحد سیلو و 26 واحد مراكز موقت مباشرین هستند و پیش بینی می شود امسال 280 هزار تن گندم از مزارع این استان برداشت شود كه با تحقق این مقدار برداشت، 100 هزار تن بیشتر از سال گذشته خواهد بود.

** تعطیلی كشتارگاه های صنعتی دام و مرغ

یكی از مهم ترین اخبار و رویدادهای استان ایلام تعطیلی كشتارگاه مرغ مانشت ایلام بعد از 13 سال فعالیت بود كه روزهای پایانی سال 96 زمزمه های تعطیلی آن به گوش می رسید و این واقعه همان اوایل سال جاری به وقوع پیوست و تعطیلی این واحد خدماتی باعث بروز مشكلات عدیده ای برای حوزه مرغ استان ایلام اعم از تولیدگر، فروشنده و مصرف كننده داشت تا اینكه پس از كش و قوس های فراوان مشكل كشتارگاه مرغ استان ایلام با رایزنی و پیگیری های مسئولان و به ویژه استاندار ایلام آبان ماه فعالیت مجدد خود را آغاز كرد.
اما پرونده كشتارگاه صنعتی دام استان ایلام كه مدت بیش از یك سال است به صورت نیمه تعطیل و گاه تعطیل درآمده هنوز بسته نشده و پیگیری ها برای تعیین تكلییف آن ادامه دارد.
در حوزه دام یكی دیگر از مشكلات استان ایلام خروج دام از استان به دیگر استان ها است كه باعث افزایش قیمت سرسام آور گوشت قرمز در استان ایلام شد.

** قطعی مكرر برق در تابستان ایلام

استان ایلام در فصل گرما برای اولین بار شاهد قطعی مكرر برق در ساعات مختلفی از شبانه روز بود و از ابتدای تیرماه تا نیمه مردادماه در مجموع حدود 200 ساعت برق مشتركان خانگی، اداری، صنعتی، تولیدی استان ایلام قطع شد.
این موضوع سبب بروز خسارت هایی به واحدهایی تولیدی و صنعتی از جمله مرغداری، نانوایی، سالن های پخت غذا و ... شد.
قطعی برق در تابستان امسال موجب 13 درصد كاهش مصرف این انرژی در استان ایلام شد.

** پدیده گرد و غبار، بیابان زدایی و نهال كاری

ابتدای سال جاری كنگره بین المللی مهار گرد و غبار با حضور مسئولان ارشد كشور و برخی صاحب نظران كشورهای خارجی در دانشگاه ایلام به مدت سه روز برگزار شد.
در این كنگره عوامل بروز و شكل گیری گرد و غبار و راهكارهای مهار و مقابله با آن مورد بررسی و كنكاش صاحب نطران قرار گرفت.
در راستای مهار بیابان در استان ایلام هفت هزار و 500 هكتار از اراضی بیابانی استان در قالب مهار ریزگردها و بیابان زدایی نهال كاری شده است.
با توجه به اینكه عمده گرد و غبار استان ایلام از كشور عراق وارد می شود تاكنون 60 هزار هكتار از نوار مرزی بین استان ایلام و عراق جنگل كاری كرده و اداره كل منابع طبیعی و آبخیزداری استان برای 360 هزار هكتار آن در قالب ایجاد یك كمربند سبز ایمن برای جنگل های داخلی كل كشور به خصوص جنگل های زاگرس برنامه ریزی مدون دارد.
چهار میلیارد دلار از محل صندوق توسعه ملی نیز برای مهار پدیده گرد و غبار استان های درگیر با این پدیده اختصاص یافت.
این در حالیست كه 55 درصد جنگل كاری های كشور در سال 97 به تنهایی در استان ایلام انجام شده است.
امسال با هماهنگی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری كشور به فواصل مختلف مدیران كل، معاونان فنی و معاونان حقوقی ادارات كل منابع طبیعی كشور برای بازدید از طرح های جنگل كاری، بیابان زدایی و توسعه فضاهای سبز طبیعی از استان ایلام بازدید داشتند.
امسال بیش از 100 روز گرد و غباری با پایداری 24 ساعته در استان ایلام ثبت شد و در مقاطعی باعث لغو پروازها و تعطیلی مدارس و تاخیر یا تعجیل در ساعت كاری ادارات شد.

** هواشناسی

استان ایلام از اول مهرماه 97 تاكنون شاهد بارش های مطلوب و پرباری بود و سالی پرباران را پشت سر گذاشت به گونه ای كه در مقاطعی استان ایلام از لحاظ دریافت بارش ها عنوان دوم بعد از گیلان و گاه رتبه اول كشور را از آن خود كرد و در حال حاضر نیز ربته اول بارش ها را به خود اختصاص داده است.
از ابتدای سال زراعی جاری تاكنون (اول مهر امسال تا پایان شهریور سال بعد) میانگین بارش ها در استان ایلام 673 میلیمتر بوده كه نسبت به میانگین بارش های سال گذشته با 248 میلیمتر 171 درصد افزایش داشته و در مقایسه با بارش های بلندمدت با 336 میلیمتر 100 درصد افزایش داشته است.
بیشترین بارش باران متعلق به شهرستان ایوان یك هزار و 69 میلیمتر و كمترین بارندگی هم متعلق به شهرستان مهران با 402 میلیمتر است.

** سر ریز شدن سدهای ایلام

در سایه بارش های مطلوب فصول پاییز و زمستان 96 و همچنین در ماه های ابتدایی بهار 97 سدهای چم گردلان ایلام ، دویرج دهلران و كنگیر شهرستان ایوان سرریز شدند كه نوید بخش سالی پربركت برای كشاورزان استان ایلام بود.
در سال زراعی جاری و با توجه به میزان بارندگی های واقع شده در استان ایلام میزان آب ورودی به سدهای استان نسبت به دوره مشابه سال گذشته بیش از 16 برابر افزایش داشت و 374 میلیون متر مكعب آب به سدهای استان ایلام وارد شد.
نكته حائز اهمیت اینكه آب سدهای استان ایلام در سال جاری 2 بار به خاطر نزولات جوی سرریز شدند چرا كه در ابتدای سال و وقوع باران های بهاری باعث سرریز شدن سدهای استان شد و در نیمه دوم سال نیز بارندگی های پاییز و زمستان سدهای سه گانه ایلام سرریز كردند.

** اربعین

امسال استان ایلام میزبان چهارمین كنگره بزرگ اربعین بود كه در این ایام بیش از 2 میلیون و 500 هزار نفر اعم از زائران ایرانی و اتباع كشورهای خارجی از مرز مهران برای حضور در سوگواره اربعین تردد كردند.
اهمیت مساله اربعین و حجم بسیار وسیع تردد زائران در مرز مهران موجب شد همه روزه شاهد حضور مسئولان ارشد كشوری و لشكری و نیز مسئولان طرف عراقی در مرز مهران باشیم.
اربعین امسال تردد زائران بدون ویزا و گذرنامه ممنوع بود و تنها افراد دارای روادید حق عبور از مرز را داشتند و اكثر مردم به واسطه نزدیكی مرز مهران به عتبات عالیات و نیز امنیت این مرز بیشتر زائران مهران را برای تردد برمی گزینند.
طی بازه حدود 10 روزه بیش از 4 هزار اتوبوس برای انتقال زائران اربعین به شهرهای مبدا حركت خود در مرز مهران مستقر شدند.

** بهداشت و درمان

طی سال 97 دانشگاه علوم پزشكی ایلام موفق به افزودن تعداد 48 تخت سی سی یو، آی سی یو و ان آی سی یو به تخت های بیمارستانی استان شد.
63 پروژه عمرانی با اعتبار بیش از 6 هزار میلیارد ریال در این دانشگاه افتتاح یا كلنگ زنی شد كه بسیاری از این پروژه ها در دولت یازدهم و دوازدهم اجرا شده اند.
از دیگر اقدامات این دانشگاه پرداخت مطالبات پرسنلی و بدهی های دارویی تا پایان سال 96، پیگیری های انجام پروژه های مشترك سه جانبه و اورژانس های شهرستانی و بیمارستان 376 تختخوابی ایلام با 85 درصد پیشرفت فیزیكی، استخدام 115 نفر بهورز، فوریت پزشكی و برون سپاری در بخش های خدماتی، تغذیه ای، داروخانه های مراكز بهداشت و درمان است.
تیم های پزشكی فوق تخصصی موسسه های بخشش، مرهم و محكم برای انجام اعمال جراحی رایگان وارد ایلام شدند.
400 كودك دارای ناهنجاری های مادرزادی در ایلام توسط متخصصان موسسه محكم جراحی شدند.

** افتتاح پروژه های هفته دولت و دهه فجر

در هفته دولت، 271 طرح در مناطق مختلف استان ایلام با چهار هزار میلیارد ریال اعتبار افتتاح شد كه با بهره برداری از این طرح ها زمینه اشتغال برای بیش از 250 نفر فراهم شد.
همچنین در دهه فجر نیز 330 طرح و پروژه با اعتباری بالغ بر هفت هزار و 853 میلیارد ریال با اشتغالزایی سه هزار و 668 نفر در حین اجرای پروژه و یك هزار و 223 نفر پس از بهره برداری افتتاح و كلنگ زنی شد.

** ورزش و جوانان

ورزشكاران ایلامی از ابتدای سال جاری تاكنون موفق به كسب 142 مدال از مسابقات آسیایی، جهانی و بین المللی شدند.
ورزشكاران این استان در سال جاری در مجموع 15 مقام جهانی، 9 مقام آسیایی و 118 مقام بین المللی كسب كردند كه نسبت به سال گذشته رشد مناسبی داشته است.
از ابتدای سالجاری تاكنون 264 ورزشكار به مسابقات قهرمانی كشور اعزام شده اند كه در مجموع 604 مدال طلا، نقره و برنز توسط این افراد كسب شده است.
99 درصد هیات های ورزشی استان دارای خانه های تخصصی ورزش هستند و سرانه ورزشی در استان با افتتاح پروژه ها افزایش یافته است.
در حال حاضر 95 پروژه نیمه تمام در مناطق مختلف استان بویژه نقاط روستایی در دست اقدام است كه بخش عمده ای از آنها تا پایان تیر ماه سال 98 به بهره برداری خواهد رسید.

** پرداخت تسهیلات ازدواج به هشت هزار و 20 زوج ایلامی
در بخش امور جوانان نیز طی 10 ماهه امسال 9 هزار و 21 نفر زوج متقاضی دریافت وام ازدواج بوده كه از این تعداد هشت هزار و 20 نفر تسهیلات دریافت كرده اند.
هم اكنون 820 زوج در انتظار دریافت وام ازدواج هستند و تاكنون 230 میلیارد ریال به متقاضیان دریافت تسهیلات پرداخت شده است.
یكی از اصلی ترین پروژه های ورژشی افتتاحی استان ایلام در سال 97 سالن بین المللی تیراندازی شهر ایلام و خانه تخصصی تكواندو استان بود كه با حضور وزیر ورزش و جوانان افتتاح شدند.

** سیاسی

** انتخاب نماینده جدید ولی فقیه در استان ایلام
مهرماه امسال با حضور رئیس دفتر مقام معظم رهبری آئین تودیع و معارفه ائمه جمعه جدید و قدیم ایلام برگزار شد و بعد از 17 سال خدمتگذاری، حجت اللاسلام والمسلمین اله نور كریمی تبار جایگزین حجت الاسلام والمسلمین محمد نقی لطفی شد.
حجت الاسلام والمسلمین محمدنقی لطفی بعد از 17 سال فعالیت در استان ایلام به عنوان نماینده ولی فقیه و امام جمعه ایلام به دلایل شخصی استعفا كرد.

** افتتاح خانه احزاب ایلام
امسال خانه احزاب استان ایلام افتتاح شد كه این مكان محلی برای تجمع احزاب، تشكل ها و جریان های سیاسی از طیف های مختلف است.
پیش از تشكیل دولت یازدهم تنها 24 حزب در این استان مجوز فعالیت داشتند كه با روی كار آمدن دولت تدبیر و امید و با توجه به اعتقاد راسخ دولتمردان به توسعه فضای با نشاط سیاسی روند فعالیت احزاب در استان دوچندان شد.
طی حدود پنج سال گذشته مجوز فعالیت 25 حزب دیگر صادر شد و هم اكنون نیز مراحل صدور مجوز 9 حزب دیگر در دستور كار قرار دارد.
امسال استان ایلام یكی از كانون های اصلی برگزاری انتخابات پارلمانی عراق بود و این انتخابات در 2 حوزه انتخابیه ایلام و دهلران برای معاودین عراقی ساكن در استان ایلام برگزار شد.

* تبدیل روستاهای جعفرآباد و دهستان دشت عباس به بخش
چندی پیش روستاهای جعفرآباد از توابع ایلام و دشت عباس از توابع دهلران دهستان به شهر ارتقا یافتند.

* مناظره حمید رسایی با جلال میرزایی
دانشگاه ایلام اقدام به برگزاری مناظره مناظره حمید رسایی فعال سیاسی اصولگرا و جلال میرزایی نماینده اصلاح طلب ایلام در مجلس شورای اسلامی بود كه حاشیه های مثبت و منفی متعددی را در فضای استان ایجاد كرد.

** ** سفر مسئولان ارشد لشكری و كشوری به ایلام در سال 97

علی ربیعی وزیر تعاون، كار و رفاه اجتماعی در 16 فروردین
حجت الاسلام والمسلمین محمود علوی وزیر اطلاعات در تاریخ 2 اردیبهشت و یك آبان
حسین كمالی رییس خانه احزاب ایران در 23 اردیبهشت
حشمت اله فلاحت پیشه رئیس كمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی 14 تیرماه
محمدرضا موالی زاده دبیر شورای فرهنگ عمومی كشور 13 تیرماه
سردار بهمن كارگر رئیس بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس 10 تیرماه و 9 فروردین
حجت الاسلام والمسلمین محمدجعفر منتظری دادستان كل كشور 10 مرداد
عادل آذر رئیس دیوان محاسبات كشور 23 مرداد
امیر فرهاد آریانفر فرمانده قرارگاه غرب نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی و نورالدین ارباب پور مدیركل مهندسی منطقه غرب وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح جمهوری اسلامی 10 شهریور
سردار رسول سنایی راد معاون سیاسی دفتر عقیدتی فرماندهی كل قوا 7 شهریور
حبیب درگاهی معاون سازمان داوطلبان جمعیت هلال احمر كشور 6 شهریور
عیسی كلانتری معاون ریاست جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست كشور 5 شهریور
سعید نمكی معاون توسعه امور اجتماعی و عمومی سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی كشور هفت مهرماه
نادر جنتی معاون مالیات های مستقیم سازمان امور مالیاتی كشور هفت مهرماه
سید عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی 20 شهریور
آیت الله محمد محمدی گلپایگانی رئیس دفتر مقام معظم رهبری و حجت الاسلام والمسلمین علی اكبری رییس شورای سیاست گذاری ائمه جمعه كشور 19 مهرماه
سردار حسین سلامی - جانشین فرماندهی كل سپاه پاسداران 30مهرماه و 11 دی ماه
حمیدرضا حاجی بابایی رئیس فراكسیون فرهنگیان مجلس شورای اسلامی 22 بهمن
محمدجواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات 29 فروردین
سردار احمد حق طلب مسئول سازمان حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس سپاه و بسیج كشور 16 فروردین
سید محمد بطحائی وزیر آموزش و پرورش 4 اسفند
مسعود سلطانی فر وزیر ورزش و جوانان 18 بهمن
محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی هفت آبان
رضا اردكانیان وزیر نیرو سوم آبان
محمد حاج رسولی ها مدیرعامل شركت مدیریت منابع آب ایران دوم آبان
عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر كشور 24 مهرماه
محمود عباسی معاون حقوق بشر و امور بین الملل وزیر دادگستری 20 تیرماه
سردار قاسم رضایی فرمانده مرزبانی كشور16 مهرماه
سید عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی سوم آبان
سردار محمد باقرزاده فرمانده كمیته جستجوی مفقودین ستاد كل نیروهای مسلح 27 آذر
عزت الله ضرغامی عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی 16 مرداد

** سفر مسئولان كشور عراق به ایلام
محمود طلال استاندار واسط عراق 29 مهرماه
قاسم الاعرجی وزیر كشور عراق 25 مهرماه
سرلشكر محمد بدرمعاون وزیر داخلی عراق هشت مهرماه