۱۰ فروردین ۱۳۹۸ - ۱۷:۵۲
کد خبر 83259838
۰ نفر
ورزش موثرتر از رژیم غذایی در كاهش وزن

تهران – ایرنا – مطالعات جدید محققان دانشگاه كلرادو نشان می‌دهد فعالیت بدنی و ورزش در كاهش و تثبیت وزن موثرتر از رژیم غذایی است.

به گزارش روز شنبه گروه اخبار علمی ایرنا از پایگاه خبری مدیكال نیوز، بر اساس این مطالعه حفظ تعادل انرژی بدن با استفاده از فعالیت‌های بدنی و ورزش منظم بسیار موثرتر از رژیم های پیچیده و سخت غذایی است. همچنین تحقیقات نشان می‌دهد بهترین روش برای جلوگیری از افزایش وزن در افرادی كه وزن خود را كاهش داده اند، فعالیت بدنی مستمر و منظم است.
گرچه محدود كردن كالری وارد شده به بدن و رژیم غذایی سالم، كم‌چرب و كم كالری در كاهش وزن بسیار موثر است؛ ولی برای حفظ وزن متناسب به ویژه پس از كاهش وزن، ورزش راهكار بسیار بهتری است.
چاقی یك مشكل جهانی است كه میلیون‌ها نفر را تحت تاثیر قرار داده و عامل ریسك برای دیابت و بیماری‌های قلبی محسوب می‌شود. بر اساس گزارش سازمان جهانی بهداشت میزان چاقی در جهان از سال 1975 میلادی تا كنون سه برابر شده است.
شاخص توده بدنی (BMI) مهمترین فاكتور در تعیین وزن نرمال، اضافه وزن و چاقی است. شاخص توده بدنی با تقسیم وزن (به كیلوگرم) بر توان دوم قد (به متر) به دست می‌آید. شاخص توده بدنی كمتر از 18.5، نشان دهنده كم وزنی غیر طبیعی است. اگر عدد به دست آمده بین 18.5 تا 24.9 باشد، یعنی وزن فرد طبیعی است. عدد بزرگتر و مساوی 25، نشان دهنده اضافه وزن است. عدد 30 به بالا نشان دهنده چاقی است، كه به ترتیب به چاقی درجه یك (بین 30 تا 34.9)، چاقی درجه دو (بین 35 تا 39.9) و چاقی درجه سه (40 به بالا) تقسیم بندی می شود.
نتایج این مطالعه در نشریه Obesity منتشر شده است.
علمی **9259** 9053