خانه هاي مسكن مهر سميرم براي اسكان سيلزدگان مناسب است

اصفهان- ايرنا- معاون بازسازي مسكن روستايي بنياد مسكن انقلاب اسلامي كشور گفت: ساختمان ها و واحدهاي آپارتماني مسكن مهر سميرم براي اسكان موقت سيلزدگان و مردم محروم سميرم، مناسب است.

به گزارش ايرنا، عزيزالله مهديان روز شنبه در بازديد از بافت هاي فرسوده و آسيب ديده از سيل سميرم در محله هاي قلعه و كوشك اين شهر اظهار داشت: وضعيت و شكل كلي اين محله ها مويد فرسودگي بالا و قدمت زياد ساختمان هاي آن ست.
وي با بيان اينكه طرح مسكن مهر سميرم بطور مشترك توسط اداره راه و شهرسازي و بنياد مسكن اجرا شده است، تاكيد كرد: اسكان موقت و جايگزين مردم محروم در اين واحدها(120 واحد)، بزودي در نشستي با حضور اعضاي ستاد مديريت بحران بررسي مي شود.
وي با بيان اينكه بيشترين آمار خرابي و آسيب هاي سيل و آبگرفتگي در استان اصفهان مربوط به سميرم است، افزود: چهار شهر سميرم، حنا، ونك و كُمه و تعدادي از روستاها و ابنيه راه و راهداري نيز آسيب جدي ديده يا بطور كامل از بين رفته است.
معاون بنياد مسكن همچنين در بازديد از دو مدرسه اي كه بعنوان محل اسكان اضطراري سيلزدگان در محله قلعه سميرم در نظر گرفته شده است، خاطرنشان كرد: عمده خانوارهاي سيلزده زير پوشش كميته امداد امام(ره) هستند كه مي توانند تا سقف 35 ميليون تومان از بيمه، خسارت دريافت كنند.
مهديان اظهار داشت: افرادي كه ساختمان هاي آنان آسيب ديده است به مرور در چند روز آينده به بنياد مسكن مراجعه كنند تا كارشناسان اين نهاد ضمن بازديد از محل، خسارت ها را به شكل دقيق تر برآورد و به تهران اعلام كنند.
مديرعامل جمعيت هلال احمر استان اصفهان نيز از آماده باش كامل اين جمعيت تا پايان بحران خبر داد و گفت: گروه هاي امداد و نجات هلال احمر در اين روزها هم به مسافران خدمات رساني مي كنند و هم در بحران بارندگي و سيل بصورت شبانه روزي در حال خدمت رساني هستند.
محسن مومني تصريح كرد: حدود چهار هزار ميليون ريال انواع اقلام امدادي و غذايي بين حادثه ديدگان سميرم در يك هفته گذشته توزيع شده و حدود50 عمليات تخليه آب از منازل در 48 ساعت بارش ها و جاري شدن سيلاب در سميرم انجام شده است.
به گزارش ايرنا، در همين پيوند، امروز مديركل شيلات استان اصفهان و مسوولان جهاد كشاورزي سميرم از واحدهاي پرورش ماهي كه بر اثر سيل در منطقه پادناي بزرگ در جنوب اين شهرستان آسيب ديده اند، بازديد و ميزان خسارت وارد شده به اين بخش را 40 ميليارد ريال ارزيابي كردند.
كاركنان اداره آبفار سميرم نيز در روستاهايي كه بدليل شكستن پل امكان آبرساني سيار وجود نداشت اقدام به توزيع آب معدني بين مردم كردند.
گروه مديريت بحران و واكنش سريع شبكه بهداشت و درمان سميرم هم در محل هاي اسكان اضطراري سيلزدگان به منظور بررسي مشكلات بهداشتي و محيطي محل هاي اسكان حاضر شدند.
سميرم منطقه اي كوهستاني و شيب دار است كه عمده روان آب ها و بارش باران در آن به سمت جريان شيب و حوضه آبريز كارون بزرگ سرازير مي شود.
تعداد زيادي از خانه ها بويژه در محله هاي كوشك، قلعه، كهريز، خواجگان و كوي امام سجاد(ع) در دامنه كوه و تپه هاي اطراف اين شهر بنا شده اند.
معاون بازآفريني شهري و مسكن اداره كل راه و شهرسازي استان اصفهان، هفته گذشته در بازديد از بافت فرسوده و دو محله قلعه و كوشك سميرم گفته بود: بافت قديمي محله قلعه در شمال اين شهر بايد بطور كامل تخريب و محلي جايگزين براي سكونت اهالي آن در نظر گرفته شود.
شهرستان سميرم در160 كيلومتري جنوب اصفهان واقع شده است.
6027/7147

سرخط اخبار استان‌ها