مدیریت مناسب، نگرانی از بارش ها را به حداقل رساند

ارومیه - ایرنا - استاندار آذربایجان غربی با قدردانی از اقدامات نهادهای مختلف در روزهای ابتدایی سال با وجود بارش قابل توجه در استان، گفت: مدیریت مناسب، نگرانی ناشی از بارش در بین مردم این استان را به حداقل رساند و این امر باید تا پایان این موج ادامه یابد.

به گزارش ایرنا محمدمهدی شهریاری روز یكشنبه در سومین جلسه ستاد مدیریت بحران آذربایجان غربی طی سال جاری، افزود: در ابتدای سال بارش های مناسبی را نظیر سراسر كشور در این استان شاهد بودیم ولی برنامه ریزی های خوبی در راستای استفاده بهینه از این بارندگی انجام شد كه نگرانی ها را كاهش داد.
وی با شكرگزاری از بارش نعمت الهی در ابتدای سال، اضافه كرد: وظیفه ما در این خصوص استفاده بهینه و مدیریت مناسب است و باید با همه توان برای بهره مندی از بركت های الهی گام برداریم.
وی بر لزوم لایروبی 140 كیلومتر از رودخانه های آذربایجان غربی برای جلوگیری از بروز مشكل در بارش های آتی تاكید كرد و ادامه داد: 35 كیلومتر از این طرح با تامین اعتبار استانی اجرایی می شود و بقیه آن را نیز می توان از محل اعتبارات ستاد احیای دریاچه ارومیه تامین كرد.
استاندار آذربایجان غربی بیان كرد: هزینه لایروبی به مراتب كمتر از هزینه های ناشی از بروز خسارت و حوادث است و با توجه به این امر، لایروبی انهار و رودخانه ها باید در اولویت قرار گیرد.
«شهریاری» اظهار داشت: اجرای طرح های آبخیزداری توسط اداره كل منابع طبیعی، اصلاح جاده دریا با استفاده از اعتبار ستاد احیا و جلوگیری از ساخت و سازهای غیرمجاز در بستر و حریم رودخانه ها از جمله مواردی است كه باید مدنظر مدیران قرار گیرد.
وی با قدردانی از همراهی رسانه ها در راستای ایجاد آرامش در بین مردم، گفت: فرمانداران و مدیران حوزه های مرتبط با مدیریت بحران، همكاری تنگاتنگی با رسانه ها داشته باشند تا نگرانی های مردم كمتر شود.
وی با اشاره به اینكه محدودیت منابع برای اقدامات فوری و اورژانسی مدیریت بحران در استان وجود ندارد، اظهار داشت: تمامی دستگاه های مرتبط تا جایی كه امكان دارد، برای جلوگیری از آسیب های احتمالی تلاش كنند.
مدیركل هواشناسی آذربایجان غربی نیز در این جلسه با بیان اینكه بارندگی امروز/یكشنبه/ تا ساعت 23 ادامه دارد، گفت: متوسط بارش در استان حدود 345 میلی متر است كه نسبت به مدت مشابه سال گذشته 51 درصد افزایش دارد.
حبیب عبدلی افزود: بیشترین بارش ها در 120 ساعت گذشته مربوط به شهرستان سردشت با 92 میلی متر بوده است.
وی ادامه داد: برای راه اندازی زیر ساخت های ویژه و رادار هواشناسی 55 میلیارد ریال اعتبار لازم است كه در صدد هستیم اعتبار آن را از طریق استانی و ملی تامین كنیم.
علیرضا ملامحمدی زاده، فرماندار ارومیه نیز در این جلسه گفت: تمهیدات لازم برای جلوگیری از بروز مشكل در این شهرستان اندیشیده شده است و مشكلی وجود ندارد.
مدیركل مدیریت بحران آذربایجان غربی نیز با تاكید بر اینكه موج دوم بارش ها تا این لحظه حادثه ای نداشت، گفت: تمام اعضای شورای مدیریت بحران و خدمات رسان استان از روز گذشته/شنبه/ تا 2 روز دیگر در حال آماده باش هستند.
امیرعباس جعفری افزود: فعالیت ها و اقدامات ارزشمندی برای مقابله با سیل احتمالی طی روزهای گذشته انجام گرفت و تمام ماشین آلات سنگین و سبك دولتی، خصوصی و نظامی به حالت آماده باش درآمد.
به گزارش ایرنا بارش باران كه شب گذشته آغاز شد، به جریان آب برخی از رودخانه های آذربایجان غربی قوت بخشید اما تاكنون گزارشی مبنی بر بروز سیل مخابره نشده است.
6009/3072