صلیب سرخ جهانی: تحریم ها مانع ارسال كمك های انسانی است

نیویورك- ایرنا- رئیس صلیب سرخ جهانی از سیاسی شدن كمك های انسانی انتقاد كرد و گفت: تحریم های سنگین مانع از اقدامات بشردوستانه بی طرف و عادلانه شده است.

به گزارش خبرنگار ایرنا، پیتر مائورو عصر دوشنبه در نشست شورای امنیت كه با موضوع حقوق بین المللی بشردوستانه برگزار شد، افزود: در بسیاری از نقاط جهان، فضای عملیات انسان دوستانه بی طرفانه در معرض تهدید است.
وی ادامه داد: كرامت انسانی نادیده گرفته می شود، اجرایی شدن قانون زیر سوال می رود، كمك های انسانی، سیاسی و برای پیشبرد اهداف سیاسی یا كنترل مردم به صورت عمدی ربوده می شود.
رئیس صلیب سرخ جهانی اضافه كرد: حملات تروریستی با توجه به ماهیت طبیعی آن بسیاری از مفاهیم مناسب همچون احتیاط و تمایز كه هسته رفتارهای مبارزاتی است را ویران می كنند.
مائورو یادآور شد: علاوه بر این، اقدامات بشردوستانه بی طرفانه و منصفانه توسط رژیم تحریم های سنگین و اقدامات ضد تروریسم با مانع مواجه می شود.
وی خاطرنشان كرد: سازمان های بشردوستانه به طور فزاینده ای از سوی نیروهای مسلح دولتی و غیر دولتی تحت فشار قرار می گیرند، زیرا هر دو برای رسیدن به اهداف خود، مردم غیرنظامی و بازیگران بشردوستانه را به گروگان می گیرند.
به گزارش ایرنا آمریكا بیشترین تحریم های یكجانبه را علیه افراد و نهادهای مختلف در جهان اعمال كرده است كه این مساله درباره ایران شامل شدیدترین تحریم ها اعم از تحریم های بانكی، مبادلات پولی، كشتیرانی، هواپیمایی و فروش نفت و پتروشیمی است.
در حوادث متعدد سیلاب های اخیر كشور، این تحریم ها مانع از رسیدن كمك های جهانی شده است به گونه ای كه علی اصغر پیوندی رئیس جمعیت هلال احمر ایران گفت: پیش از تحریم‌ها برخی حساب‌های دارای سوییفت متعلق به هلال احمر داشتیم كه از طریق آنها برای جذب كمك جهانی اقدام می‌كردیم، اما در حال حاضر این حساب‌ها مشمول تحریم شده است و امكان انتقال پول از كشورهای دیگر و همین طور از فدراسیون جهانی صلیب سرخ به ایران در هنگام حادثه وجود ندارد.
محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران هم عصر دوشنبه در یادداشت توئیتری خود نوشت: ' سیاست فشار حداكثری ترامپ كه نقض صریح قطعنامه 2231 شورای امنیت و دستور دیوان بین المللی دادگستری است در كمك رسانی هلال احمر ایران به تمامی مناطق آسیب دیده از سیل بی سابقه اخلال ایجاد كرده است. از جمله اقلام ممنوعه هلی كوپترهای امداد است. این فقط جنگ اقتصادی نیست؛ این تروریسم اقتصادی است.'
اروپام*1429

سرخط اخبار جهان