تلاش برای بازگشایی معابر موقت مرزی سردشت در جریان است

مهاباد- ایرنا- نماینده مردم سردشت و پیرانشهر در مجلس شورای اسلامی گفت: در جلساتی با استاندار آذربایجان غربی و سایر مسوولان مرتبط، بر بازگشایی و توسعه معابر مرزی «اشكان» و «قاسم رش» سردشت تاكید شده است.

رسول خضری روز یكشنبه در حاشیه بازدید از روستاهای دهستان آلان شهرستان مرزی سردشت و در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: بازارچه های اشكان و قاسم رش منبع حیاتی معیشتی برای ساكنان این مناطق بوده و با انسداد آنها بر میزان بیكاری در منطقه افزوده شده است.
وی بیان كرد: بازگشایی این معابر در نبود اشتغال، ظرفیت های صنعتی و غیره در این شهرستان موجب توسعه و آبادانی این مناطق دورافتاده و محروم می شود و از این رو با جدیت بازگشایی مجدد آنها پیگیری می شود.
«خضری» از سفر قریب الوقوع هیاتی از مسوولان استانی و كشوری به اقلیم كردستان خبر داد و گفت: در اواخر فروردین ماه امسال به همراه استاندار آذربایجان غربی و تعدادی از مسوولان كشوری به منظور توسعه بازارچه های مرزی، سفری به اقلیم كردستان خواهیم داشت كه در این سفر بر ایجاد و توسعه بازارچه های مشترك مرزی «اشكان» و «قاسم رش» این شهرستان نیز تاكید خواهد شد.
«خضری» در رابطه با خانوارهای جامانده از دریافت عواید فروش سوخت مرزنشینان گفت: افراد جامانده نیز به این لیست افزوده شده و از سود فروش سوخت مرزنشینان بهره مند می شوند.
نماینده مردم سردشت و پیرانشهر در مجلس با اشاره به مصوبه مجلس در خصوص تامین 6 هزار تن قیر رایگان، اضافه كرد: یكی از اولویت های اصلی در توسعه شهرستان مرزی سردشت، بهسازی و آسفالت جاده های روستایی است كه با توجه به بودجه 1398، مقرر شده است هر اندازه ادارات راهداری و شهرسازی این شهرستان جاده های آماده آسفالت ریزی داشته باشند، قیر و آسفالت آن به صورت رایگان در اختیارشان قرار گیرد.
وی این شرایط را یكی از فرصت های طلایی برای توسعه سردشت دانست و اضافه كرد: در سال سختی كه بودجه به صورت انقباضی بسته شده و فروش نفت به علت تحریم های ظالمانه به نصف رسیده، تامین قیر رایگان فرصت طلایی را برای این شهرستان فراهم می كند.
به گزارش ایرنا، نماینده سردشت و پیرانشهر به همراه فرماندار و جمعی از شورای اداری سردشت برای بررسی و رفع مشكلات دهستان آلان از توابع بخش مركزی شهرستان در روستاهای محروم و مرزی بیتوش، دولكان، اسلام آباد و رزگه حضور پیدا كردند.
در این بازدید اعلام شد كه ساخت سالن ورزشی روستای «بیتوش» امسال شروع شده و همچنین در صورت وجود زمین، یك فضای آموزشی در مقطع متوسطه نیز در این روستا ساخته می شود.
در بازدید از امكانات و تجهیزات درمانی و دارویی مركز جامع سلامت روستای اسلام آباد نیز نسبت به تامین یك دستگاه الكتروشوك و همچنین تامین سه میلیارد و 500 میلیون ریال اعتبار برای ساخت كانال هدایت آب های سطحی و بهسازی مسیل این روستا و تكمیل پایگاه امداد و نجات جادەای نیز قول مساعد داده شد.
به گزارش ایرنا هیات وزیران در جلسه اول مرداد 1396 به پیشنهاد مشترك وزارتخانه های كشور، امور اقتصادی و دارایی، صنعت، معدن و تجارت و ستاد مركزی مبارزه با قاچاق كالا و ارز و به استناد اصل 138 قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، آیین نامه ساماندهی مبادله در بازارچه های غیررسمی موقت مرزی تصویب شد.
بر اساس آیین نامه وزارت كشور موظف به هدایت و انتقال بازارچه‌ «قاسم رش» به گمرك «كیله» سردشت شده و مجاز است تا یك بازارچه مرزی در معبر مرزی «اشكان» سردشت احداث كند.
7562/6185/3072