صندوق بازنشستگی به جایگاه واقعی برگردد

تهران- ایرنا- وزیر تعاون، كار و رفاه اجتماعی در متن حكم انتصاب رئیس جدید صندوق بازنشستگی بر فساد ستیزی و جوانگرایی تاكید كرد و نوشت: صندوق بازنشستگی باید به جایگاه واقعی خود برگردد و بدون نیاز به بودجه عمومی به بازنشستگان كشور خدمت رسانی كند.

به گزارش ایرنا، محمد شریعتمداری در متن حكم انتصاب میعاد صالحی كه روز یكشنبه در پایگاه اطلاع رسانی صندوق بازنشستگی منتشر شد، اضافه كرد: بنا به پیشنهاد مورخ 26اسفند 97 از سوی هیأت امنای سازمان تأمین اجتماعی و صندوق ها، به موجب این حكم شما را به عنوان مدیر عامل صندوق بازنشستگی كشوری منصوب می كنم.
وزیر تعاون، كار و رفاه اجتماعی تاكید كرد: صندوق بازنشستگی كشوری كه ذخیره و پس انداز طولانی مدت جمع كثیر بازنشستگان عزیز كشور ماست، بایستی به جایگاه واقعی خود در پایداری و عدم نیاز به استفاده از بودجه عمومی و ارائه خدمات شایسته و عزتمند به بازنشستگان عزیز برگردد.
وی اضافه كرد: این مهم با برنامه ریزی صحیح و در یك همكاری سازنده با اركان صندوق و با تكیه بر قانونمداری، شفافیت، جوانگرایی، انتخاب شایستگان و سعی و تلاش مجاهدانه و نیز نظارت از نزدیك و مستمر امور، فسادستیزی و توجه به مصالح و منافع بازنشستگان در ظرف زمانی در دوره تصدی این دولت خدمتگزار مقدور و میسور خواهد بود.
شریعتمداری در این حكم تاكید كرد: در جهت تحقق این هدف اقدام راهبردی خروج از بنگاهداری اقتصادی میراث واگذاری شركت های دولتی به جای بدهی های گذشته دولت به صندوق یا ناشی از تصمیمات مدیران سابق مهمترین برنامه شما تعیین می شود تا طی سال جاری با تبدیل حوزه اقتصادی صندوق از یك نظام بنگاهداری اقتصادی به نظامی برای مدیریت كارآمد سودده و مناسب از سهام آن را تحقق بخشید، به گونه ای كه در پایان سال، صندوق بازنشستگی كشوری متكفل اداره هیچ بنگاهی مگر بنا به ضرورت و به تشخیص اركان صندوق نباشد. اصلاح ساختار مدیریتی تو در توی غیرضرور، جلوگیری از پرداخت های نامتعارف و هرگونه اسراف و خاصه‌خرجی مورد تأكید است.
سید میعاد صالحی متولد 1361، دانش آموخته دكترای مهندسی مكانیك از دانشگاه صنعتی شریف، عضو بنیاد ملی نخبگان و از اعضای هیات علمی دانشگاه علم و صنعت روز شنبه طی مراسمی در نهاد ریاست جمهوری با حكم محمد شریعتمداری، وزیر تعاون، كار و رفاه اجتماعی به عنوان مدیرعامل صندوق بازنشستگی كشور معرفی شد.
شریعتمداری در مراسم معارفه وی گفت: نام صندوق بازنشستگی كشوریاسم بامسمایی نیست چرا كه این صندوق، صندوق آتیه كاركنان و كارمندان دولت است. شاید صندوق تامین اجتماعی در وضعیت مطلوب تری است هر چند وارد جزئیات شویم دولت بدهی هنگفتی به تامین اجتماعی دارد.
وی ادامه داد: یكی از مهمترین اصول ما استقرار نظام شفافیت در مجموعه صندوق بازنشستگی كشوری است تا ریالی از محاسبات صندوق از چشم پنهان نماند. برای اصل شفافیت صندوق بازنشستگی كشوری، برنامه ریزی كردیم و كمیته آن در وزارت رفاه تشكیل شده است.
وزیر رفاه با اشاره به مراجعه سالانه یك میلیون نفر به صندوق بازنشستگی كشوری گفت: ۶ هزار میلیاردتومان وام چهار درصدی پرداخت شده و باید دید در دوره های قبل چه كسانی این وام ها را گرفته اند و اگر به ازای این وام، شغلی ایجاد نكرده اند باید یقه آنها را گرفت. این موضوع نیاز به پلیس ندارد و مردم مدعی می شوند.
وی در ادامه با تاكید بر جوانگرایی در انتصابات گفت: اطلاعات مدیران باید وارد شبكه شود و در این زمینه شفاف سازی شود.

* حقوق های بالاتر از مصوبه دولت حرام است
شریعتمداری اضافه كرد: وقتی صحبت از حقوق های نجومی می شود می بینیم، برخی شركت ها در این زمینه شفاف سازی نكرده اند. پول هایی با عنوان یك ماهه، دو ماهه، سه ماهه و سفر خارجی پرداخت می شود كه گاهی میزان دریافتی ها از ۴۰ میلیون تومان بالاتر است، این پول ها از گوشت سگ حرام تر است و هر كس خورده باید تف كند. ارزش كار افراد متفاوت است اما حد و اندازه دارد، دریافتی ها باید معقول و منطقی باشد.
وزیر رفاه تصریح كرد: آنهایی كه بیش از مصوبه هیات وزیران دریافتی داشته‌اند، حرام است و باید برگردانند و اگر برنگردانند كنترل می كنم و می گیرم، شوخی ندارم، مسیر باید طی شود.
پیش از این جمشید تقی زاده مدیرعامل صندوق بازنشستگی كشوری بود.
صندوق بازنشستگی كشور بر اساس قانون استخدام كشور در سال 1345 تاسیس شد و در سال 1354 به صورت یك موسسه مستقل و وابسته به سازمان امور اداری و استخدامی به فعالیت خود ادامه داد و در سال 1378 با تشكیل سازمان مدیریت و برنامه ریزی كشور یكی از موسسات تابعه این سازمان شد اما با تصویب قانون نظام جامع رفاه و تامین اجتماعی در سال 1383 از سازمان مدیریت وبرنامه ریزی كشور منتزع و تابع وزارت رفاه وتامین اجتماعی شد.
بر اساس اساسنامه صندوق بازنشستگی كشوری، این سازمان موسسه ای بیمه ای، دارای شخصیت حقوقی مستقل و وابسته به وزارت رفاه وتامین اجتماعی است كه مسئولیت اداره امور صندوق بازنشستگی مستخدمان مشمول مقررات بازنشستگی كشوری را كه شامل مستخدمان رسمی مشمول قانون مدیریت خدمات كشوری، مستخدمان رسمی مشمول آیین نامه استخدامی اعضای هیات علمی دانشگاهها، قضات قوه قضائیه و دادگستری، مستخدمان رسمی (كادر سیاسی) وزارت امورخارجه، مستخدمین ثابت شهرداریها به استثنای شهرداری تهران، مستخدمان پیمانی دستگاههای اجرایی عهده دار است.

* یك میلیون و 400 هزار بازنشسته كشوری
جمشید تقی زاده، مدیر عامل سابق صندوق بازنشستگی كشور اسفند 97 درباره عملكرد این صندوق گفت: صندوق بازنشستگی كشوری دومین بنگاه بزرگ كشوری است كه یك میلیون و 400 هزار بازنشسته را تحت پوشش قرار داده است. 56 درصد از این افراد، بازنشسته آموزش و پرورش هستند.
وی خاطر نشان می كند: به منظور اجرای همسان سازی حقوق، پس از اعمال این افزایش، میزان حقوق آن دسته از افرادی كه كمتر از 2 میلیون تومان دریافت می كردند به صورت پلكانی افزایش یافت و در حال حاضر ماهانه 3250 میلیارد تومان به بازنشستگان حقوق می پردازیم.
به گفته او، 19درصد برنامه همسان سازی انجام شده و حداقل حقوق بازنشسته ها از یك میلیون و 800 هزار تومان به دو میلیون و 100 هزار تومان افزایش یافته است، بر این اساس 82،5 درصد بازنشستگان تحت پوشش از افزایش حقوق در قالب این برنامه برخوردار شده اند.
تقی زاده گفته است: پرداخت وام ضروری بازنشستگان از 4 به 5 میلیون تومان افزایش یافت همچنین شمار سفرهای زیارتی و سیاحتی بازنشستگان نیز افزایش چشمگیری داشت. 50 درصد تخفیف هتل برای بازنشستگان در نظر گرفتیم. یارانه سفر به ازای هر بازنشسته و یك همراه نیز از 660 هزار تومان به 740 هزار تومان افزایش یافته است.
مدیرعامل سابق صندوق بازنشستگی همچنین از راه اندازی خانه های امید و دهكده های سلامت برای بازنشستگان خبر داده و گفته بود: به دنبال تكمیل خانه های امید هستیم. در تهران 40 هكتار و در شهرستان‌ها 20 هكتار زمین برای ایجاد دهكده‌های سلامت نیاز داریم كه در حال رایزنی برای دریافت آن هستیم.
وی افزود: سه چهارم بودجه بازنشستگان از سن 60 سالگی به بعد صرف درمان می‌شود، بنابراین ارائه خدمات درمانی باید به گونه ای باشد كه رضایت بازنشستگان فراهم شود. تقی زاده همچنین از راه اندازی و حمایت از تعاونی های چندمنظوره بازنشستگان و حرفه آموزی فرزندان آنها سخن گفته بود. كه البته در دهمین روز از سال 98 جای خود را به میعاد صالحی داد. جوانی كه با تاكید وزیر رفاه بر فساد ستیزی و خروج از بنگاهداری بر صندلی مدیریت صندوق بازنشستگان نشسته است.
اجتمام * 9185 * 2181 * 3063