استاندار خواستار اعلام حالت فوق العاده در خوزستان از سوی وزیر كشور شد

اهواز- ایرنا- استاندار خوزستان با اشاره به افزایش بیشتر حجم آورد آب به سدهای استان طی روزهای آینده از وزیر كشور خواستار اعلام حالت فوق العاده در استان به منظور فعالیت ادارات در تعطیلات پیش رو شد.

به گزارش ایرنا غلامرضا شریعتی روز شنبه در ارائه گزارش آخرین وضعیت خوزستان به ستاد مدیریت بحران كشور كه از طریق ویدئوكنفرانس انجام شد، اظهارداشت: از روزهای سه ‌شنبه و چهارشنبه آورد آب‌ های ناشی از بارندگی در روزهای یكشنبه و دوشنبه دیگر استان ها به سمت خوزستان روانه می شود و پیش بینی می شود استان تا پنج روز بعد از آن نیز بطور حاد دچار گرفتاری ها و پیامدهای مختلف این وضعیت باشد.
رئیس شورای تامین خوزستان افزود: برآوردها دال بر این است كه ظرف پنج روز آینده 2 میلیارد و 956 میلیون مترمكعب آب وارد استان می شود.
وی تصریح كرد: بخشی از این آوردها از كارون به سمت دز و كرخه منتقل شده به این معنی كه آورد به سمت این دو سد نسبت به پیش بینی های قبلی افزایش پیدا می كند.
رئیس شورای برنامه ریزی استان ادامه داد:طبق پیش بینی ها طی 14 روز آینده ورودی سیلاب به استان نزدیك به 6 میلیارد و 700 میلیون متر مكعب است كه امیداریم پیش بینی صورت گرفته اشتباه باشد.
نماینده عالی دولت در استان با تاكید بر اینكه 20 فروردین نیز موج جدیدی از بارش ها را خواهیم داشت، گفت: تا الان با چنگ و دندان در حال مراقبت و محافظت از شهرها و روستاها هستیم كه با این وجود در منطقه بامدژ اهواز 2 روستا در معرض آسیب بودند و سیل بند آنها شكست.
وی با بیان اینكه مردم حاضر به ترك خانه و محل روستا نیستند، یادآور شد: با این وجود مراقبت های لازم در منطقه صورت گرفته و مشكلی رخ نداده است.
استاندار خوزستان از تشدید نظارت ها و مراقبت ها در دیگر مناطق استان خبر داد و افزود: در برخی از روستاهای دیگر كه معرض خطر بودند با وجود اینكه مشكل خاصی برای آنها پیش نیامد و سیل بند آنها شكسته نشد اما تخلیه ساكنین صورت گرفت.
وی تصریح كرد: این اقدام مدیریت بحران به منظور تقویت و مراقبت از جان مردم صورت گرفته است.
شریعتی شهر رفیع را یكی از مناطق در معرض خطر اعلام كرد و گفت: در همین راستا محل ورودی آب به تالاب هورالعظیم باز شد و در حال تقوتب سیل بندها در این منطقه هستیم.

*تخلیه روستاهای ابوفروش و عصافره
استاندار خوزستان با اشاره به اینكه ساعاتی پیش یك سیل بند در روستای عصافره از توابع شهر سوسنگر شكسته شد، افزود: به همین دلیل این روستا و یك روستای دیگر به نام ابوفروش در حال تخلیه هستند ولی با این وجود برای اینكه مانع پیشروی آب در این روستاها شویم ترمیم سیل بندها همچنان ادامه دارد .
وی گفت: در حال حاضر با تلاش های شبانه روزی كه صورت گرفته است خوزستان مشكل خاصی ندارد اما استان در معرض تهدید مشكلات ناشی از سیلاب قرار دارد.
نماینده عالی دولت در استان به حجم مخزن سد دز اشاره كرد و گفت: حجم موجود در این سد بین 250 تا 300 میلیون متر مكعب است.
شریعتی خاطرنشان كرد: در حال حاضر خروجی سد دز یكهزار و 850 متر مكعب بر ثانیه بوده و با این وجود ورودی سد یكهزار و 150 متر مكعب بر ثانیه است.
وی میزان خروجی آب سد كرخه را 710 مترمكعب بر ثانیه اعلام كرد و ادامه داد: ورودی آب به این سد 960 متر مكعب بر ثانیه است.
استاندار خوزستان تصریح كرد: همچنین خروجی سد كارون یكهزار و 300 متر مكعب بر ثانیه است كه ورودی آن به همین میزان ثبت شده و از همین بابت باید تاكید كرد كه حجم خالی مخازن سدهای استان در شرایط مناسبی نیست اما با خروجی های درحال انجام سعی می شود كه اوضاع به ویژه در سد دز بهبود پیدا كند.

*نگرانی ویژه در سد دز
شریعتی مهم ترین نگرانی موجود در استان را ناشی حجم بالای آب ذخیره شده در سد دز اعلام كرد و گفت: آورد آب ها و مدل های جدید نشان می دهد كه آورد آب در سد دز رو به افزایش است.
وی تصریح كرد: در صورت تداوم این روند ممكن است مجبور شویم كه خروجی دز را به 2 هزار متر مكعب بر ثانیه هم برسانیم و این شهرها و روستاهای بیشتری را در سطح استان تهدید می كند.
استاندار خوزستان ادامه داد: در این صورت در مقطع اهواز یك هزار و 300 متر مكعب از رودخانه كارون و 2هزار متر مكعب هم از دز عبور می كند .
وی از وضعیت بحرانی شهر سوسنگرد تا روز گذشته خبر داد و گفت: بر همین اساس تجهیزات استان به سمت این شهر گسیل شدند تا با ایجاد سیل بندهای جدید حفاظت های لازم صورت بگیرد و در حال حاضر می توان گفت هم اكنون امنیت در منطقه بالا است .
به گزارش ایرنا بارندگی های گسترده توام با رعد و برق ناشی از ورود سامانه بارشی قوی از صبح روز یكشنبه تا اوایل وقت سه شنبه به مدت 48ساعت سراسر خوزستان را فرا می گیرد از این رو احتمال طغیان رودخانه ها و مسیل ها ، بروز سیلاب و آبگرفتگی مزارع كشاورزی و منازل مردم روستاهای حاشیه رودخانه های كارون ، دز و كرخه در محدوده برخی شهرها و روستاهای حاشیه این رودخانه ها وجود دارد.
حجت الاسلام حسن روحانی رییس جمهوری روز جمعه در سفر یك روزه به خوزستان به منظور بررسی و اتخاذ تصمیم لازم برای پیشگیری و به حداقل رساندن خسارات ناشی از فعالیت سامانه بارشی كه منجر به بروز سیلاب و رهاسازی آب سدهای دز و كرخه خواهد شد وارد اهواز شد و پس از بازدید هوایی از مناطق غربی استان و شمال اهواز ، در نشست فوق العاده مدیریت بحران استانداری خوزستان شركت كرد.
اردكانیان وزیر نیرو هم به دستور رییس جمهوری به منظور كمك به مدیریت بحران و كنترل آب مخازن سدهای استان خوزستان و پیشگیری از سیلاب های احتمالی ، در استان ماند تا هماهنگی بیشتری بین دستگاه های اجرایی و عملیاتی برای مقابله و كنترل سیلاب ایجاد كند.
در روزهای اخیر بخش مهمی از ماشین آلات سنگین دستگاه های دولتی خوزستان و استان های همجوار برای كنترل سیلاب احتمالی به مناطق خطرخیز خوزستان گسیل شده است.
/6002/9931