چین، هند و ایران رتبه نخست تولید سنگ مرمر را در جهان دارند

تهران - ایرنا - مركز تحقیقاتی «اس بی وایر» آمریكا در گزارش سالیانه خود عنوان كرد، سه كشور آسیایی چین، هند و ایران همچنان به ‌عنوان بزرگترین تولید كنندگان سنگ مرمر در جهان رتبه نخست در فروش این كانی را حفظ كرده اند.

به گزارش روز یكشنبه ایرنا، این مركز تحقیقاتی آمریكا كه مبادلات تجاری جهان را رصد می كند، به ‌تازگی گزارشی از ظرفیت و تولید بازار سنگ مرمر در جهان از سال 2013 تا 2018 میلادی و پیش ‌بینی خود از این بازار را تا سال 2025 میلادی منتشر كرده است.
در این گزارش بیشتر بر حجم تولید، ظرفیت، ارزش، نرخ رشد و تولیدكنندگان اصلی سنگ مرمر تأكید شده است.
بر اساس تحقیق صورت گرفته توسط مركز اس بی وایر، ارزش بازار جهانی سنگ مرمر در جهان در حدود 50 میلیارد دلار در سال است و این صنعت به ‌شدت دارای تنوع‌ های ویژه و منحصر به فرد است.
تا قبل از سال 2016میلادی ، اتحادیه اروپا تولید كننده و صادر كننده اصلی سنگ مرمر در جهان به ‌حساب می‌آمد اما با رشد شدید در بازارهای نوظهور به ‌ویژه در كشورهایی مانند چین، پاكستان و هند، آسیا توانسته جایگاه بزرگترین تولیدكننده سنگ مرمر در جهان را به خود اختصاص دهد.
در سال 2016 تولید جهانی سنگ مرمر به 816 میلیون متر مربع رسید و هم ‌اكنون ده كشور برتر تولید كننده سنگ مرمر طبیعی دنیا كشورهای چین، هند، ایران، تركیه، ایتالیا، اسپانیا، برزیل، مصر، پرتغال و یونان هستند.
در كنار كشورهای تولید كننده، از سال 2016 تاكنون كشورهای اروپایی بزرگترین مصرف‌كننده سنگ مرمر در جهان هستند و 29 درصد از مصرف جهانی را به خود اختصاص می‌دهند.
علاوه بر اروپا، مصرف سنگ مرمر در كشورهای آمریكا، هند و چین نیز قابل ‌توجه است.
به گزارش ایرنا، ایران با دارا بودن 40 میلیارد تن ذخایر قطعی سنگ، در رتبه دهم جهان و برخورداری از چهار میلیارد تن ذخایر قطعی سنگ‌های تزئینی در رتبه چهارم قرار دارد اما از نظر تنوع رنگ در حوزه سنگ‌های آهكی - سنگ مرمر و تراورتن ها - مقام نخست را داراست.
ایران همچنین یكی از غنی‌ترین كشورهای معدنی دنیاست به ‌طوری كه وجود معادنی چون مس سرچشمه و سنگ‌ آهن چادرملو سبب شده تا ایران دو معدن از پر عیارترین و منحصر به فردترین معادن دنیا را به نام خود ثبت كند.
آساق**9473**1104**

سرخط اخبار جهان