920 هزار نفرهدف طرح بازآفرینی شهری مشهد هستند

مشهد- ایرنا- معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری خراسان رضوی گفت: 920 هزار نفر از جمعیت حاشیه نشین كلانشهر مشهد در 66 محله و هشت پهنه به مساحت سه هزار و 800 هكتار هدف اجرای طرح بازآفرینی شهری قرار دارند.

وحید قربانی روز شنبه در نشست تخصصی بازآفرینی شهری مشهد این برنامه را اقدامی به منظور ارتقا كیفیت زندگی شهروندان مشهدی در حوزه های خدماتی، آموزشی و امنیتی اعلام و بیان كرد: در بخش مسكن نیز تصمیمهای برای جا به جایی ساكنان این مناطق با هدف توانمندسازی آنان بر اساس مدل بازآفرینی شهری اتخاذ شده است.
وی افزود: بر این اساس مقرر شد واحدهای مسكونی برای ساكنان مناطق حاشیه مشهد با هزینه بسیار پائین و استحصال زمین مناسب از طریق مشاركت شهرداری مشهد، آستان قدس رضوی و فرمانداری این شهرستان ساخته شوند.
معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری خراسان رضوی ادامه داد: نشست تخصصی بازآفرینی شهری مشهد پیرو بازدید روز پنجشنبه گذشته استاندار خراسان رضوی از مناطق حاشیه شهر برگزار شد و یكی دیگر از مباحث مطرح در آن روستاهای حریم مشهد بود.
علیرضا رزم حسینی استاندار خراسان رضوی روز پنجشنبه هشتم فروردین ماه جاری به همراه شهردار مشهد، سه نفر از نمایندگان مردم مشهد در مجلس شورای اسلامی و مدیران ذیربط از چند محله حاشیه این شهر بازدید كرد و در این چارچوب دو هزار و 120 واحد مسكونی كه پیش از این در قالب طرحهای مشاركتی شهرداری مشهد در حال ساخت بودند از حاشیه این شهر به طرح بازآفرینی شهری پیوست.
معاون استانداری خراسان رضوی گفت: تهیه برنامه پهنه ای برای این روستاها مهمترین موضوع جهت ارتقا خدمات در روستاهای هدف است كه مورد تاكید قرار گرفت.
وی افزود: همچنین مقرر شد شهرداری مشهد، بنیاد مسكن و فرمانداری این شهرستان بطور هماهنگ و در قالب قانونی نظارت جدی بر ساخت و سازهای این مناطق داشته باشند.
سكونتگاههای غیررسمی با گستره ای شامل 13 درصد از مساحت مشهد 32 درصد جمعیت این كلانشهر را در خود جا داده اند. بالغ بر یك میلیون و 200 هزار نفر در 66 پهنه حاشیه شهر مشهد ساكن هستند كه 300 هزار نفر از این تعداد را مهاجران خارجی تشكیل می دهند. سكونتگاههای غیررسمی به مناطقی گفته می شود كه مهاجران روستایی و محرومان جامعه شهری را در خود جای داده و خارج از برنامه ریزی رسمی و قانونی توسعه شهری بطور عمده بدون مجوز در درون یا خارج از محدوده قانونی شهرها به وجود آمده اند. فقدان سند مالكیت رسمی، محرومیت از خدمات و زیرساختهای شهری از شاخصها این مناطق است. شرایط حاكم بر اینگونه نواحی در بروز ناهنجاریهای اجتماعی بسیار مساعد است.
شهرستان 3.5 میلیون نفری مشهد دارای سه بخش مركزی، ملك آباد و رضویه با حدود 400 روستا، آبادی و كانون جمعیتی است. 68 روستا از این تعداد در حریم شهر مشهد قرا دارند.
3221/1858

سرخط اخبار استان‌ها