۱۰ فروردین ۱۳۹۸ - ۱۵:۴۶
کد خبر 83259722
۰ نفر
هشدارهاي هواشناسي را جدي بگيريد

ايلام - ايرنا - رئيس گروه پيش بيني اداره كل هواشناسي ايلام از مردم خواست كه هشدارهاي هواشناسي در خطر خصز سيل و بارندگي و رعد برق و طوفان را جدي بگيرند.

به گزارش خبرنگار ايرنا، مجتبي ميهن پرست در نشست ستاد بحران استان ايلام اظهار داشت:سامانه پيش رو بر اساس پيش بيني هواشناسي نشان مي دهد كه ميزان بارندگي ها چشمگير است و بارندگي ها همراه با رگبار، رعد و برق و بارش سيل اسا است كه موجب آبگرفتگي مسيل ها و رودها است.
وي از مردم خواست از تردد و سفر غير ضروري خودداري كنند.
وي گفت: اين سامانه همه استان را دربر مي گيرد بين 70 تا 130 ميلي متر پيش بيني مي شود كه اين ميزان بارش براي اين مدت زمان قابل توجه است و موجب وقوع سيل و پر اب شدن رودها خواهد شد.
وي از مردم خواست كه به هشدارها توجه كنند و نكات ايمني در اين زمينه را حتما رعايت كنند.
ميهن پرست گفت: در بارش نقطه اي بر اساس آمار از ابتداي سال باراني تاكنون860 ميلي متر در استان اتفاق افتاده در حالي سال قبل 304 ميلي متر بوده 192 درصد افزايش داشته است.
وي ادامه داد: نوع بارش هاي ديگر از نظر حجمي است كه استان ايلام با 773.7دهم استان دوم پس از استان لرستان قرار دارد.

** روستاهاي حادثه خيز سد سيمره تخليه شوند
مديرعامل آب منطقه اي ايلام سيلاب را يكي از مخرب ترين حوادث در جهان برشمرد و گفت: روستاي چم شير حاشيه سد سيمه با توجه به احتمال آبگرفتگي بايد تخليه شود.
پور احمد گفت: براي هر سد متناسب با پيش بيني لازم خروج اب صورت گرفته و از سدهاي دويرج، كنگير و سيمره و سد ايلام بيش از 55 ميليون متر مكعب آب رها سازي شده است.
وي افزود: از 29 اسفند 97 اقدام به تخليه سد كرده ايم و تراز آب دو متر زير سطح سرريز نگهداري مي شود تا در صورت بارندگي و ورود روان آب ها مشكلي به وجود نيايد.
پور احمد گفت: سد دويرج در حال سر ريز بود كه اقدامات لازم براي تنظيم ورودي و خروجي آن انجام گرفته است.
مسوول سد سيمره هم نيز گفت: حدود 400 ميليون آورد براي سد سيمره پيش بيني كرده اند كه 200 ميليون متر بيشتر ظرفيت نداريم.
وي افزود: افزايش خروجي منجر به خسارت به پايين دست مي شود و يا اينكه ظرفيت را بالا ببريم و شش متر به سد اضافه كنيم كه اين اقدام باعث قطع راه ارتباطي و برق و ...مي شود.
وي تاكيد كرد: حداقل 30 درصد روستاي شيراب غرق آب مي شود كه بايد اقدامات پيشگيرانه مبني بر تخليه روستا بايد انجام گيرد.
وي گفت: مدرسه و اداره پست و امام زاده كه در روستا شيراب دره شهر هستند در معرض آب گرفتگي هستند.
وي گفت: بدهي هاي مردم يك ميليارد و 800 ميليون تومان است كه سعي مي شود تا اخر فروردين ماه جاري پرداخت شود.
وي گفت: بايد پرداخت خسارت بايد مد نظر باشد.
وي ادامه داد: 50 درصد مردم روستاي چم شير خسارات خود دريافت كرده اند كه در اولين فرصت بدهي كه به مردم باقي مانده پرداخت مي شود.
وي گفت: 38 ميليارد تومان ديگر براي تخليه كامل و پرداخت مطالبات مردم روستاي چم شير لازم است.
به گزارش خبرنگار ايرنا، وزارت نيرو متنعهد شده بود كه خسارت باغداران و روستائيان حاشيه سد سيمره را پرداخت كند اما بخشي از آن تاكنون پزرداخت نشده و همين اقدام امروز در حاشيه نشست ستاد بحران با اعتراض و تجمع جمعي از اين مردم مواجه شد.
7177/6034