تولید گاز طبیعی در پارس جنوبی 12درصد افزایش یافت

بوشهر- ایرنا - مدیرعامل شركت مجتمع گاز پارس جنوبی گفت: تولید گاز طبیعی در پایتخت انرژی ایران 12 درصد افزایش و با توسعه صورت گرفته در پارس جنوبی و افتتاح فازهای جدید در سالیان اخیر برداشت گاز ایران از قطر پیشی گرفت.

به گزارش ایرنا روابط عمومی شركت مجتمع گاز پارس جنوبی روز شنبه به نقل از هادی هاشم زاده فرهنگ اعلام كرد:در سال 97 میزان برداشت گاز از مخزن پارس جنوبی حدود 7 درصدی نسبت به سال گذشته رشد داشته كه با برنامه ریزی و انجام فرآیندهای مناسب باعث افزایش حدود 12 درصدی در تولید گاز شیرین و گاز ترش خشك پالایشگاه های گاز پارس جنوبی شده است.
وی یادآورشد:مخزن پارس جنوبی دارای 14 تریلیون متر مكعب گاز طبیعی و 19 میلیارد بشكه میعانات گازی است كه این حجم از گاز معادل 50 درصد ذخایر كشور و 8 درصد ذخایر گاز جهان است.
فرهنگ با تاكید بر اینكه ماموریت این مجتمع ارزش آفرینی حداكثری از منابع گازی منطقه از طریق پالایش پایدار گاز طبیعی و تولید محصولات جانبی همراه با توسعه خدمات فنی دانش محور است، اظهارداشت: پارسال تولید گاز و سایر محصولات مجتمع افزایش یافت.
مدیرعامل شركت مجتمع گاز پارس جنوبی یادآورشد:با در نظر گرفتن 20 سنت برای قیمت گاز ارزش محصولات پارس جنوبی در سال 96معادل 45 درصد درآمدهای دولت در سال یادشده بوده است.
وی با اشاره به سهم حدود 74 درصدی گاز طبیعی در سبد انرژی فسیلی كشور گفت: هم اكنون نیمی از این سهم توسط مجتمع گاز پارس جنوبی تامین می شود و پارس جنوبی در سبد انرژی فسیلی كشور حدود 50 درصد سهم دارد.
مدیرعامل شركت مجتمع گاز پارس جنوبی تصریح كرد: چشم انداز افق 1404 این شركت سرآمدی در عملیات رقابت‌پذیر در تراز جهانی و
ارزش آفرینی حداكثری از منابع گازی منطقه از طریق پالایش پایدار گاز طبیعی و تولید محصولات جانبی همراه با توسعه خدمات فنی دانش محوراست.
26 اسفند پارسال در آئینی با حضور رئیس جمهوری از پالایشگاه فازهای 13 و 22 تا 24 پارس جنوبی بهره برداری رسمی شد.
در سال 1376 نخستین قرارداد توسعه میدان گازی مشترك پارس جنوبی امضا و تا مردادماه 84، بهره‌برداری فازهای یكم تا پنجم پارس جنوبی انجام شد.
از سال 84 تا 92 نیز پنج فاز نیمه‌تمامی كه تحویل دولت یازدهم شده بود( فازهای 6، 7 و 8 و 9 و 10 ) تكمیل شد.
فاز 12 پارس جنوبی كه معادل 3 فاز استاندارد بود، در آخر سال 93 و فازهای 15 و 16 نیز در آخر سال 94 توسط رئیس جمهوری افتتاح شد.
25 فرودین 96، 6 فاز متعارف افتتاح شد كه در مجموع از نظر پالایشگاه 15 فاز تا به امروز افتتاح شده است.
تنها فاز 14 پارس جنوبی كه معادل 2 فاز استاندارد است باقی ‌مانده كه براساس اعلام وزیر نفت تا سال 99 به بهره‌برداری خواهد رسید اما تا میانه سال جاری سه فاز دریایی را كه مربوط به فازهای 22، 23 و 24 و 13 و 14 است به بهره‌برداری می‌رسد.
هم اكنون یك فاز دریایی فاز 14 پارس جنوبی یعنی یك میلیارد فوت مكعب در درست بهره‌برداری است.
هم اكنون میانگین برداشت گاز از این میدان مشترك به 610 میلیون مترمكعب رسیده كه دارای ظرفیت حدود 660 میلیون مترمكعب است.
كاهش سهم سوخت مایع نیروگاه‌ها از آثار افزایش تولید گاز در پارس جنوبی است طوریكه سهم سوخت مایع نیروگاه‌ها از 43 درصد در سال 92 به 10 درصد در سال 97 رسید.
7212/6045