۱۰ فروردین ۱۳۹۸،‏ ۱۷:۴۰
کد خبر: 83259832
۰ نفر
سرعت تخليه سيلاب گميشان به سمت دريا بيشتر شد

گرگان - ايرنا - فرمانده قرارگاه سازندگي خاتم الانبيا (ص) گفت : با اقدامات فني و مهندسي و تقويت استعداد ادوات لايروبي، سرعت تخليه سيلاب از بخش شمال غربي گلستان به سوي درياي خزر بيشتر شده است .

به گزارش خبرنگار ايرنا، سعيد محمد روز شنبه در جمع خبرنگاران اظهار داشت: علت اصلي انباشت و دپو آب در حوزه آق قلا و به خصوص گميشان شيب اندك منطقه به سوي درياي خزر و تالاب است.
وي گفت : نابرابري آب ورودي به بستر گرگانرود با ظرفيت خروجي اين رودخانه سبب هدايت آب به مناطق پيراموني رودخانه و به زير آب رفتن مناطق مجاور آن شد.
فرمانده قرارگاه سازندگي خاتم الانبيا افزود: هر چند عوامل ياد شده موجب كندي سرعت تخليه آب به سوي دريا شدند اما اگر سد نرماب چهل‌چاي مينودشت تكميل مي‌شد شاهد طغيان سدهاي بوستان و گلستان و وقوع اين حادثه نبوديم.
محمد گفت:‌ ظرفيت گرگانرود براي دبي 120 تا 150 مترمكعب در ثانيه است اما هم اينك دبي اين رودخانه به 750 مترمكعب بر ثانيه رسيده است.
وي گفت : ‌در آق‌قلا سطح آب فروكش كرده اما با توجه به پر بودن سدهاي گلستان، بوستان و وشمگير احتمال خطر در صورت وقوع بارندگي‌هاي شديد وجود دارد.
سدهاي قابل بهره برداري بوستان و گلستان و سد در دست ساخت نرماب در حوضه آبريز گرگانرود قرار دارند.
سد خاكي بوستان با ظرفيت 37 ميليون متر مكعب بر روي رودخانه گرگانرود در هفت كيلومتري شمال غرب شهر كلاله با هدف تامين آب كشاورزي، صنعت، پرورش ماهي و كنترل سيل ساخته و بهره برداري مي شود.
سد خاكي در حال بهره برداري گلستان نيز با 52 ميليون متر مكعب ظرفيت ذخيره آب براي مصارف كشاورزي،صنعت، پرورش ماهي و كنترل سيل در فاصله 15 كيلومتري شرق شهر گنبد كاووس قرار دارد و در ابتداي دهه 80، تجربه نجات شهر گنبدكاووس و روستاهاي حاشيه رودخانه گرگانرود به سمت شهر آق قلا را داشت.
ساخت سد نرماب هم از سال 1390 آغاز شده و تاكنون به پيشرفت فيزيكي 75 درصد رسيده است.
7333/3091