صدور ويزاي رايگان از كنسولگري عراق 17فروردين شروع مي شود

اهواز - ايرنا - مديركل حج و زيارت خوزستان گفت:صدور ويزاي رايگان براي زائران خوزستاني از كنسولگري عراق در اهواز با توجه به تعطيلات نوروزي ، از 17فروردين 1398و پس از دريافت دستورالعمل رسمي شروع مي شود.

ناصر حويزاوي روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ايرنا افزود:صدور ويزاي رايگان براي زائران عتبات عاليات ، هزينه سفر به عراق را يك سوم كاهش مي دهد.
در سفر اسفند دكتر حسن روحاني رdيس جمهوري به عراق ، 2 كشور توافق كردند صدور ويزاي اتباع 2 كشور رايگان شود.
مديركل حج و زيارت خوزستان با اشاره به اينكه با رايگان شدن ويزا براي زائران عتبات عاليات، هزينه سفر هر زائر حدود 6 ميليون و 500 هزار ريال كاهش مي يابد پيش بيني كرد با رايگان شدن صدور ويزا ، سفر كاروان هاي زيارتي به عتبات عاليات به نحو قابل ملاحظه اي افزايش يابد.
در سال 1397 ، با كاهش ارزش پول ملي و نوسانات ارزي ، سفر زائران عتبات عاليات حدود 50درصد كاهش يافت ولي در عوض سفر گردشگران عراقي به ايران بيش از 2 برابر افزايش يافت.

* دريافت 150هزار ريال براي كارهاي دفتري صدور ويزا از سوي دفاتر خدمات زيارتي
مديركل حج و زيارت خوزستان گفت: دفاتر و شركت هاي خدمات مسافري و زيارتي استان مجاز هستند براي انجام امور اداري و پستي ويزا ، از هر زائر 150هزار ريال دريافت كنند.
حويزاوي با اشاره به اينكه در روزهاي اخير تعدادي از شهروندان بدون ويزا قصد داشتند از پايانه هاي مرزي خوزستان راهي عتبات عاليات شوند افزود: زائران توجه داشته باشند صدور ويزا رايگان شده اما دريافت ويزا از كنسولگري عراق براي سفر به عراق الزامي و حتمي است.

** نمايندگي هاي سياسي ايران در عراق از 12فروردين صدور ويزاي رايگان را شروع كردند
حويزاوي گفت: نمايندگي هاي سياسي جمهوري اسلامي ايران در بغداد و بصره با توجه به تعطيل نبودن در عراق ، صدور ويزاي رايگان را براي گردشگران و زائران عراقي از امروز(12فروردين)شروع كردند.
وي پيش بيني كرد با صدور رايگان ويزا براي اتباع 2 كشور جمهوري اسلامي و عراق ، سفرها به نحو قابل ملاحظه اي افزايش يابد.
به گزارش ايرنا در اربعين 1397 حدود 238هزار زائر اربعين از پايانه چذابه و 300هزار زائر از شلمچه با دريافت ويزا و پرداخت هزينه 2 ميليون و 300هزار ريالي آن راهي عتبات عاليات شدند.
هزينه سفر زائران كاروان هاي اربعين حسيني در اربعين پارسال در مقايسه با اربعين پيش از آن حدود 40درصد كاهش داشت.
6065/ 6037