هوشمندی؛ سوغات سال 97 برای تهران

تهران- ایرنا- سال 97 برای سازمان فاوا شهرداری سال پركاری بود. برگزاری نمایشگاه های متعدد، ارائه خدمات شهر هوشمند، راه اندازی سامانه تهران من و... از جمله كارهایی است كه عملكرد یك سال این سازمان را بیان می كند.

به گزارش ایرنا، سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری تهران كه در طول نیم قرن فعالیت خود به‌عنوان راهبر اصلی شهرداری تهران در حوزه ICT شناخته می‌شود، از سال گذشته و با تأسیس دبیرخانه «تهران هوشمند» در زمینه هوشمندسازی پایتخت نیز پیشگام شده است.
سازمان فاوای شهرداری تهران در سال 97 پروژه‌های گوناگونی در حوزه برنامه 'تهران هوشمند' تعریف و آغاز كرده كه در این گزارش سعی بر این است كه به برخی از مهم‌ترین پروژه‌ها و برنامه‌های این سازمان اشاره‌ای كوتاه كنیم. چراكه تشریح برنامه تهران هوشمند و تمامی اقدامات سازمان فاوا در یك سال گذشته، فراتر از یك مقاله و گزارش است.

**سامانه «تهران من»
این سامانه به نشانی my.tehran.ir در بدو راه‌اندازی در اسفند ماه 96، تنها خدمات مربوط به طرح ترافیك سال 97 تهران را ارائه می‌كرد. اما سازمان فاوای شهرداری تهران با اضافه كردن خدمات مرتبط با شهرسازی، عوارض، 137، رزرو پاركومتر و خرید بلیت مترو... سعی در تجمیع خدمات و ارائه آن از درگاهی واحد دارد. درگاهی كه هر فرد تهرانی می‌تواند در آن حساب شهروندی داشته باشد.
این سامانه به بیش از 12سامانه ملی و پایگاه داده اصلی متصل است و ارائه خدمات پرداخت و یكپارچه‌سازی خدمات عمومی، بهره‌گیری از به‌روزترین فناوری‌ها و بالاترین ضریب امنیتی از ویژگی‌های آن است.
خدمات غیرحضوری، امكان مشاهده روند انجام فرآیند رسیدگی به درخواست، بهره‌مندی عموم شهروندان از خدمات شهری به‌صورت عادلانه، حذف سفرهای درون‌شهری و كاهش ترافیك و... از نتایج توسعه این سامانه خواهد بود.

**سامانه شفافیت
این سامانه با هدف شفاف سازی اقدامات و قراردادهای شهرداری تهران راه اندازی شد و اطلاعات و داده‌های انواع قراردادها و فعالیت‌های شهرداری را به شیوه‌ای آزاد در اختیار شهروندان قرار می‌دهد.
در آغاز، این سامانه با انتشار قراردادهای بالای یك میلیارد تومان شروع به كار كرد و در ادامه فهرست اسامی دریافت كنندگان طرح ترافیك خبرنگاری، لایحه پیشنهادی بودجه 97، بودجه مصوب سال 97، اطلاعات مدیران و كاركنان شهرداری تهران، گزارش عملكرد مالی شهرداری تهران، لایحه بودجه شهرداری تهران پیشنهادی سال 1398 و نمایش اطلاعات شهرسازی به آن افزوده شد.
اكنون با مراجعه به سامانه شفافیت شهرداری تهران به آدرس shafaf.tehran.ir می‌توان به اطلاعاتی دست یافت كه شاید در گذشته كسی تصور دسترسی به این اطلاعات را نداشت.

**سامانه باهم
سامانه نوآوری و مشاركت شهروندی (باهم) به آدرس baham.tehran.ir با هدف ریشه یابی مشكلات توسط افراد خبره و دستیابی به راه حل‌های نوآورانه از طریق داده كاوی و تحلیل بهتر مسائل، راه اندازی شده است.
این سامانه كه در آن موضوعات مختلفی مثل انرژی، گردشگری، آب و فاضلاب، زیباسازی، رویدادهای نوآور، پسماند و ... تقسیم بندی شده‌اند، سعی داشته فضایی برای ایجاد بحث و تبادل نظر در خصوص پیشنهادات یا مشكلات مطرح شده، امكان طرح ایده، راه حل و پیشنهاد را فراهم كند.
|باهم' درگاهی برای بیان مسائل كلیدی شهر توسط شهروندان، ثبت طرح‌های مختلف در حوزه كسب و كار (استارتاپ) و ایجاد فضای تعامل بین استارتاپ‌ها با شهرداری تهران است.

**كیوسك‌های هوشمند
شهروندان تهرانی از ابتدای پاییز 97 در منطقه 2 شاهد نصب كیوسك‌هایی در محدوده میدان صنعت و مقابل مجتمع‌های تجاری میلاد نور، لیدوما و پلاتین بودند كه با عنوان «كیوسك‌های هوشمند شهری» شناخته می‌شوند و انواع خدمات مثل اینترنت وای فای رایگان و انجام تراكنش‌های مالی شهری را ارائه می‌كنند.
این كیوسك‌های هوشمند، امكان جستجوی اماكن ورزشی، فروشگاه‌ها، مساجد، رستوران‌ها و... را دارند.
همچنین قابلیت استفاده از نقشه دیجیتال شهر تهران جهت مسیریابی نیز در این كیوسك‌ها فراهم شده است. مشاهده موجودی كارت بلیت الكترونیك و قابلیت شارژ این كارت‌ها از دیگر خدمات ارائه شده در این كیوسك‌هاست و علاوه بر این خدمات، اطلاع‌رسانی درباره وضعیت آب و هوا، مناسبت‌ها و ... نیز موجود است. در فاز بعدی قرار است این كیوسك‌ها در دیگر نقاط شهر هم نصب شود.

**تبدیل نمایشگاه به موزه‌ای با استانداردهای جهانی
نمایشگاه نقشه شهرداری تهران، چند سالی به عنوان گنجینه‌ای شامل نقشه‌ها و ادوات نقشه برداری شهر تهران در خیابان اقدسیه به طور دائمی برپا بود.
این نمایشگاه در سال 97 و با همت سازمان فاوای شهرداری تهران، ضمن ارتقای استانداردها، به روزرسانی تجهیزات و افزودن آثار تاریخی بیشتر به گنجینه، رسما و با تایید سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری به موزه تبدیل شد. در ادامه، این موزه رسماً به عضویت ایكوم ایران (كمیته ملی موزه‌های كشور) نیز درآمد.
موزه نقشه تهران به عنوان مهم‌ترین مركز حفظ تاریخچة شهر، شامل قدیمی‌ترین نقشه‌های موجود از تهران، شهرستان‌ها و ایران شناخته می‌شود. در این موزه علاوه بر نقشه‌ها، تعدادی كتاب، نشریه، ابزار و ادوات قدیمی تهیه نقشه نیز نگهداری می‌شود و وجود نقشه‌های منحصر به فرد، این مجموعه را در نوع خود بی‌نظیر كرده است.

** اپلیكیشن رایا
اپلیكیشن نقشه همراه تهران با نام «رایا» در سال 97 و در همایش و نمایشگاه بین‌المللی تهران هوشمند رونمایی شد. این اپلیكیشن، نقشه شهر تهران را با آخرین تغییرات شبكه معابر، قطعات ملكی، مسیریاب سخنگوی فارسی برای خودروی شخصی و حمل و نقل عمومی شامل مترو و اتوبوس به همراه نمای سه بعدی شهر بر روی تلفن همراه ارائه می‌دهد.
بر روی این اپلیكیشن كاربردی علاوه بر ارائه اطلاعات ترافیكی، داده‌های حمل و نقل همگانی مانند مترو و اتوبوس نیز قرار دارد و امكان مسیریابی تركیبی حمل و نقل عمومی، رایا را در میان سایر نرم‌افزارهای موبایلی هم خانواده‌اش منحصر به فرد می‌كند.
از جمله ویژگی‌های برجسته این نقشه همراه می‌توان به مواردی مثل قابلیت جستجوی اماكن، معابر و محله‌ها، ارائه تصاویر پانوراما از معابر، نمای سه بعدی ساختمان‌ها، مسیریابی خودرو، حمل و نقل همگانی و... اشاره كرد.

**سامانه API
سازمان فاوای شهرداری تهران، با هدف تسهیل دسترسی شركت‌های نوآور و استارتاپ‌ها به داده‌ها و سرویس‌های شهرداری، سامانه API را به آدرس api.tehran.ir راه اندازی كرده است.
ارائه خدمات الكترونیك به شهروندان در سال‌های متمادی، موجب شكل‌گیری منابع و بانك‌های اطلاعاتی ارزشمندی شده است.
سازمان فاوای شهرداری تهران در جهت هوشمندسازی شهر تهران، در تلاش است تا با ارائه این منابع در قالب API به شركت‌های نوآور و استارتاپ‌های بخش خصوصی و سایر ارگان‌های بخش دولتی، از ظرفیت توسعه دهندگان خارج از شهرداری استفاده كرده و ضمن كاهش هزینه‌ها و افزایش كیفیت خدمات ارائه شده به شهروندان، زمینه لازم را برای رونق بخشی به فضای كسب و كارهای حوزه خدمات شهری فراهم آورد.
در این پرتال، API های عرضه شده بر اساس موضوعات مختلف طبقه بندی شده و كاربر می‌تواند ضمن مشاهده توضیحات هر API درخواست خود را در خصوص دریافت سرویس ثبت نماید.
كارشناسان سازمان فاوا بعد از بررسی درخواست‌های رسیده در حد اقل زمان ممكن با درخواست كنندگان تماس حاصل كرده و ضمن طی مراحل اداری دسترسی‌های مورد نیاز را فراهم می‌ كنند.

**سامانه «داده نمای تهران»
سامانه «داده نمای تهران» از جمله درگاه‌هایی است كه داده‌های آماری و اطلاعات مربوط به شهر را به صورت رایگان و بدون محدودیت خاصی در اختیار مردم قرار می‌دهد و امتیاز شاخص آن ارائه داده باز (Open Data) و قابل بهره برداری برای عموم است.
با مراجعه به سامانه داده نمای تهران به آدرس data.tehran.ir می‌توان از اطلاعات آماری شهر استفاده كرد. اطلاعاتی كه در دسته بندی‌های تفكیك شده، بیش از 400 جدول و حدود 160 نمودار را در بر می‌گیرد.
شهرداری تهران در ارائه داده باز به عموم مردم، چند اصل ساده را رعایت كرده است. باز بودن داده به‌صورت پیش‌فرض، به هنگام و جامع بودن، امكان دسترسی و استفاده عمومی و رایگان بودن از جمله این اصول است.
ارائه داده باز در این سامانه با هدف افزایش مسئولیت‌پذیری و پاسخگویی مسئولین و بدنه اجرایی به شهروندان، ارتقای شفافیت و اجرای قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات صورت گرفته است.

**توسعه كارت بلیت
توسعه پروژه كارت بلیت اتوبوسرانی تهران در قطارهای حومه تهران (رجــا) و كارت بلیت اتوبوسرانی تهران در شهرهای اسلامشهر، پاكدشت و ورامین از دیگر اقدامات سال 97 سازمان فاوا بوده است.
بر اساس آخرین آمارها، 12میلیون كارت بلیت‌ فعال در اختیار مردم است و روزانه حدود 3/5 میلیون تراكنش‌ مصرف كارت بلیت ثبت شده است.
علمی**9207**1485