فارس، سرزمين جاذبه هاي تاريخي و طبيعي پذيراي ميهمانان نوروزي

شيراز - ايرنا- كهن سرزمين فارس با چشم اندازهاي تاريخي و طبيعي كم نظير همزمان با تعطيلات نوروز ميزبان هزاران نفر از مسافران و گردشگران است كه براي بازديد از اماكن تاريخي و فرهنگي به اين استان سفر مي كنند.

استان فارس در بسياري از زمان هاي سال به ويژه ايام نوروز ميزبان گردشگران و مسافراني است كه هر ساله اين استان، پايتخت فرهنگي ايران زمين را براي بهره مندي از آثار منحصر به فرد فرهنگ، تمدن و تاريخ انتخاب مي كنند.
فارس با برخورداري از يادمان هاي تاريخي ، آتشكده هاي ايراني قبل از اسلام ، مساجد و بقاع متبرك ، و چشم اندازهاي طبيعت و اقليم چهارفصل ، فرصت ارزشمند و جذابي را براي گردشگران و مسافران فراهم كرده است كه مورد اقبال گردشگران داخلي و خارجي است.
آستان مقدس حضرت احمد ابن موسي شاهچراغ (ع) به عنوان نگين درخشان جاذبه هاي مذهبي در شيراز هر مسافري را به سوي خود جذب مي كند ، شبستان هاي حضرت شاهچراغ(ع) تا پاسي از شب مملو از جمعت مشتاق و زائران و مسافران است.
وجود آثار دوره هاي تاريخي قبل از اسلام از جمله دوره هاي هخامنشي وساساني دراستان فارس و همچنين آثار دوره هاي تاريخي بعد از اسلام به ويژه آثار تاريخي دوره زنديه و قاجاريه، امكان گردشگري را براي مسافران و ميهمانان نوروزي در استان فارس فراهم كرده است.
آرامگاه شاعران پارسي گو، غزل سراي نامي حافظ لسان الغيب شيرازي و استاد سخن سعدي شيرازي درشيراز هرساله ميزبان ميليون ها نفر از ميهمانان و مسافران نوروزي است.
آرامگاه حافظ شيرازي كه از آن باعنوان بناي حافظيه ياد مي كنند، پس از گذشت هفت قرن همچنان الهام بخش علاقه منداني است كه ازسراسرجهان به زيارت خواجه شيراز مي آيند.
آرامگاه سخن سراي نامي شيخ اجل سعدي شيرازي درشيراز نيز جايگاه ويژه اي درميان يادمان هاي فرهنگي وديدني فارس دارد.
ازجمله ديگرآثارباستاني وگردشگري كهن دراستان فارس، مجموعه هاي تاريخي تخت جمشيد و پاسارگاد در شهرستان هاي مرودشت و پاسارگاد است كه به ترتيب در فواصل ‎ 60و‎ 110كيلومتري شمال شيراز قراردارند.
مجموعه تاريخي وكهن تخت جمشيد كه در فهرست ميراث فرهنگي جهاني به ثبت رسيده، مجموعه اي ازكاخ هاي دوره هخامنشي است كه بقاياي سنگي آن اعجاب در آفرينش اين اثرتاريخي رابه نمايش مي گذارد.
كاخ تچر، كاخ صدستون، تالارشورا، دروازه ملل و پلكان سنگي تخت جمشيد كه ميهمانان را به سمت اين بناي كهن رهنمون مي كند، نمونه اي ازتاريخ وتمدن ايراني و يادآورغرورملي و پيشينه پر افتخار ايرانيان است.
مجموعه تاريخي پاسارگاد و آرامگاه كورش نيز در شهرستان پاسارگاد در فهرست آثار تاريخي جهاني به ثبت رسيده و چشم نواز گردشگران ومسافران است.
اين كاخ شامل تالاري بزرگ باهشت ستون سنگي ،چهارايوان درچهار سمت واتاق هايي دردوگوشه بوده است.
در قسمت شرقي كاخ باركوروش، كاخ عبادتگاه پاسارگاد قراردارد كه مشتمل برتالاربزرگ هشت ستوني بوده كه برهريك از جوانب شمال ، شرق و غرب آن درگاهي قرار داشته است .
نقش هاي تاريخي رجب و رستم نيز در كنار مجموعه تاريخي پاسارگاد، مجموعه اي كهن از تاريخ وتمدن پارسي رابه نمايش گذاشته است.
در شمال تخت جمشيد، نقش هايي از اردشيربابكان و شاپوراول درپس رفتگي كوهستان حجاري شده كه به نقش رجب معروف است و اين نقش داراي سه تصوير برجسته از اردشيربابكان ، شاپوراول ،علامت خاندان او و شخصيت هاي بزرگ دوره اردشير است.
در امتداد نقش رجب و در انتهاي كوهستان حاجي آباد ، آثارتاريخي مهمي ازدوره هاي عيلامي ،هخامنشي وساساني وجود دارد كه نقش برجسته هاي مربوط به دوره ساساني درپايين كوه ، آرامگاه هاي شاهان هخامنشي بربالاي كوه و بناي سنگي چهارگوش (كتيبه زردشت ) درسمت راست آن ازجمله اين آثاراست.
كاخ اردشير بابكان نيزبنايي بزرگ و سنگي است كه داراي سه گنبد ،ايوان ها، دهليزها واتاق هاي متعدد بوده كه همچنان بخش هايي ازآن پابرجاست.
اين كاخ كه درنزديكي شهرمرودشت قراردارد در فهرست آثارملي ايران به ثبت رسيده است.
عمارت باغ ايلخاني از ابنيه هاي تاريخي شهر شيراز است كه توسط محمدقلي خان ايلخان قشقايي احداث شده و در محله ميدان شاه نزديك بقعه بي بي دختران شيراز در بافت قديم شيراز نزديك حرم شاهچراغ واقع شده است.
عمارت كلاه فرنگي درباغ نظر شيراز نيز با انبوه درختان سربه فلك كشيده سرو و نارنج چشم نواز ميهمانان ومسافران است در ميان اين باغ عمارت هشت ضلعي بسيارزيبايي وجود دارد كه به كلاه فرنگي شهرت يافته و به دستوركريم خان بنا شده است.
كاخ آينه كاخ دختر نيز در اعماق دره اي ژرف و در نزديكي روستاي رستاق ازتوابع داراب فارس واقع شده و از سه طرف در محاصره كوه است و مناظر شگرفي را به نمايش گذاشته است.
آتشكده ها و پرستشگاه هاي باستاني نيزبخش هايي از ميراث فرهنگي استان فارس است كه پذيراي ميهمانان و مسافران است.
آتشكده هخامنشي حاجي آباد از جمله آتشكده هاي فارس است كه در كمترين فاصله از محوطه نقش رستم مرودشت در دو سوي كوه حاجي ، قرار دارد و شامل دو برج سنگي كوچك متعلق به دوران هخامنشيان است.
آتشكده فيروزآباد از ديگر آتشكده هاي موجود در اين استان است كه نماي آن از سنگ هاي بزرگ خوش تراش ساخته شده و روي صفحه اي قرار دارد كه بر بالاي آن يك سكوي چهار طاقي احداث شده بود.
آتشكده بزرگ جره يكي از پنج آتشكده اي بود كه مهرنرسي در نقاطي مابين كازرون تا فراشبند بنا كرده بود و درازاي هر ضلع اين آتشكده بيش از‎14 متراست وقدمت آن به دوره ساسانيان مي رسد.
آتشكده آذرخش و آتشكده آذرجو در داراب ،آتشكده كنارسياه و ويرانه هاي آتشكده فيروزآباد ، آتشكده قدمگاه درجهرم ، حفره هاي آتشدان (پوره هاي آب بخشان ) در كوهستان نقش رستم، آتشكده كاريان، آتشكده صميكان در شيراز و آتشكده فراشبند در فيروزآباد، از ديگر آتشكده هاي موجود در استان فارس است .
درشمال غربي منطقه فهليان ممسني و درجنوب روستاي سه تلون در‎20 كيلومتري شمال غربي نورآباد، برفرازكوه كورنگون آثار حجاري شده معروف به نقاره خانه جلب توجه مي كند كه قدمت اين آثار به قرن سوم پيش ازميلاد مي رسد.
نقش شاپور نيز در تنگ چوگان نزديك كازرون از بقاياي شهري آباد بر جاي مانده است و درآن روي ديواره كوه در دوطرف رودخانه ، نقش هايي حجاري شده است.
علاوه بر اين آثار تاريخي و كهن غارشاپور و شهرتاريخي بيشابور در شهرستان كازرون نيز مناظري بديع از آثار تاريخي و ميراث فرهنگي دارد كه گردشگران رابه سوي خود فرامي خواند.
بازارهاي قديمي فارس نيز كه در شهرهاي مختلف اين استان قرار دارد ، بخشي از ديدني هاي نوروز را براي مسافران و گردشگران به نمايش مي گذارد.
بازار قيصريه در شهرقديم لار، در زمان شاه عباس صفوي ساخته شده و در شمار آثار و ميراث فرهنگي به ثبت رسيده است.
بازار وكيل شيراز در محله درب شاهزاده جنب مسجد جامع وكيل ، واقع شده ومشتمل بر يك رشته حجره هاي شمالي – جنوبي ويك رشته حجره هاي شرقي -غربي است كه در وسط بازار توسط چهارسويي بزرگ ، بر يكديگر عمود شده و داراي پنج در بزرگ است.
زيبايي و معماري خيره كننده ،عرض زياد، وسعت و طاق هاي ضربي مرتفع آن كه به منظور تهويه هوا ساخته شده، از ويژگي هاي اين بازاراست و دريچه هايي كه درزيرسقف آنها ساخته شده ، هوا و نور كافي بازار را تامين مي كند.
بازار نو شيراز، ازديگر بازارهاي قديمي استان فارس است كه دراواخر دوره قاجار ساخته شده است.
قلعه ها و ارگ هاي فارس نيز ديدني و شگرف است و بازديدكنندگان زيادي در ايام نوروز از آنها ديدن مي كنند.
قلعه دختر فيروزآباد برفرازكوهستاني مشرف به رودخانه تنگ وجلگه فيروزآباد قرار دارد و ازسده سوم ميلادي باقي مانده است .
نقشه و وضعيت ساختماني آن ازجمله جاذبه هاي جهانگردي فارس است و بازديدكنندگان رابه قلعه بالاي كوهستان مي رساند.
قلعه استخر مرودشت بربالاي كوه استخر درانتهاي شمال غربي جلگه مرودشت قرار گرفته است واز آثار دوران عضدالدوله ديلمي است .
در اين قلعه، استخري بزرگ احداث شده بود و اكنون نيز درخت سروچند صدساله اي در كنار بقاياي استخردرميان ويرانه هاي ابنيه سنگي قلعه سربه فلك كشيده است.
ارگ كريمخاني شيراز نيز كه درواقع اندروني و قصرسلطنتي سلسله زنديه بوده ، به شكل قلعه آجري با ديواره هاي بلندساخته شده كه درهرچهارگوشه آن برجي بزرگ برپاست.
همچنين وجود بقاع متبركه و مرقد امامزادگان شريف در شيراز از جمله آستان قدسي حضرت احمدابن موسي شاهچراغ (ع )،مرقدحضرت سيدعلاء الدين حسين(ع )،مرقد حضرت سيد ميرمحمد(ع )، مرقدحضرت علي ابن حمزه (ع )، امامزاده اسماعيل (ع ) و ديگرقبور امامزادگان زمينه زيارت ميهمانان نوروزي را در استان فارس و شيراز فراهم كرده است.
مساجد استان فارس نيزمجموعه اي ديدني وتاريخي است كه هر كدام از آنها نشانگر زيبايي روح پرستشگر وعرفاني اهالي فارس است .
مسجد وكيل شيراز كه به نام مسجد سلطاني وكيل نيزمعروف است ، از آثار پر ارزش دوره زنديه به شمارمي رود كه ساخت آن درسال ‎ 1152هجري – خورشيدي به پايان رسيده وصحن مسجد با مساحتي معادل سه هزار و‎ 600مترمربع باتخته سنگ هاي بزرگ فرش شده است .
شبستان آن ، دو هزارو‎700 مترمربع وسعت دارد وستون هاي سنگي بلند و يكپارچه و‎ 48گانه آن باسقف ضربي و منبر يكپارچه مرمرين ،از شاهكارهاي دوره زنديه به شمارمي رود.
مسجدنصيرالملك در انتهاي خيابان لطفعلي خان زند شيرازقرارگرفته و به لحاظ معماري و بويژه كاشي كاري و مقرنس كاري بي نظير و منحصربه فرداست .
جاذبه هاي تاريخي و طبيعي سرزمين كهن فارس با وجود آثاري مانند ميانجنگل و چهل چشمه در فسا، درياچه طشك – درياچه بختگان و منطقه حفاظت شده بهرام گور در ني ريز، جنگل بناب در ارسنجان، آبشار و چشمه قهري در استهبان، درياچه كافتر و تنگ براق در اقليد، غار سنگ شكنان و چشمه بونيز در جهرم و آبشار فداعمي و غار سهلك در داراب پذيراي گردشگران داخلي و خارجي بيشماري است.
آبشار مارگون – پيست اسكيت سپيدان – تنگ تيزآب – چشمه شش پير و چله گاه در سپيدان، چشمه ابوالمهدي در سيوند، درياچه مهارلو- قلات-هفت برم- پارك ملي 46 هكتاري بمو در شيراز، درياچه پريشان در كازرون، بهشت گمشده در مرودشت، تنگ بوان و آبشار پاقلعه در ممسني، آب گرم آب باد در لامرد از ديگر جاذبه هاي چشم نواز گردشگري طبيعي فارس است كه چشم و روح گردشگران را نوازش مي كند.

** تسهيلات ويژه براي مسافران
امسال تسهيلات ويژه اي برا ي مسافران نوروزي در استان فارس تدارك ديده شده كه از جمله آن بليت الكترونيك است ، از ابتداي بهمن ماه 97 باجه‌هاي فروش الكترونيكي بليت در اماكن گردشگري فارس مستقر شد كه استقرار اين سامانه در نوروز 98 كمك شاياني به تسهيل امور گردشگران اين استان در امر خريد و فروش بليت خواهد كرد. مسئولان ميراث فرهنگي اميدوار هستند اين اقدام در رضايت مندي عمومي گردشگران تاثير مثبتي داشته باشد.
مديركل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري فارس در اين باره گفت: باجه هاي فروش الكترونيكي بليت در اماكن شاخص گردشگري اين استان مستقر شده است.
مصيب اميري درمصاحبه با ايرنا افزود: طرح فروش الكترونيكي بليت در اماكن تاريخي و فرهنگي، نقش مهمي در جلب رضايت بازديدكنندگان خواهد داشت.
اميري اضافه كرد: به دليل لزوم حذف بليت هاي كاغذي كه اوراق بهادار دولتي محسوب مي شوند و اينكه اجراي اين امر نياز به هماهنگي در سطح وزارت اقتصاد و دارايي و سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري كشور داشت، اين طرح تا سال 97 به نتيجه نرسيد اما زيرساخت آن بالاخره در آذر ماه 97، در فارس به عنوان استان پيشتاز در كشور، عملياتي شد.
وي گفت: اين پروژه، ابتدا به صورت آزمايشي در موزه ملي و كاخ هاي سعدآباد، گلستان و نياوران تهران پياده‌سازي و پس از يك سال بررسي و رفع ايرادهاي آن، در اماكن مطرح گردشگري استان فارس اجرايي شد و مقرر شده اين طرح در ساير استان هاي كشور نيز عملياتي شود.
حافظيه و تخت‌جمشيد در ساليان گذشته اغلب در صدر تعداد بازديدكنندگان استان فارس قرار داشته اند،اما شايد امسال ورود آثار تازه ثبت جهاني شده‌اي نظير محور ساساني و شهر جهاني منبت اين توازن را بر هم بزند.
در ساليان گذشته و همچنين نوروز 97 حافظيه و تخت‌جمشيد در ميان آثار تاريخي و فرهنگي فارس بيشترين بازديد را به خود اختصاص دادند.
به گفته مدير كل ميراث فرهنگي،صنايع دستي و گردشگري فارس،آمار بازديد از اماكن تاريخي و فرهنگي استان در نوروز 97 نسبت به مدت مشابه پيش از آن بيست و يك درصد فزوني داشت و حافظيه، تخت جمشيد، سعديه، پاسارگاد و ارگ كريم‌خان به ترتيب با 497 هزار و 509، 416 هزار و 475، 336 هزار و 640، 215 هزار و 992 و 172 هزار و 177 بازديد كننده در صدر اماكن پر بازديد فرهنگي، تاريخي و گردشگري اين استان قرار گرفتند.
از 25 اسفند 96 تا 13 فروردين 97 يك ميليون و 860 هزار و 831 نفر از مجموعه‌هاي تاريخي، فرهنگي، مذهبي و گردشگري استان فارس بازديد كرده‎اند كه با توجه به ثبت جلوه‌هاي تازه از ميراث استان فارس در فهرست جهاني يونسكو ،كارشناسان امر پيش بيني مي‌كنند اين آمار در نوروز 98 رشد چشمگيري داشته باشد.
همچنين بنا بر آمارهاي اعلامي مسئولان، امسال ظرفيت اماكن اقامتي استان فارس به 19هزار و 56 تخت رسيده در حالي كه در سال 96 اين رقم 16هزار و 776 تخت بود.
با اضافه شدن دو هزار و 280 تخت در سال 97 به اماكن اقامتي استان فارس، ظرفيت اين اماكن نسبت به سال 96 حدود 14 درصد افزايش داشته است.
6113 /1876

سرخط اخبار استان‌ها