مسكو خواهان عضویت دائمی ایران در سازمان شانگهای است

اسلام آباد - ایرنا - سفیر روسیه در پاكستان گفت : مسكو مصرانه به دنبال عضویت دائمی جمهوری اسلامی ایران در سازمان همكاری شانگهای (SCO) است.

'الكسی دیدوف' روز شنبه در گفت و گوی اختصاصی با خبرنگار ایرنا در اسلام آباد اظهار داشت: از دیدگاه روسیه سازمان شانگهای یك موقعیت مهم و موثر برای همكاری مشترك علیه معضل تروریسم است.
وی افزود: روسیه، پاكستان و چین اعضای دائمی سازمان شانگهای هستند و ایران نیز عضو ناظر آن است و البته مسكو قاطعانه خواستار پیوستن تهران به این سازمان به عنوان عضو دائم است.
الكسی دیدوف تاكید كرد: تروریسم یك تهدید بین المللی است و واقعیت امروز این است كه هیچ كشوری نمی تواند به تنهایی با این معضل مقابله كند بنابراین تنها تلاش های هماهنگ و هم سو برای از بین بردن تروریسم در سطح جهانی مورد نیاز است.
وی افزود: همكاری های ضد تروریستی در تمامی اشكال و موقعیت ها می تواند در این مسیر موثر و كارساز باشد.
سفیر روسیه گفت: سازمان همكاری شانگهای با ساختار منطقه ای خود از تخصص و شایستگی لازم برای مقابله موثر با تروریسم برخوردار است و در واقع این نهاد منطقه ای فرصت های لازم را جهت تبادل اطلاعات و هماهنگی روش ها در جنگ علیه تروریسم فراهم می كند.
دبیر كل سازمان همكاری شانگهای اخیرا در مورد عضویت كامل ایران در این سازمان گفت كه ما به دنبال یك اجماع كامل هستیم به ویژه در شرایطی كه تحریم های بین المللی علیه ایران لغو شده است.
«ولادیمیر نوروف» ماه گذشته در كنفرانس خبری در پكن در پاسخ به ایرنا افزود: نگرش مثبت كشورهای عضو سازمان همكاری شانگهای نسبت به ایران همچنین در بیانیه اجلاس سران در 'چینگ دائو' ثبت شده است.

**داعش تهدید جدی پیش روی منطقه
الكسی دیدوف درخصوص حضور تروریست های داعش در افغانستان گفت: این موضوع نه فقط تهدیدی برای ثبات افغانستان است بلكه امنیت و ثبات متحدین ما در منطقه و كشورهای آسیای میانه نیز در خطر انداخته است.
وی تاكید كرد: داعش همچنین ممكن است به تهدید اساسی برای همه كشورهای همسایه افغانستان از جمله ایران تبدیل شود.
سفیر روسیه گفت: آمریكا دلیل انتقال داعش به افغانستان و فعالیت های تروریستی این گروه است ، موضوعی كه مقامات روس نیز بارها به آن اشاره كرده اند و این مسئله كل منطقه را با تهدید روبرو كرده است.
وی تاكید كرد: مسكو نسبت به انتقال تروریست های داعش از عراق و سوریه به افغانستان به شدت نگران است زیرا ما این روند را نه فقط برای افغانستان بلكه برای سایر مناطق جهان خطرناك می دانیم.

**روابط تهران - مسكو و همكاری در سوریه
سفیر روسیه در پاكستان با ابراز اطمینان از تعمیق و گسترش بیش از پیش روابط میان جمهوری اسلامی ایران و فدراسیون روسیه، گفت: تجارت دو كشور نیز در حال رشد است و علاوه بر این همكاری های منطقه ای و بین المللی تهران - مسكو نیز در مسیر خوبی پیش می رود.
الكسی دیدوف افزود: وی حدود 10 سال پیش به عنوان رایزن در سفارت مسكو در تهران فعالیت كرده و شاهد پیشرفت چشمگیر در روابط دو كشور و همچنین تبادل هیات ها در سطوح مختلف بوده است.
وی تاكید كرد: همكاری های تهران و مسكو باعث كمك به نظم جهانی برای حل و فصل بسیاری از مسائل شده است.
سفیر روسیه در پاكستان افزود: ایران و روسیه در خصوص اوضاع سوریه نیز با هم همكاری می كنند كه هدف از آن حمایت و كمك به دولت قانونی دمشق برای مبارزه علیه تروریسم است.


آساق*274**1104**

سرخط اخبار جهان