۱۰ فروردین ۱۳۹۸،‏ ۲۱:۰۱
کد خبر: 83260000
۰ نفر
تعمیر مدارس سیل زده گلستان نیازمند 26 میلیارد تومان اعتبار

تهران - ایرنا - معاون عمرانی وزیر آموزش و پرورش با تاكید بر اینكه هیچ یك از ساختمان های مدارس استان گلستان در حادثه سیل اخیر آسیب جدی ندیده است، گفت: به دلیل آبگرفتگی خسارت هایی به سیستم گرمایشی، فضا و تجهیزات مدارس وارد شده كه برای بازسازی آنها 26 میلیارد تومان اعتبار نیاز است.

«مهراله رخشانی مهر» شنبه شب در گفت و گو با خبرنگار حوزه آموزش ایرنا با بیان اینكه 256 مدرسه در استان گلستان دچار خسارت هایی در سیستم موتورخانه، سرویس های بهداشتی و دیوار كلاس ها شده است، اظهار داشت: برآورد خسارت به مدارس سیل زده توسط ستاد مدیریت بحران انجام شده و به طور طبیعی این ستاد باید خسارت ها را تامین كند اما سازمان نوسازی نیز از محل اعتبارات ملی وارد عمل شده است.
وی ادامه داد: به دلیل اینكه مسئولان استانی قبل از وقوع سیل برخی تجهیزات همچون رایانه، تجهیزات الكترونیكی و دستگاه های كپی را به محل امن منتقل كردند خسارت كمتری به این تجهیزات وارد شده است.
وی یادآور شد: در بازدید از مدارس گنبد، مسئولان اطلاع دادند كه مدارس این منطقه آسیب كمتری دیده و با تلاش همكاران اكنون تمامی مدارس به حالت عادی بازگشته و آماده استقبال از دانش آموزان در روز 17 فروردین ماه است.
رئیس سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس كشور اضافه كرد: اما در منطقه آق قلا و گمیشان به دلیل آبگرفتگی هنوز بسیاری از مدارس در آب قرار دارند كه تا عادی شدن شرایط بنا داریم دانش آموزان مدارس را به صورت چندنوبته در مدارس امن جای دهیم.
رخشانی مهر ،اظهار داشت: همچنین 50 كانكس تا پایان هفته به منظور تشكیل كلاس درس به مناطق سیل زده ارسال می شود تا در فاصله بازسازی و تعمیر مدارس، روند آموزشی دانش آموزان ادامه پیدا كند و كلاس های درس به طور موقت در این كانكس ها دایر شود.
وی با اشاره به اینكه سه هزار میز و نیمكت نیز خریداری شده كه نخستین بخش آن امروز در مناطق سیل زده تخلیه می شود، گفت: برای تجهیز و بازسازی سیستم گرمایشی مدارس سیل زده استان گلستان 50 میلیارد ریال اعتبار با دستور وزیر آموزش و پرورش اختصاص پیدا كرده است.
معاون وزیر آموزش و پرورش افزود: روند آموزشی و تربیتی دانش آموزان نباید تحت تاثیر عوامل بحرانی قرار گرفته و مختل شود.
رخشانی مهر در عین حال تتصریح كرد: برخی مدارس كه در حادثه سیل گلستان آسیب دیده اند پیش از این در فهرست مدارس تخریبی و نیاز به بازسازی قرار داشتند كه به دلیل كمبود اعتبارات همچنان از آنها استفاده می شد و اكنون با این اتفاق روند بازسازی و تجهیز این مدارس سرعت می گیرد.

** خیرین برای بازسازی مدارس گلستان آموزش و پرورش را یاری كنند
رئیس سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس كشور با اشاره به ساخته شدن تعداد زیادی مدرسه در استان گلستان توسط خیرین مدرسه ساز، گفت: دست همه خیرین مدرسه ساز را به گرمی می فشاریم و از آنها می خواهیم تا بار دیگر دست به دست هم داده و آموزش و پرورش را در راه بازسازی مدارس یاری كنند.
رخشانی مهر یادآور شد: البته خیرین در روزهای گذشته از مناطق سیل زده استان گلستان بازدید و برای كمك به بازسازی هر چه سریع تر فضاهای آموزشی آسیب دیده ابراز تمایل كرده اند و اكنون منتظر تخلیه آب از سطح شهر و مدارس هستند تا عملیات بازسازی را آغاز كنند.
علمی ** 1883 ** 1751 ** 1355