۱۲ فروردین ۱۳۹۸ - ۱۰:۴۷
کد خبر 83261534
۰ نفر
جاری شدن آب در كوه اوشیدا نشاط نوروزی را دو چندان كرد

زاهدان - ایرنا - كوه باستانی اوشیدا در قلب تالاب بین المللی هامون با آبگیری مقطعی به یكی از چشم اندازهای زیبای طبیعت در شمال سیستان و بلوچستان تبدیل شده به طوریكه هزاران مسافر نوروزی ساعت های خوشی را در كنار این كوه باستانی سپری می كنند.

به گزارش ایرنا بارندگی های اخیر در افغانستان سبب جاری شدن سیلاب غیر قابل كنترل این كشور در رودخانه هیرمند و زیبا شدن طبیعت در شمال سیستان و بلوچستان شده است.
با جاری شدن آب كوه خواجه نشاط، شادابی و فضای بهتری را برای مردم و مهمانان نوروزی مهیا كرده است به طوریكه همچون سالیان پر آبی تالاب بین المللی هامون افراد با قایق به گشت و گذر در اطراف این كوه مشغولند.
سرسبزی اطراف كوه نیز منظره زیبایی را برای گردشگران نوروزی این منطقه پدیده آورده به طوریكه افراد بعد از قایق سواری در طبیعت به گشت و گذر می پردازند و روز بیادماندی را برای خود رقم می زنند.
كوه اوشیدا تنها عارضه ی طبیعی مرتفع دشت سیستان به شمار می رود كه در شهرستان هامون قرار دارد.
این كوه نام خود را از آرامگاه خواجه مهدی یكی از دوستداران خاندان علوی كه مزارش بر فراز این كوه واقع شده گرفته و به دلیل مقدس بودن این كوه نزد ایرانیان باستان، جز در موارد چندی سازندگان و معماران هرگز در صدد برداشت سنگ و استفاده از مواد و مصالح این كوه در ساخت و سازهای خود نبوده و با وجود فراوانی سنگ در محل از خشت استفاده كرده اند.
بر روی این كوه آثاری از دوران اشكانیان، ساسانیان و دوران اسلامی به جای مانده كه كهن دژ، قلعه كك كهزاد، قلعه چهل دختران، بقایای راه قدیمی، حصارهای مختلف، قبور سنگی، چند زیارتگاه اسلامی، قبرستان دوره میانه اسلامی و آرامگاه خواجه مهدی ( خواجه غلطان ) از جمله این آثار است.
نقاشی دیواری سه مغ یا سه پادشاه، نقش خدای اوروس خدای پیروزی سوار بر اسب، نقش شاه و ملكه و تصاویری از بزرگان پارتی و برج و باروهای قلعه نیز از نقوش اصلی این بنای به جای مانده از تمدن عظیم ایرانی است.
دو نقش برجسته گلی با تصویر سه سوار بر اسب در حال حركت در پشت هم و دیگری تصویر شیری كه یورش برده به سوی فردی كه سوار بر اسب است كه به وسیله میخ‌های چوبی به دیوار نصب شده از دیگر آثار به دست آمده از كوه خواجه است.
در كاوش‌های انجام شده در كوه‌ خواجه و قلعه‌ های موجود در آن دیوارهایی با ارتفاع ‪ ۴۰‬ متر كه با خشت ساخته شده و بیش از هزار سال قدمت دارد نیز كشف شده ‌اند.
روزگاران نه چندان دور دریاچه هامون پر آب بود و كوه خواجه به مانند جزیره ‌ای سر برآورده از میان آب های این دریاچه از دور خودنمایی می ‌كرد، آن زمان كوه خواجه و قلعه اشكانی آرام گرفته بر پشته آن خوشبخت بودند.
خوشبخت از آن رو كه انسان كمتر می‌ توانست به آن دسترسی داشته باشد و همه از دور به زیارت این كوه مقدس می‌ پرداختند اما به مرور زمان با استمرار خشكسالی و خشكی دریاچه هامون این بنای مهم در آستانه تخریب قرار گرفت.
یكی از نكات قابل توجه در كوه خواجه وجود یكی از كمیاب ترین سایت های باستانی سلسله اشكانیان در آن بوده كه به تخت جمشید خشت و گلی شهرت دارد.
با وجود اینكه بسیاری از بخش های این بنای خشتی توسط عوامل طبیعی و انسانی تخریب شده اما باز هم می توان به نوع معماری این بنا دست یافت.
بر اساس گفته ها این كوه در میان زرتشتیان، مسیحیان و حتی مسلمانان مكانی مقدس بوده و ارزش بالایی برای آن قائل هستند.
معاون گردشگری اداره كل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سیستان و بلوچستان در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: كوه خواجه تنها برآمدگی طبیعی دشت سیستان همه ساله میزبان مسافران نوروزیست كه امسال با جاری شدن آب در منطقه حضور مسافران دوچندان شده است.
مجتبی میرحسینی افزود: این كوه باستانی در میان دریاچه بین المللی هامون هیرمند واقع شده كه با جاری شدن آب، قایق سواری به تفریحی مهیج برای مسافران تبدیل شده است.
وی افزود: كوه خواجه یكی از مقاصد مهم سفر مسافران نوروزی سیستان و بلوچستان محسوب می شود به طوریكه تاكنون افزون بر 100 هزار نفر از جاذبه های گردشگری این منطقه دیدن كردند.
معاون گردشگری اداره كل میراث فرهنگی، صنایع دستی سیستان و بلوچستان افزود: استقبال از كوه اوشید در نوروز امسال به حدی بود كه در سه روز نخست سال بیشترین تعداد مسافران نوروزی این استان را به خود اختصاص داد.
وی از افزایش حدود 20 درصدی گردشگران نوروزی به سیستان و بلوچستان خبر داد و افزود: افزایش حضور گردشگران در سه سال اخیر به استان تحت تاثیر عوامل مختلفی نظیر جریان سازی رسانه ها، ارائه خدمات مطلوب از سوی دستگاهها، مردمی شدن گردشگری، تشكیل اتاق فكر گردشگری، تبلیغات هدفمند و حضور مسئولان استانی در نمایشگاههای داخلی و خارجی به منظور معرفی ظرفیت های موجود منطقه بوده است.
شهرستان هامون واقع در شمال سیستان و بلوچستان از شرق با شهرستان زهك، از شمال با شهرستان های زابل و نیمروز، از غرب نیز با بخشی از حوزه شهرستان نیمروز و از جنوب با شهرستان زاهدان و كشور افغانستان همجوار است.
گستره این شهرستان با جذابیت های گردشگری فراوان از جمله شهرسوخته و كوه خواجه و آب و هوای گرم و خشك، چهار هزار و 987 كیلومتر مربع است.
7316**3213