527 هزار مسافر نوروزی به پویش بهرفت هلال احمر ملحق شدند

تهران- ایرنا- رئیس سازمان جوانان هلال احمر، از پیوستن 527 هزار و 270 نفر از مسافران نوروزی استان های سراسر كشور به پویش ملی بهرفت (بهبود رفتارهای ترافیكی) در قالب طرح ملی ایمنی و سلامت مسافران نوروزی هلال احمر در نوروز سال 1398 خبر داد.

شهاب الدین صابونچی روز دوشنبه در گفت وگو با خبرنگار اجتماعی ایرنا با اعلام آمار تجمیعی از اجرا و برگزاری نوزدهمین طرح ملی ایمنی و سلامت مسافران نوروزی هلال احمر از 25 اسفند 97 تا پایان یازدهم فروردین ماه جاری این مطلب را عنوان كرد.
وی اظهار داشت: پویش ملی بهرفت در سال های قبل تحت عنوان پویش «نه به تصادفات جاده ای» برگزار می شد و امسال با شكلی متفاوت تری در حال اجرا و برگزاری است.
رئیس سازمان جوانان جمعیت هلال احمر ادامه داد: مسافران نوروزی با حضور در 1226 پست ثابت و سیار این سازمان در سراسر كشور با زدن اثر انگشت خود به صورت نمادین در میثاق نامه طرح بهرفت متعهد می شوند كه در ایام تعطیلات نوروزی به بهبود رفتارهای ترافیكی كمك كنند.
صابونچی توضیح داد: آنان با این تعهد آگاهانه به خود و جامعه قول می دهند كه با ایمنی خانواده، همسر، فرزندانم و برای سلامتی خود و رفقایم، سرعت مجاز را رعایت خواهم كرد، سبقت بی جا نخواهم گرفت، از كمربند ایمنی در طول مسافرت استفاده خواهم كرد، از تلفن همراه استفاده نخواهم كرد و هرگاه خسته شدم، استراحت می كنم، هنگام خواب آلودگی توقف كرده و استراحت می كنم؛ حتی اگر فاصله اندكی تا مقصد باقی مانده باشد زیرا معتقدم دیرتر می رسم، اما خانواده ای را عزادار نمی كنم.
وی با بیان اینكه از روز 25 اسفند 97 تا روز یازدهم فروردین 98، 2 میلیون و 496 هزار و 504 نفر از مسافران نوروزی به پست های ثابت و سیار این سازمان در سراسر كشور مراجعه كرده اند، گفت: در مدت زمان یاد شده 164 هزار و 840 نفر از مسافران فصل بهار نمازهای خود را در خیمه های نماز پست های ثابت و سیار نوزدهمن طرح ملی ایمنی و سلامت مسافران نوروزی هلال احمر اقامه كرده اند.
این مقام مسئول در جمعیت هلال احمر از بهره مندی 495 هزار و 513 نفر از مسافران نوروزی از خدمات ارائه شده در ایستگاه های سلامت این پست ها خبر داد و گفت: در 16 روز گذشته از اجرا و برگزاری طرح ملی ایمنی و سلامت مسافران نوروزی هلال احمر 383 هزار و 761 نفر از كودكان نیز از فضای دوستدار كودك این پست ها استفاده كرده اند.
صابونچی اظهار داشت: همچنین در مدت یادشده 2 میلیون و 214 هزار و 170 قلم محصولات تبلیغاتی و فرهنگی در بین مسافران نوروزی توزیع شده است.
وی جمع كل اعضای فعال و مشاركت كننده این سازمان را در مدت زمان یادشده 37 هزار و 870 نفر روز عنوان كرد.
سازمان جوانان نوزدهمین دوره تجربه حضور و ارائه خدمات در نوروز به هموطنان را دارد در این راستا در قالب 674 پست ثابت، 166 پست سیار و 386 فضای دوستدار كودك و خیمه نماز جمعاً 1226 پست با هدف ارتباط بیشتر با مردم برای افزایش سرمایه اجتماعی و معرفی فعالیت ها و ظرفیت های جمعیت در ارائه خدمات بشردوستانه به ارائه خدمت خواهند پرداخت.
بر اساس ارزیابی طرح های گذشته جانمایی پست ها به سمت محل های تجمع و تردد بیشتر مسافران نوروزی هدایت شده است، اماكن تاریخی و گردشگری، ترمینال های مسافربری، فرودگاه، مجتمع های بین راهی، برخی میادین اصلی شهر و ورودی شهرها همچنان از محل های برپایی پست ها هستند.
كانون های دانشجویی و جوانان داوطلب با همراهی سایر اعضای داوطلب كانون های روستایی، دانش آموزی و طلاب مجری های اصلی اجراكننده این طرح هستند. البته امسال با همگرایی و هم افزایی بیشتر با سایر واحدهای درون جمعیت و برون سازمانی نسبت به جلب همكاری های بین بخشی و تنوع بخشی خدمات برنامه ریزی شده است.
در بخش پست های ثابت اعضای داوطلب و جوان این سازمان به ارائه خدمات ایمنی و سلامت به همراه توزیع بروشورهای اطلاع رسانی می پردازند و راهنمایی و مشاوره در خصوص مخاطرات محلی پیشروی مسافران و ارائه آموزش های حضوری و خدمات سلامت را در دستور كار داوطلبانه خود انجام می دهند.
گروه های سیار همچون سنوات قبل در اماكن تاریخی و گردشگری پربازدید، پیرامون حرم در شهرهای زیارتی (مشهد، قم، شیراز) و پارك های اصلی و شلوغ شهرها به ارائه كمك های اولیه به مصدومین، خدمات سلامت محور و فعالیت های آموزشی ترویجی حفاظت از محیط زیست می پردازند.
اعضای كانون های طلاب در اماكن جمعیتی فاقد مسجد و نمازخانه در فضاهای مهیا شده توسط سازمان جوانان ضمن اقامه نماز جماعت نسبت به پاسخگویی به سوالات شرعی مسافران اقدام خواهند كرد.
همچنین اعضای تیم های سحر (حمایت های فرهنگی و اجتماعی)، مربیان كانون های غنچه های هلال و اعضای كانون های دانش آموزی با ارائه بسته های آموزشی و ویژه برنامه های كودكان در محل فضای دوستدار كودك به ارائه خدمت خواهند پرداخت و ششمین جشنواره نقاشی صلح و دوستی نیز در محل فضای دوستدار كودك میزبان علاقه مندان به خلق اثر و شركت در جشنواره خواهد بود.
اجتمام**7029*1834

سرخط اخبار جامعه