۱۲ فروردین ۱۳۹۸،‏ ۱۱:۲۶
کد خبر: 83261582
۰ نفر
2031 مسافر تركمنستانی نوروز وارد ایران شدند

گنبدكاووس - ایرنا - فرمانده هنگ مرزی اترك گلستان گفت كه در بازه زمانی 28 اسفند 97 تا 11 فروردین امسال تعداد 2 هزار و 31 مسافر تبعه كشور تركمنستان از طریق مرز گمرك اینچه برون گنبدكاووس وارد خاك ایران شدند.

سرهنگ محمدرضا سراوانی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: ورود این تعداد اتباع تركمنستانی بیشتر در قالب تجارت چمدانی یك تا چند روزه و بعضا دیدار نوروزی با اقوام خود در شهرهای تركمن نشین استان گلستان انجام شده است.
وی اضافه كرد: دراین بازه زمانی 2 هزار و 113 تبعه تركمنستانی نیز به كشور خود بازگشتند كه تعدادی از آنان از قبل از آغاز تعطیلات نوروزی وارد خاك ایران شده بودند.
سرهنگ سراوانی به خروج و ورود مسافران ایرانی از مرز اینچه برون نیز اشاره كرد و ادامه داد: از 28 اسفند سال 97 تا روز قبل درمجموع 58 مسافر ایرانی به مقصد كشور تركمنستان از مرز خارج شدند كه تاكنون 51 نفر آنان برگشته اند.
وی تصریح كرد: دراین بازه زمانی همچنین 120 دستگاه كامیون و تریلی ترانزیت خارجی از مرز اینچه برون به مقصد كشورهای آسیای میانه خارج و 78 دستگاه كامیون نیز از همین مرز وارد خاك ایران شدند.
به گفته این مقام نظامی، در این مدت خروج كامیون های ایرانی از مرز اینچه برون فقط 41 دستگاه و ورود آنان نیز 29 دستگاه بوده است.
فرمانده هنگ مرزی اترك گلستان همچنین با اشاره به بارش های اواخر سال گذشته و اوایل امسال و آبگرفتگی برخی مناطق مرزی حوزه استحفاظی این هنگ، از تخلیه دو پاسگاه مرزی با هدف جلوگیری از خسارات احتمالی خبر داد.
سرهنگ سراوانی ادامه داد: بارش های امسال سبب بالا آمدن و سرریز آب تالاب آلاگل در بخش مرزی داشلی برون گنبدكاووس شده بود كه با هماهنگی مدیران محلی و شهرستانی و با هدف جلوگیری از ورود آب به جاده ارتباطی آق قلا به مرز اینچه برون، با حفر كانال هایی سرریز آب این تالاب به سمت اراضی پایین دست هدایت شده است.
هنگ مرزی اترك گلستان، مسئولیت حراست از مرزهای زمینی جمهوری اسلامی ایران با كشور تركمنستان را درمحدوده این استان به طول تقریبی 350 كیلومتر برعهده دارد و مقر آن در شهرستان 350 هزار نفری گنبدكاووس واقع درشرق گلستان است.
/3039/1860