۱۲ فروردین ۱۳۹۸ - ۰۹:۱۲
کد خبر 83261430
۰ نفر
بهار اراده

اصفهان- ایرنا- هر سال هنگامی كه دوازده روز از بهار می گذرد این شكوفه های اراده است كه بر تن درخت تنومند انقلاب می روید تا رایحه آن فرح بخش تر از همیشه به مشام برسد و اكنون در چهل سالگی انقلاب، این طراوت برگه های 'آری' است كه در صندوق باورها متبلور شده است.

به گزارش ایرنا، امام خمینی بنیانگذار كبیر انقلاب اسلامی چه زیبا صبحگاه 12 فروردین را به روز نخستین حكومت الله و بزرگ ترین اعیاد ملی و مذهبی تشبیه كرد كه در آن كنگره های قصر 2500 ساله حكومت طاغوتی فرو ریخت و سلطه شیطانی برای همیشه رخت بربست و حكومت مستضعفین جانشین آن شد.
آن هنگام كه امام راحل فرمود 'رأی بدهید به جمهوری اسلامی، نه یك حرف زیادتر و نه یك حرف كمتر' مردم ایران زمین با مشاركت 98.2 در صدی به جمهوری اسلامی رای آری دادند تا بار دیگر وحدت و اثرگذاری حاصل از آن را به جهانیان نشان دهند.
امام خمینی (ره) به شكرانه این پیروزی درخشان در پیام تاریخی خود فرمود: من به دنیا اعلام می كنم كه در تاریخ ایران چنین رفراندومی سابقه ندارد كه سرتاسر مملكت با شوق و شعف و عشق و علاقه به صندوق ها هجوم آورده و رأی مثبت خود را در آن ریخته و رژیم طاغوتی را برای همیشه در زباله دان تاریخ دفن كنند... من از این همبستگی بی مانند كه همه به ندای آسمانی 'واعتصموا بحبل الله جمیعاً و لا تفرقوا' لبیك گفتند و به اتفاق آرا به جمهوری اسلامی رأی مثبت دادند و رشد سیاسی و اجتماعی خود را به شرق و غرب ثابت كردند، تقدیر می كنم.
جمهوری اسلامی در كلام رهبر معظم انقلاب، از لحاظ معنای تحت اللفظی بر دو پایه استوار است: یكی جمهور مردم؛ یعنی آحاد مردم و جمعیت كشور، كه امر اداره كشور و تشكیلات دولتی و مدیریت كشور را تعیین می كنند، و دیگری اسلامی؛ یعنی این حركت مردم، بر پایه تفكر اسلام و شریعت اسلامی است.
به گفته ایشان در كشوری كه اكثریت قریب به تمام آن مسلمان هستند، آن هم مسلمان مؤمن و معتقد و عامل، كه در طول زمان، ایمان عمیق خودشان را به اسلام ثابت كردند و نشان داده اند، در چنین كشوری، اگر حكومتی مردمی است، پس اسلامی هم هست.

** 12 فروردین، آغاز حاكمیت مردم بر سرنوشت خویش
استاندار اصفهان 12 فروردین را تایید مردم سالاری دینی و سرآغاز حاكمیت مردم بر سرنوشت خویش دانست و افزود: تبلور و تجلی اراده تزلزل ناپذیر ملت قهرمان و حماسه ساز ایران در استقرار نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران در این روز است.
عباس رضایی اظهار داشت: روز جمهوری اسلامی، یادآور همبستگی و اتحاد تاریخی ملت به پاخاسته و قهرمانی كه برای تعیین سرنوشت خویش و استقرار و تحكیم پایه های نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران در همه پرسی تاریخی سال 1358 مشاركت فعال و شورانگیز داشتند و یكی از ماندگارترین صفحات زرین انقلاب اسلامی تجلی یافت.
استاندار اصفهان ابراز امیدواری كرد كه در سالی كه از سوی رهبر معظم انقلاب،‌ سال رونق تولید نام گرفته است، ‌فرصت مناسبی باشد تا با تجدید پیمان با آرمان های حضرت امام خمینی(ره) و در اجرای منویات رهبر معظم انقلاب همگام با خدمتگزاران صدیق نظام جمهوری اسلامی و دولت تدبیر و امید با استفاده از همه ظرفیت ها و پتانسیل ها در راستای توسعه و تعالی ایران اسلامی گام برداریم.

** ابتكار عمل امام خمینی (ره)
رئیس دفتر تبلیغات اسلامی استان اصفهان در گفت و گو با ایرنا، اظهارداشت: مشاركت و رأی قاطبه مردم به حكومت جمهوری اسلامی در 12 فروردین 58 جزو افتخارات نظام مقدس اسلامی و نماد بارز مردم سالاری در كشور است.
حجت الاسلام والمسلمین محمد قطبی افزود: ملت ایران در این روز آگاهانه در انتخابات شركت و با 98.2 درصد آرا به جمهوری اسلامی رای قاطع دادند.
وی اظهارداشت :حضرت امام خمینی (ره) بعد از پیروزی انقلاب اسلامی در سال 57 با ابتكار عمل خویش برای تعیین شكل بیرونی حكومت و ساختار نظام آن را به رأی و رفراندوم عمومی گذاشتند.
رئیس دفتر تبلیغات اسلامی استان اصفهان تصریح كرد: این رفراندوم و انتخابات در قالب نظام جمهوری اسلامی كه هم ضلع های جمهوریت و اسلامیت در آن دیده شد به رأی عمومی گذاشته شد.
وی با بیان اینكه جمهوریت و اسلامیت نظام اسلامی حاكی از آن است كه این نظام به دو ضلع مردم و خدا توجه ویژه ای دارد، اضافه كرد : مردم در جمهوریت آن متكفل استقرار نظام دینی در جامعه و در ضلع اسلامیت آن ملتزم به رعایت احكام و آموزه های دینی هستند.
رئیس دفتر تبلیغات اسلامی استان اصفهان گفت: جمهوری اسلامی تركیب نابی بود كه حضرت امام (ره) پیشنهاد دادند و هنوز هم جزو بهترین و برترین مدل های حكومت در جهان است.
وی با بیان اینكه همه ما نسبت به نظام اسلامی چند وظیفه اساسی بر عهده داریم، افزود: تبیین دقیق تر انقلاب اسلامی برای نسل جوان و نوجوان، صیانت از انقلاب در برابر هجمه ها و تلاش برای استقرار تام نظام اسلامی از وظایف مردم و مسوولان محسوب می شود.
وی اضافه كرد: مردم نقش بی بدیلی در پیروزی، تثبیت و تداوم انقلاب اسلامی ایران دارند و 2 اصل اساسی جمهوریت و اسلامیت از یكدیگر جدایی ناپذیر هستند.
قطبی ادامه داد: ملت ایران در 40 سال گذشته نقش اصلی را در تمامی عرصه ها داشته و در تعیین سرنوشت خود مشاركت كرده اند.

**جمهوری اسلامی شكل نوینی از نظام حكومتی است
استاد جامعه شناسی دانشگاه آزاد اسلامی گفت: جمهوری اسلامی شكل نوینی از نظام حكومتی است كه با قوانین نجاتبخش اسلام الگوی زندگی جدیدی در عرصه اجتماعی و سیاسی ارائه می دهد.
فخری رضایی در گفت و گو با ایرنا افزود: از نظام جمهوری به حكومت مردم بر مردم تعبیر می شود و جمهوریت در این نظام حكومتی نشاندهنده نقش مردم در تشكیل و استمرار آن است.
وی اظهارداشت: در چنین حكومتی، مردم با حضور در صحنه های مختلف، در تعیین سرنوشت خود مشاركت و خواسته هایشان را از حكومت مطالبه می كنند.
این استاد جامعه شناسی تصریح كرد: پیروزی انقلاب و استقرار جمهوری اسلامی در ایران در نظام بین الملل بویژه در خاورمیانه تغییراتی ایجاد كرد كه با اهداف استعمارگران همسو نبود و به همین دلیل هم دشمنی آنان علیه ایران را برانگیخت.
وی خاطرنشان كرد: دشمنان نظام با طراحی توطئه های مختلف از جمله جنگ تحمیلی، ترور شخصیت های سیاسی، تحریم اقتصادی و در نهایت ایجاد موانع و دشمنی در راه دستیابی به فناوری صلح آمیز هسته ای سعی در خدشه دار كردن استقلال ملت ایران دارند.
رضایی با تاكید بر اینكه ملت و دولتمردان ایران برای حفظ تمامیت ارضی و پاسداری ازاستقلال، آزادی و جمهوری اسلامی باید همچنان و بیش از گذشته هوشیارانه بر حفظ ارزش های انقلاب و دفاع از آرمان های این مرز و بوم بكوشند گفت: روز جمهوری اسلامی، هر ساله به عنوان یكی از ماندنی ترین روزهای تاریخی ایران گرامی داشته می شود.

** جمهوری اسلامی تثبیت شد و به گام دوم رسید
فرمانده قرارگاه عمار در یادواره شهیدان بارفروش و چهلم شهدای مدافع حریم امنیت در سالن شهدای پاسدار ناحیه مقاومت بسیج كاشان در این خصوص گفت: امام خمینی (ره) در 12 فروردین 1357 امضای سند جمهوری اسلامی ایران را از مردم گرفت كه هدف آن استقرار این نظام و جمع كردن بساط سلطنت به منظور رساندن پرچم انقلاب اسلامی به دست صاحب اصلی آن، حضرت امام زمان (عج) بود.
حجت الاسلام مهدی طائب یادآور شد: امام راحل دوازدهم فروردین چهل سال پیش فراخوان داد و همه مردم ایران آمدند و پس از آن نیز مردم جوان‌های خود را در راه اسلام و انقلاب دادند تا اسلام ناب محمدی پیروز شود.
طائب اضافه كرد: دشمن ادعا داشت كه ایران، چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی را نخواهد دید و امید زیادی داشت تا بین مردم و نظام فاصله ایجاد كند اما این آرزو را به گور برد.
وی افزود: جمهوری اسلامی ایران پس از 40 سال گام نخست را برداشته، تثبیت كرده و اینك نوبت گام دوم رسیده است.

**هنوز به بسیاری از اهداف انقلاب دست نیافته ایم
استاد حوزه علمیه در گفت و گو با ایرنا به مناسبت 12 فروردین ماه، افزود: حضور مردم در صحنه و وفای آن ها به آرمان های امام راحل و انقلاب اسلامی، عامل اصلی پایداری نظام جمهوری اسلامی در طول 40 سال گذشته است.
آیت الله محسن غروریان اضافه كرد: هدف هایی كه امام خمینی(ره) و ملت ایران در طول انقلاب اسلامی پیگیری می كردند اهداف بسیار بزرگی بود كه محقق شد، اما هیچگاه نباید خود را در انتهای مسیر ببینیم، بلكه همیشه باید در حال حركت به سمت اهداف بزرگتری باشیم.
او با بیان این كه هنوز اهداف سیاسی، اقتصادی، اخلاقی و فرهنگی بزرگی پیش رو داریم كه به آنها دست نیافته ایم، بیان كرد: در بعد اخلاقی و معنوی در حوزه هایی مثل عدالت هنوز خیلی عقب هستیم و رهبر معظم انقلاب در پیام ها و سخنرانی ها به این نكته اشاره كرده و توجه اكید داشته اند.
غرویان ادامه داد: در برخی امور از اخلاق فاصله زیادی گرفته ایم كه باید تلاش كنیم به اخلاق اسلامی و انسانی برگردیم و روابط مردم با دولت و با یكدیگر بر اساس اصول و ارزش های دینی و اخلاقی شكل گیرد.
وی تاكید كرد: مادامی كه مردم احساس كنند انقلاب با دینشان پیونده خورده در صحنه باقی می مانند و وظیفه مسئولان، سیاستگذاران و حاكمیت است كه رابطه انقلاب با دین را بر اساس ارزش های دینی و اخلاقی همچنان برای مردم حفظ كنند.
غرویان با تاكید بر این كه همیشه باید امیدوارانه نسبت به آینده حركت كنیم، گفت: مادامی كه بین دولت و ملت اتحاد باشد، چشم انداز خوبی از آینده نظام پیش بینی می كنیم و باید بر نیروهای داخلی تكیه كنیم .
استاد حوزه علمیه قم تاكید كرد: باید رابطه با دنیا را بر اساس ارزش های اخلاقی و برتری تنظیم كنیم و عقلانیت را به كار بگیریم تا به آینده خوبی دست یابیم.
6026/9861