خرس هاي گرسنه به كندوهاي عسل زنبوردار سروآبادي حمله كردند

سنندج - ايرنا - رئيس اداره حفاظت محيط زيست سروآباد گفت: خرس هاي گرسنه به كندوهاي زنبور عسل يك زنبوردار در روستاي نسل از توابع بخش مركزي اين شهرستان حمله و بيش از 35 كندوي عسل اين زنبوردار را از بين بردند.

يوسف چشميدري يكشنبه شب در گفت و گو با خبرنگار ايرنا اظهار داشت: در پي گزارش يكي از زنبورداران روستاي نسل از توابع بخش مركزي مبني بر حمله حيوان وحشي به كندوهايش، كارشناسان محيط زيست براي بررسي موضوع به محل اعزام شدند
وي اضافه كرد: در بازديد و بررسي ميداني كارشناسان محيط زيست از محل حادثه مشخص شد بيش از 35 كندوي زنبور عسل در اثر حمله خرس ها از بين رفته است.
رئيس اداره حفاظت محيط زيست سروآباد يادآور شد: در محل حادثه رد پاي خرس و مدفوع اين حيوان مشاهده شد كه اين شواهد وجود خرس در محل حادثه‌ و حمله به كندوها را اثبات مي‌كند.
وي با بيان اينكه قبلا در اين منطقه خرس قهوه اي مشاهده شده است، افزود: جاي پاهاي به جا مانده از خرس در سايزهاي بزرگ و كوچك نشان از وجود چند قلاده خرس در محل را مي‌دهد.
چشميدري تاكيد كرد: با توجه به اينكه اين منطقه زيستگاه خرس قهوه اي است زنبورداران حدالامكان از قراردادن كندوهاي زنبور عسل در اين منطقه خودداري كرده و يا با هماهنگي اين اداره و كسب مجوزهاي لازم نسبت به اين امر اقدام كنند و در صورت لزوم شب ها از كندوهاي خود مراقبت كنند تا منجر به حمله وحوش و بروز خسارت به آنها نشود.
وي گفت: منطقه شكار و تيراندازي ممنوع پيازه و كره ميانه به عنوان يكي از زيستگاه هاي خرس قهوه‌اي در شهرستان سروآباد محسوب مي شود كه تعدادي روستا در حاشيه و داخل اين منطقه قرار دارند كه شغل اصلي اهالي آنها دامداري و كشاورزي است، از اين رو گهگاهي احتمال حمله خرس به دام هاي اهلي و محصولات كشاورزي در محدوده اين روستاها دور از انتظار نيست.
چشميدري اظهار داشت: از اهالي روستاهاي اطراف تقاضا مي شود جهت جلوگيري از تقابل اين جانداران با بهره‌برداران جوامع محلي در صورت مشاهده حيات وحش شاخص مانند خرس قهوه اي و يا بروز هرگونه خسارت مراتب را به اداره حفاظت محيط زيست شهرستان اطلاع دهند تا اقدامات لازم انجام شود.
چشميدري افزود: شهرستان سروآباد با 57 هزار هكتار منطقه حفاظت شده و 10 هزار هكتار منطقه تيراندازي و شكار ممنوع و همچنين تنوع گونه هاي گياهي و جانوري شاخص، سروآباد را نسبت به ساير شهرستان ها متمايز كرده است.
رئيس محيط زيست شهرستان سروآباد يادآور شد: منطقه حفاظت شده كوسالان و شاهو در اين شهرستان زيستگاه گونه هاي شاخص جانوري پلنگ ، خرس قهوه اي، سمندرها، كبك، روباه، بزكوهي، گرگ و سنجاب است.
به گزارش ايرنا، منطقه حفاظت شده كوسالان و شاهو اين منطقه با وسعت 57 هزار و 236 هكتار در استان كردستان، حد فاصل شهرستان هاي سروآباد، مريوان و كامياران واقع شده است.
در اين منطقه تاكنون 117 گونه پرنده، 23 گونه پستاندار، 17 گونه خزنده و 242 گونه گياهي، شناسايي شده و مهمترين گونه هاي جانوري آن كل و بز، خرس قهوه اي، قوچ و ميش، كركس، هما و عقاب طلايي است.
7354/9102