تازه ترین اخبار سیلاب در 12 ساعت گذشته

تهران- ایرنا- بارش شدید باران ، احتمال بروز سیل در برخی از استان ها ، اعلام وضعیت فوق العاده ،هشدار به مردم ، لغو سفرهای غیر ضروری و آماده باش نیروهای امداد و نجات ، ارتش و سپاه همچنان در صدر اخبار رسانه های كشور قرار دارد و مهم ترین دغدغه مردم و مسوولان را تشكیل می دهد.

به گزارش ایرنا ، گرچه سیلاب در نقاط مختلف فروكش كرده است ، اما سیل و اثار آن هنوز در نقاط مختلف كشور ادامه دارد و احتمال بروز سیلاب در برخی مناطق جدی است.
در برخی مناطق تحقیقات درباره علل و عوامل بروز سیل آغاز شده و دستورات لازم در باره اینكه ایا قصور ، تخلف و بی توجهی از سوی دستگاه اجرایی و نهادی صورت گرفته؟ صادر شده است.
وزارت كشور نیز برای تمام دستگاه های اجرایی ذیربط حالت آماده باش اعلام كرده و مرخصی نیروها و كاركنان سازمان ها و نهادهای ذیربط لغو شده است.

**خوزستان
- استاندار خوزستان با اشاره به افزایش بیشتر حجم آورد آب به سدهای استان طی روزهای آینده از وزیر كشور خواستار اعلام حالت فوق العاده در استان به منظور فعالیت ادارات در تعطیلات پیش رو شد.
-وزیر كشور در پی درخواست استاندار حالت فوق العاده در خوزستان اعلام كرده است.
- بر اساس این تصمیم، تمامی دستگاه های عضو ستاد مدیریت بحران استان خوزستان موظف هستند تا پایان عادی شدن شرایط سیلاب در خوزستان، مرخصی كاركنان خود را لغو كنند.
-از روزهای سه ‌شنبه و چهارشنبه آورد آب‌ های ناشی از بارندگی در روزهای یكشنبه و دوشنبه دیگر استان ها به سمت خوزستان روانه می شود و پیش بینی می شود استان تا پنج روز بعد از آن نیز بطور حاد دچار گرفتاری ها و پیامدهای مختلف این وضعیت باشد.
- برآوردها نشان می دهد كه ظرف پنج روز آینده 2 میلیارد و 956 میلیون مترمكعب آب وارد استان می شود.
- بخشی از این آوردها از كارون به سمت دز و كرخه منتقل شده به این معنی كه آورد به سمت این دو سد نسبت به پیش بینی های قبلی افزایش پیدا می كند.
- طبق پیش بینی ها طی 14 روز آینده ورودی سیلاب به استان نزدیك به 6 میلیارد و 700 میلیون متر مكعب است كه امیداریم پیش بینی صورت گرفته اشتباه باشد.

*تخلیه روستاهای ابوفروش و عصافره
استاندار خوزستان :یك سیل بند در روستای عصافره از توابع شهر سوسنگر شكسته شد وبه همین دلیل این روستا و یك روستای دیگر به نام ابوفروش در حال تخلیه هستند با این وجود برای جلوگیری از پیشروی آب در این روستاها ترمیم سیل بندها همچنان ادامه دارد .

** ورودی و خروجی سد دز ، كارون و كرخه
- حجم موجود در سد دز بین 250 تا 300 میلیون متر مكعب و خروجی سد یكهزار و 850 متر مكعب بر ثانیه بوده و ورودی یكهزار و 150 متر مكعب بر ثانیه است.
- خروجی آب سد كرخه 710 مترمكعب بر ثانیه و ورودی 960 متر مكعب بر ثانیه است.
- خروجی و ورودی سد كارون یكهزار و 300 متر مكعب بر ثانیه ثبت شده و از همین بابت باید تاكید كرد كه حجم خالی مخازن سدهای استان در شرایط مناسبی نیست اما با خروجی های درحال انجام سعی می شود كه اوضاع به ویژه در سد دز بهبود پیدا كند.

*نگرانی ویژه در سد دز
مهم ترین نگرانی موجود در استان ، حجم بالای آب ذخیره شده در سد دز اعلام شد و مدل های جدید نشان می دهد كه آورد آب در سد دز رو به افزایش است.
-در صورت تداوم این روند ممكن است خروجی دز به 2 هزار متر مكعب بر ثانیه هم برسد و این مساله شهرها و روستاهای بیشتری را در سطح استان تهدید می كند.
*تكذیب كمبود كالای مورد نیاز مردم
نماینده عالی دولت در استان به شایعات مطرح شده در بین مردم اشاره كرد و گفت: اینكه گفته شده برای تامین كالای مورد نیاز مردم با مشكل مواجه شده ایم را تكذیب می كنم.
- كالا به وفور در شهر وجود دارد و جای هیچگونه نگرانی وجود ندارد. ارسال آذوقه برای روستاییان در معرض سیلاب با تلاش متولیان امر در حال انجام است.
- نماینده اهواز، باوی، حمیدیه و كارون در مجلس شورای اسلامی، امكانات هلال احمر خوزستان را برای امدادرسانی به مناطق سیل زده ناكافی دانست.
- نگرانی از بابت خسارت جانی در مناطق در معرض سیلاب در استان وجود دارد.
جواد كاظم نسب الباجی : هلال احمر خوزستان امكانات لازم برای امدادرسانی به مناطق سیل زده را به اندازه كافی ندارد و امكاناتی كه شركت های دولتی در اختیار مناطق پرخطر قرار داده اند، تنها در ساعات اداری فعال است، این در حالی است كه در شرایط بحران باید شبانه روز برای نجات مردم كار كنیم.

** جبران خسارت های كشاورزی
- یك عضو كمیسیون كشاورزی مجلس شورای اسلامی با بیان اینكه حداكثر خسارت به زمین های كشاورزی پرداخت می شود.
- درباره جبران نشدن زیان سیل فروردین 95 به كشاورزان خوزستان، با رئیس جمهوری صحبت شده كه قول مساعد برای پرداخت این خسارت ها داده است.
-فرماندار شهرستان كارون: یك جوان 19 ساله اهوازی روز شنبه در رودخانه كارون غرق شده است.
- سخنگوی ارتش جمهوری اسلامی ایران اعلام كرد كه امیر دریادار حبیب الله سیاری به عنوان فرمانده عملیات ارتش به منظور مقابله با بحران احتمالی در خوزستان منصوب شده است.

**گلستان
معاون وزیر آموزش و پرورش و رییس سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس كشور با بیان اینكه هیچ یك از مدارس گلستان در حادثه سیل تخریب نشده اند، از تلاش برای بازگشایی تمامی مدارس آسیب دیده مناطق سیل زده این استان تا 17 فروردین خبر داد.
- آب گرفتگی كلاس ها، میز و صندلی و برخی تجهیزات اداری مهمترین مشكل مدارس مناطق سیل زده گلستان است.
- خسارات جزیی مدارس تا پایان هفته جاری رفع و خسارات اساسی مانند ترك خوردگی دیوار برخی مدارس هم در یك ماه آینده تخریب و دوباره احداث می شود.
- برای تعمیرات جزیی و اساسی سیستم های گرمایشی و موتورخانه مدارس آسیب دیده مناطق سیل زده گلستان مبلغ 50 میلیارد ریال اعتبار به اداره كل نوسازی مدارس این استان اختصاص یافته است.
- دستور صریح وزیر آموزش و پرورش، بازگشایی مدارس برای اولین روز كاری بعد از تعطیلات نوروز است و با فروكش كردن آب در مناطق سیل زده گلستان به ویژه در دو شهر گمیشان و آق قلا، بلافاصله كار نظافت و رفع مشكلات آنها آغاز می شود تا مدرسه برای اولین روز كاری یعنی 17 فروردین برای حضور دانش آموزان آماده شود.
- درصورتی كه آب در دو شهر گمیشان و آق قلا فروكش نكند، با انتقال تعداد 50 دستگاه كانكس آموزشی كه هم اكنون درحال انجام است و استقرار آنها در مناطق سیل زده، زمینه ادامه تحصیل دانش آموزان فراهم می شود.
- تعداد سه هزار عدد میز و صندلی نیز درحال انتقال به گلستان برای توزیع بین مناطق سیل زده این استان است.
- مدیركل آموزش و پرورش گلستان تعداد مدارس آسیب دیده این استان در جریان سیل اخیر را 308 واحد آموزشی اعلام كرد.
- مدیركل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس گلستان نیز میزان خسارت وارده به مدارس این استان در مناطق سیلزده را درمجموع 260 میلیارد ریال اعلام كرد.
- كمال الدین نظرنژاد، مدیر آموزش و پرورش گنبدكاووس نیز به ایرنا گفت: براثر سیل اخیر در این شهرستان 60 مدرسه شامل 34 مدرسه شهری و 26 مدرسه روستایی دچار آبگرفتگی شدند كه میزان خسارت برآورد شده آن مبلغ 22 میلیارد ریال است.
- معاون عمرانی وزیر آموزش و پرورش با تاكید بر اینكه هیچ یك از ساختمان های مدارس استان گلستان در حادثه سیل اخیر آسیب جدی ندیده است، گفت: به دلیل آبگرفتگی خسارت هایی به سیستم گرمایشی، فضا و تجهیزات مدارس وارد شده كه برای بازسازی آنها 26 میلیارد تومان اعتبار نیاز است.
- 256 مدرسه در استان گلستان دچار خسارت هایی در سیستم موتورخانه، سرویس های بهداشتی و دیوار كلاس ها شده است.
- 50 كانكس تا پایان هفته به منظور تشكیل كلاس درس به مناطق سیل زده ارسال می شود تا در فاصله بازسازی و تعمیر مدارس، روند آموزشی دانش آموزان ادامه پیدا كند و كلاس های درس به طور موقت در این كانكس ها دایر شود.

**كرمانشاه
- مدیر روابط عمومی دادسرای مركز كرمانشاه : مشكلی در تامین و عرضه كالاهای اساسی از جمله نان در روزهای بارانی و همزمان با سیل احتمالی هفته جاری وجود ندارد.
- با افرادی كه در فضای مجازی دروغ پردازی و ایجاد نگرانی عمومی كنند، برخورد قضایی می شود.
- فرمانده قرارگاه نجف اشرف نیروی زمینی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی روز شنبه اعلام كرد كه این ارگان نظامی با توجه به احتمال وقوع سیل، یك بیمارستان صحرایی در كرمانشاه برپا كرده است.
-سپاه آمادگی دارد كه تجهیزات مورد نیاز شهرستان های سیل زده كرمانشاه را تامین كند.

**علت بروز سیل شیراز
- رئیس كمیته حقیقت یاب شورای شهر شیراز گفت: خاكریز‌هایی برای ساخت جاده در بالادست دروازه قرآن مشاهده شد كه این دستكاری در طبیعت باعث جمع شدن حجم زیادی آب و در نتیجه موجب سیل دروازه قرآن شد.
-كمیته حقیقت یاب شورای شهر شیراز تاكنون به این نتیجه نرسیده كه سیل بند و یا سد خاكی در بالادست دروازه قرآن وجود داشته است.
**خراسان شمالی
- مدیركل مدیریت بحران استانداری خراسان شمالی گفت: بر اساس برآوردهای اولیه تاكنون وقوع سیل در این استان 6 هزار و 900 میلیارد ریال خسارت وارد كرده است.
- این خسارات به بخش های كشاورزی و باغداری، دام و طیور، راه و ابنیه فنی و تاسیسات و گردشگری وارد شده است.
- همچنین یكهزار و 460 راس دام سبك، 180 راس دام سنگین و 400 قطعه از طیور و 2 هزار و 25 واحد دامی تلف شده است.
- سه روستای «گُلِی» نرگسلوی علیا بجنورد و سرانی شیروان دچار رانش زمین شده و دستور تخلیه روستای گلی بجنورد داده شده است.
- اهالی چند روستای استان نیز در همان روزهای اول وقوع سیل به دلیل ورود سیلاب با دبی بالا تخلیه شدند كه اكنون با توجه به فروكش كردن سیلاب، در واحدهای خود مستقر و یا به بالادست روستای خود منتقل شده اند.

** همه برای بروز سیل آماده
- رئیس ستاد مدیریت بحران كشور : از نظر تداركات مشكلی در مناطق سیلزده وجود ندارد و اتخاذ تدابیر لازم برای مقابله با سیل احتمالی در سه استان دارای اولویت است.
- سازمان مدیریت بحران از شنبه شب تا پایان هفته فعالیت شبانه روزی خواهد داشت.
- در نشست ستاد مدیریت بحران كه عصر شنبه به ریاست عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر كشور در سالن مدیریت بحران برگزار شد، آمادگی سازمانها و نهادهای عضو این ستاد در آستانه بارش‌های پیش رو، مورد بررسی و تأكید قرار گرفت.
- فعالیت 14 كارگروه در ستاد مدیریت بحران و تقسیم وظایف بین آنها.
- مراحل اولیه حادثه سیل استان گلستان خوب مدیریت شد و تلفات انسانی به حداقل ممكن رسید. با این حال همه نهادها و سازمان های تلاش كردند و پای كار آمدند؛ ضمن آنكه همزمان با سیل در گلستان، پیگیر چگونگی مقابله با این حادثه در 25 استان دیگر كشور نیز بودیم.
- رئیس ستاد مدیریت بحران كشور با تأكید بر اهمیت توجه به هشدارهای نهادهای ذیربط برای كاهش تلفات و خسارات در مناطق در معرض آسیب سیل، افزود: رسانه های جمعی كشور در شرایط بحران بخوبی عمل كردند و از مردم انتظار داریم بدون اعتنا به شایعات و مطالب تفرقه انگیز و دوگانه سازی‌ها فقط به رسانه های رسمی توجه كنند.
- رحمانی فضلی آمادگی لازم همه نهادها برای پیشگیری از حوادث احتمالی ناشی از بارش های پیش بینی شده در روزهای پیش رو را مورد تأكید مجدد قرار داد.
- تهیه یك طرح جامع مقابله با سیل برای هر استان ضروری است؛ بویژه اینكه نگرانی از بروز خسارت در مناطق در معرض سیل از نگرانی های اصلی مردم این مناطق است.
- وزیر كشور با تأكید بر وحدت فرماندهی در امداد رسانی به مناطق سیل‌زده اظهار كرد: در چنین شرایطی پیام های اخطار مربوط به حوادث باید از سوی نهادهای ذیربط، صادر و از اطلاع رسانی بصورت متفرقه به طور جدی پرهیز شود.
- برای افزایش توان مقابله با حوادث غیر مترقبه باید در حوزه‌های هواشناسی و زلزله سنجی از تجهیزات جدید و به‌روز بویژه نرم افزارهای شبیه ساز با قابلیت بالا استفاده شود و از ارائه تحلیل های روزانه در زمینه حوادث پیش رو بویژه اطلاع دقیق از میزان بارشها از مدتها قبل از وقوع غافل نشویم.
- رئیس ستاد بحران كشور پس از جلسه ستاد مدیریت بحران كشور در جمع خبرنگاران نیز تصریح كرد: در آستانه موج جدید بارندگی ها تدابیر لازم برای همه استانها بویژه استانهای دارای اولویت خوزستان، گلستان، و لرستان اندیشیده شده است.
-از مردم عزیز خواهشمندیم خونسردی خودشان را در استان های مختلف كه بارندگی خواهند داشت، حفظ و حتماً به دستورالعمل ها و توصیه های دستگاه های مرتبط توجه كنند.
-رحمانی فضلی اظهار كرد: پیش بینی شده است كه از شنبه شب تا چهارشنبه كه سامانه بارشی جدیدی وارد كشور می شود برنامه ریزی و آمادگی لازم وجود داشته باشد و همچنین تدابیر لازم اندیشیده شود.
-استان خوزستان به دلیل بارش فراوان و وارد شدن سیلاب ها از سایر استان ها و همچنین ذوب برف در آن مناطق كه می تواند شدت جریان آب را زیاد كند، در اولویت ماست.
-استان گلستان نیز به دلیل آب گرفتگی هایی كه وجود دارد و همچنین استان لرستان در اولویت های بعدی ما هستند.
- رئیس ستاد مدیریت بحران كشور تصریح كرد: به همه استان ها آماده باش داده شده و قرار شد در سه تا چهار روز آینده تمام دستگاه های اجرایی كه مرتبط با مدیریت سیل هستند، مرخصی شان لغو شود و در استان بمانند تا بتوانیم كارها را انجام دهیم.
- رحمانی فضلی : یكی از موضوعات مهم در این چند روز، مدیریت افكار عمومی و فضای رسانه ای است و از رسانه هایی كه اطلاع رسانی دقیق كردند صمیمانه تشكر می كنم.
- رسانه ها، نقدها و همچنین پیشنهادهای كارشناسان را صادقانه و دلسوزانه منتقل كردند اما برخی از رسانه ها نیز بودند كه به دلیل غیر حرفه ای بودن و نداشتن تخصص و تجربه و نا آشنایی با روحیات، خلقیات و افكار عمومی، برخی از اخبار و اطلاعات كه غلط یا ناقص بود یا موجب یأس و ناامیدی می شد، منتشر كردند كه تلاش شد این موضوع كنترل شود.
- در این ایام 24 استان درگیر سیل شدند اما شدت و گستردگی در آن ها متفاوت بود.
شبس**1613 **1917