جشن نوروزگاه اشنويه به علت شرايط آب و هوايي لغو شد

مهاباد - ايرنا - رييس اداره ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري اشنويه گفت: جشن نوروزگاه اين شهرستان كه مقرر شده بود به مدت چهار روز در محدوده چشمه تاريخي «عين الروم» اين شهرستان برگزار شود، به دليل شرايط آب و هوايي و هشدار هواشناسي لغو شد.

روناك تاسا روز يكشنبه در گفت و گو با خبرنگار ايرنا اظهار داشت: مراسم نوروزگاه قرار بود با همكاري بخشداري مركزي و نالوس، جمعيت هلال احمر و امور عشايري اين شهرستان از 11 تا 14 فروردين ماه جاري در محل كمپ گردشگري «عين الروم» برگزار شود.
وي بيان كرد: دومين دوره مراسم جشن نوروزگاه در اين شهرستان قرار بود با هدف معرفي منطقه گردشگري اشنويه و پذيرايي و استقبال از ميهمانان نوروزي برگزار شود.
به گزارش ايرنا 106 اثر تاريخي در اشنويه در فهرست آثار ملي به ثبت رسيده كه از لحاظ تعدد و تكثر آثار تاريخي ثبتي، سومين شهر در آذربايجان غربي به شمار مي رود؛ به دليل تعدد و تكثر آثار تاريخي، اين شهرستان به بهشت باستان شناسان معروف شده است.
تپه دينخواه، كتيبه كلاشين، قلعه قلاتگه، قبرستان مارابراهيم، تومولوس هاي سوجه، گندويلا، حسن نوران، ملا احمد، سياوان، كتيبه عين الروم از جمله آثار متعدد تاريخي اشنويه است.
كتيبه 'عين الروم' اشنويه قديمي ترين سنگ نوشته اورارتويي با مضموني در ارتباط با آب است؛ كتيبه اي كه وقف نامه اهدا آب چشمه اي به همين نام به مردم منطقه به شمار مي رود و اهميت مايه حيات را در حدود سه هزار سال قبل بازگو مي كند.
9870/6185/3072