۱۲ فروردین ۱۳۹۸،‏ ۱۰:۵۲
کد خبر: 83261539
۰ نفر
فراكسیون چپ ها در پارلمان آلمان به دنبال اخراج سفیر آمریكا

تهران - ایرنا - خبرگزاری فرانسه اعلام كرد فراكسیون چپ ها در پارلمان آلمان (بوندستاگ) خواهان اخراج «ریچارد گرنل» سفیر آمریكا در این كشور به خاطر مداخله در مسائل داخلی شده است.

به گزارش روز دوشنبه ایرنا، بر اساس درخواستی كه نسخه ای از آن در اختیار خبرگزاری فرانسه قرار گرفته فراكسیون چپ ها در پارلمان آلمان (بوندستاگ) اخراج سفیر آمریكا در این كشور را در دستور كار خود قرار داده است.
در این درخواست آمده است: 'ریچارد گرنل' بار دیگر فراتر از وظایف دیپلماتیك خود در امور داخلی دولت فدرال آلمان مداخله كرده است.
در این درخواست تاكید شده است كه رفتار و اظهارات سفیر آمریكا مغایر با ماده 3 توافقنامه وین در سال 1961 در خصوص مناسبات دیپلماتیك دوستانه بین آلمان و آمریكا است.
فراكسیون چپ ها به عنوان شاهد مدعای خود به سخنان گرنل در خصوص نقش آلمان در احداث خط لوله انتقال گاز «نورد استریم 2»، مناسبات برلین با غول مخابراتی چینی «هوواوی» و مناسبات تجاری شركت های آلمانی با ایران اشاره كرده است.
دو هفته پیش نیز یك مقام حزب دموكرات آزاد آلمان رفتار سفیر آمریكا در برلین را به شدت مورد انتقاد قرار داد.
بنا بر این گزارش سخنان «ریچارد گرنل» در مورد اقدامات «اولاف شولتز» وزیر دارایی آلمان در خصوص بودجه دفاعی، موجب خشم سیاستمداران آلمانی از جمله «ولفگانگ كوبیكی» معاون حزب دموكرات آزاد (FDP) شد.
كوبیكی در مصاحبه ای كه با خبرگزاری فرانسه انجام داد ضمن انتقاد از مداخله سفیر آمریكا در امور داخلی آلمان گفته است وزارت خارجه باید وی را به عنوان عنصر نامطلوب معرفی و از كشور اخراج كند.
اروپام**6143**1211