دانشگاهیان برای مدیریت بحران بسته‌های آموزشی تدوین كنند

شیراز- ایرنا- نماینده ولی فقیه در استان فارس و امام جمعه شیراز گفت: محققان در رشته های علوم اجتماعی و جامعه شناسی باید پژوهش و بسته های آموزشی تدوین كنند تا در زمان بحران بتوانیم مسائل را به درستی مدیریت كنیم.

به گزارش ایرنا، آیت الله لطف الله دژكام روز دوشنبه در دیدار با فرماندار شیراز با اشاره به اهمیت دانشگاه شیراز در این پژوهش‌ها عنوان كرد: شیراز دانشگاهی دارد كه می‌توان به آن در سطح بین الملل افتخار كرد و باید از جایگاه این دانشگاه برای حل مشكلات و بحران‌ها بهره جست.
وی درباره زیرساخت های شهر شیراز و كمبودهایی كه منجر به سیل اخیر شد، عنوان كرد: پیش از اینكه بحران دیگری پیش آید باید تمرین كنیم تا عوامل مشكل‌آفرین از بین رود؛ همچنانكه اینكه مقام معظم رهبری از این كار باعنوان 'جامعه پردازی' یادكردند؛ بدین‌معنا جامعه باید برای چنین مواقعی آماده شود و در مواقع بحرانی بسیار بهتر عمل كند.
امام جمعه شیراز خاطرنشان كرد: این كار نیاز به تمرین و مانورهای آمادگی واقعی دارد؛ اما گاهی در مانورها نمی‌دانیم كدام شاخص‌ها را باید بررسی كنیم و كدام توانمندی ها را محك بزنیم و اصلاً چگونه نقاط ضعف را شناسایی كنیم.
وی با بیان اینكه برگزاری مانور‌ مدیریت بحران از حیث تعامل و همكاری مدیران باارزش است، ابراز داشت: مانورهای ما نمایشی است و این اشتباه است؛ درحالیكه باید شرایطی را ایجاد كنیم كه شخص احساس كند باید اقداماتی انجام دهد و بعد در انجام اقدامات به او نمره دهیم.
آیت‌الله دژكام با بیان اینكه كشف نقاط ضعف و مشكلات باعث یافتن راهكار برای رفع آن‌ها می‌شود‌، گفت: مدیریت بحران سیل با بنده نیست؛ اما در هر جهتی كه بتوانیم گرهی باز كنیم و كاری را جلو ببریم با مسئولان مربوط همكاری می‌كنیم.
وی با اشاره به تهدیدات دشمنان انقلاب مبنی بر شكست در عرصه اقتصادی و اجتماعی ابراز كرد: ما دربرابر این تهدیدات تسلیم نمی‌شویم. فرقی نمی كند گرایش سیاسی چیست، همه ایرانی و مسلمان هستیم و با كمك همدیگر خواهیم توانست بر مشكلات پیروز شویم.
نماینده ولی فقیه در استان فارس در ادامه، شیراز را یكی از شهر‌هایی دانست كه نگاه همه جهان به آن است و افزود: در مساله سیل اخیر اگرچه از یك طرف غمگین هستیم؛ از طرفی خوشحالیم كه شیرازی ها خوب درخشیدند و اخلاقی رفتار كردند.
آیت‌الله دژكام این‌گونه تعامل را مدیریت به سبك جدید خواند و تصریح كرد: باید برادرانه با همه رفتار كرد و به همه میدان داد و حرف حق را از هر كس كه باشد، شنید.
امام جمعه شیراز تاكید كرد: مدیران نباید اتوبوسی بیایند و بروند و همه چیز عوض شود. آنچه رهبری بر آن تاكید می‌كنند اصل همكاری است و ما امروز امروز در جامعه مشكل داریم و به جای همكاری همدیگر را اذیت می‌كنیم.
وی همچنین به پخش شایعات در فضای مجازی اشاره كرد و گفت: پخش شایعه در فضای مجازی مخرب و البته طبیعی است و این مسائل باید در مبحث جامعه پردازی سامان یابد.
آیت‌الله دژكام خطاب به مدیران استانی و شهری گفت: وقتی شما مسائل را كارشناسی توضیح نمی دهید، دیگران حرف می زنند و پخش می شود. شما قبل از وقوع حادثه باید مسائل را بیان كنید.
وی ادامه داد: اگر عنوان مدیریت بحران، عنوانی دائمی است برای آموزش چگونگی مدیریت بحران از نظر حقوقی، قوانین، مقرارت، دستورالعمل ها و... باید در فرصت های مناسب اقداماتی انجام گیرد و آموزش داده شود.
نماینده ولی فقیه در استان فارس اظهار كرد: عالم محل وقوع این گونه حوادث طبیعی است و ما نباید در همین نقطه باقی بمانیم و در این زمینه باید از دانشگاهیان مطالبه داشته باشیم.

** حضور ایثارگرانه برای كاهش مشكلات سیل زدگان
در این دیدار «محمدرضا امیری» فرماندار شیراز ضمن تشكر از حضور نماینده ولی فقیه در استان فارس در ستاد مدیریت بحران و همچنین بازدید از مناطق آسیب دیده، به برخی از اقدام های شورای مدیریت بحران شهرستان شیراز در سیل اخیر اشاره و اظهار داشت: اگرچه نزول رحمت الهی برای استان فارس كه بدلیل خشكسالی های مستمر سال ها چشم به آسمان دوخته بود، بركات فراوانی به همراه داشت ولیكن حادثه دروازه قرآن كام هموطنان و همشهریان را تلخ نمود.
رئیس ستاد مدیریت بحران شهرستان شیراز با اشاره به ابلاغ اخطاریه های هواشناسی به دستگاه های ذیربط و برگزاری جلسات مدیریت بحران افزود: در روزهای گذشته، فرآیند های متعدد و متنوعی برای موضوعات مختلف ازجمله امور آسیب دیدگان دروازه قرآن، شهرك سعدی و سایر نقاط نظیر هفت تنان، بافت تاریخی، دهستان كفترك و دهستان قره باغ (سلطان آباد، جرسقان و ...) تعریف و عملیاتی شد كه در شرایط عادی به مدت ها وقت و برنامه ریزی نیاز داشت؛ به گونه ای كه همه اعضای شورای مدیریت بحران به صورت ایثارگرانه و تمام وقت در میدان و ستاد مدیریت بحران به امداد و نجات و سپس خدمات رسانی پرداختند.
امیری افزود: اگر چه آمادگی و خدمات رسانی دستگاه های مختلف همچنین نهاد های خودجوش مردمی و به ویژه بسیج تاكنون در مدیریت بحران كم نظیر بوده است ولیكی برخی آسیب ها اختلالاتی را ایجاد نموده بود كه از آن جمله عدم هماهنگی و یا موازی كاری ها، پخش شایعه های بی مورد و یا دخالت های بیجا از جمله این آسیب ها بود.
فرماندار شیراز در ادامه بیان داشت: ما در شورای مدیریت بحران، كماكان تحت تدابیر مدیریت ارشد استان، به اقدامات و ارائه خدمات برای برگرداندن مردم آسیب دیده به وضعیت عادی ادامه می دهیم و البته آسیب ها نیز باید در جلسات و برنامه های آتی شورای مدیریت بحران واكاوی و رفع نقص شود.
وی در ادامه از ارائه تذكرات نماینده ولی فقیه در استان كه موجب ایجاد دلگرمی و هم افزایی بیشتر در مدیریت بحران شد، قدردانی كرد.
بارش شدید باران در روزهای پنجم و ششم فروردین منجر به وقوع سیل در مناطقی از شهر شیراز شد. پنجم فروردین ماه، سیل دروازه قرآن 19 كشته ، 107 مصدوم و خسارات مادی بسیاری به خودروهای در حال عبور برجای گذاشت.
ششم فروردین ماه نیز برخی مناطق پایین دست رودخانه خشك شیراز و مجاور این رودخانه با مشكل آبگرفتگی منازل و معابر روبرو شدند. در این میان، وضعیت منطقه سعدی و روستای كرونی وخیم تر از سایر نقاط بود كه امدادرسانی به این مناطق ادامه دارد.
7375/ 2027

سرخط اخبار استان‌ها