۱۰ فروردین ۱۳۹۸،‏ ۸:۴۷
کد خبر: 83259151
۰ نفر
سیاستمدار ضد جنگ انگلیس و موج حملات صهیونیست ها

لندن - ایرنا - لابی صهیونیسم طی چهار سال گذشته به‌عناوین مختلف تلاش كرده تا رهبر طرفدار فلسطین حزب مخالف دولت انگلیس را كه محبوبیت بالایی نزدجوانان این كشور داردازعرصه سیاست كنار بزند،اماكارنامه جرمی كوربین نشان داده كه او حاضربه باج دادن به صهیونیست ها نیست.

به گزارش ایرنا، سپتامبر سال 2015 بودكه پس از شكست سنگین «دیوید میلیبند» رهبر یهودی زاده سابق حزب كارگر در انتخابات پارلمانی، پیرمرد 66 ساله‌ای از كرسی‌های عقب مجلس عوام به خط مقدم مخالفت با دولت محافظه‌كار دیوید كامرون راه یافت.
تا پنج سال قبل از آن، مرز اختلاف‌های سیاسی میان دو حزب اصلی انگلیس یعنی محافظه‌كار و كارگر به حدی كاهش‌ یافته بود كه میلیبند عملاً در نشست‌های پارلمانی، نقد مؤثری علیه نخست‌وزیر نداشت و برخی اصلاحات اجتماعی و سیاسی مدنظر او به حدی با واقعیت‌ها فاصله داشت كه انگیزه‌ای برای جذب آرای خاكستری و راه یافتن او به خانه شماره 10داونینگ استریت به شمار نمی‌رفت.
از سویی دیوید كامرون كه متوجه این مساله و شكاف در داخل حزب محافظه‌كار شده بود، با وعده برگزاری همه‌پرسی خروج انگلیس ازاتحادیه اروپا، توانست گفتمان اصلی كشور را به دست گرفته و سرانجام در انتخابات سال 2015 با كسب 330 كرسی در پارلمان از ائتلاف اجباری با حزب لیبرال دمكرات رها شود.
سه ماه بعد، ظهور جرمی كوربین كه به فعالیت در نهادهای ضد جنگ و حقوق بشری معروف بود، شوك تازه‌ای را به فضای سیاسی انگلیس وارد كرد. جوانان این كشور كه سال‌ها پس از مشاركت انگلیس در جنگ عراق و افغانستان، از سیاست ناامید شده بودند دوباره به صحنه بازگشتند و طولی نكشید كه فضای مجازی پر شد از كلیدواژه‌ها و هشتگ‌هایی كه در حمایت از كوربین به راه افتاد.
از سویی اظهارنظرهای جنجالی و ساختارشكن كوربین بلافاصله تیتر اول رسانه‌ها شد. او گفته بود كه در مراسم معارفه به‌عنوان رهبر حزب مخالف در مقابل ملكه زانو نخواهد زد ودرتشریفات سلطنتی شركت نمی كند. به‌تدریج پوشش ساده و نخواندن سرود ملی انگلیس در یك مراسم رسمی تا مخالفت باسیاست‌های جنگ‌طلبانه، طرفداری از ایران، سوریه، فلسطین و به‌ویژه حزب‌الله كوربین را به چهره‌ای جنجالی تبدیل كرد.
درست سال قبلش بود كه كوربین به مناسبت سی و پنجمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران در مركز اسلامی انگلیس (دفتر نمایندگی مقام معظم رهبری) سخنرانی كرده بود.
كوربین كه به‌تنهایی و با دوچرخه به مركز اسلامی انگلیس رفته بود با اشاره به محل جغرافیایی آن‌كه دقیقاً بین محله اعیان‌نشین وست مینستر و محله فقیرنشین كیلبرن قرار دارد به شوخی گفت كه این نشانه آن است كه مركز اسلامی هم فقرا و هم اغنیا را موردتوجه قرار داده است.
وی گفت كه شخصاً یك فعال ضد تسلیحات هسته‌ای بوده و از پانزده‌سالگی در زمینه خلع سلاح هسته‌ای فعالیت كرده است.این سیاستمدار انگلیسی كه از بینان‌گذاران و اعضای اصلی «ائتلاف ضد جنگ» است افزود كه همیشه مخالف دخالت كشورش در عراق و افغانستان بوده و از اینكه پارلمان كشورش در سال 2013 به مشاركت انگلیس در جنگ سوریه رأی منفی دادند، خرسند است.
كوربین عنوان كرد سال گذشته كه بحثی درباره ایران در پارلمان جریان داشت درباره تاریخ روابط ایران و انگلیس سخن گفته و تاریخچه دخالت‌های استعماری و مشاركت در كودتای 28 مرداد را به نمایندگان دیگر یادآور شده است. اما برخی از آن‌ها به این بهانه كه این مسائل مربوط به گذشته است از اهمیت دادن به آن طفره رفته‌اند.
او مدعی شد كه تاریخ روابط ایران و انگلیس دراوضاع فعلی بسیار تأثیرگذار بوده و توجه به آن بسیار مهم است. این سیاستمدار انگلیسی به تاریخ دخالت‌های انگلیس درایران به‌منظور حفظ مسیر دسترسی به هند و تسلط بر چاه‌های نفت اشاره‌كرده و گفت كه رابطه انگلیس با مردم ایران هیچ‌وقت خوب نبوده است.
كوربین خود را جزو اولین نمایندگانی دانست كه در جریان جنگ تحمیلی در مورداستفاده از سلاح‌های شیمیایی در پارلمان سؤال مطرح كرده بود. وی گفت بااینكه شخصاً حتی با استفاده صلح‌آمیز از انرژی هسته‌ای به دلایل زیست‌محیطی مخالف است اما می‌داند كه ازنظر قانونی ایران كاملاً حق دارد كه از انرژی هسته‌ای استفاده كند.
وی با اشاره به ان پی تی گفت كه این معاهده دو فصل مهم دارد كه معمولاً همه فصل دوم را فراموش می‌كنند. در فصل اول كشورهای فاقد سلاح اتمی تعهد می‌دهند كه به دنبال این سلاح نروند و این بخش را همه می‌دانند اما در بخش بعدی كشورهای دارای سلاح هسته‌ای تعهد می‌دهند كه اولاً زرادخانه‌های اتمی خود را كاهش داده وثانیاً به كشورهای دیگر برای دستیابی به سلاح اتمی كمك نكنند؛ كه دراین رابطه انگلیس، كوتاهی كرده است.
او در پایان ضمن برشمردن شاخصه‌های انقلاب اسلامی آن را نشانه مدارای اسلام نسبت به سایر مذاهب توصیف كرد.

**یهودستیزی بهانه‌ای برای مقابله با محبوبیت كوربین
كوربین از همان ابتدای كار مشخص كرد كه برخلاف عمده سیاستمداران غرب به رژیم صهیونیستی باج نخواهد داد.او خود را دوستدار حزب‌الله، فلسطین، انقلاب اسلامی و مخالف سیاست‌های جنگ‌طلبانه تل‌آویو معرفی كرد. وی همچنین برای اولین بار در تاریخ انگلیس «وزیر صلح» را به ساختار كابینه در سایه اضافه كرد تا به‌این‌ترتیب راهبرد صلح‌طلبی حزب تحت امرش را در سیاست خارجی به ثبت برساند.
به همین خاطر بود كه از آوریل سال 2016 یعنی 6 ماه پس از پیروزی كوربین، لابی صهیونیسم تبلیغات گسترده و بی‌وقفه‌ای را علیه وی به راه انداخت و او را مخالف دین یهود جا زد.
ناز شاه اولین نماینده حزب كارگر بود كه به دلیل پیامی كه سال‌ها قبل درتوییتر مبنی بر انتقال رژیم اسرائیل به آمریكا ارسال كرده بود هدف حمله لابی صهیونیسم قرار گرفت و از عضویت در حزب تعلیق شد. او سه ماه پس از عذرخواهی از جامعه یهودیان انگلیس و پس از دریافت یك هشدار كتبی، به پارلمان بازگشت. هم‌زمان كن لیوینگستون شهردار اسبق لندن كه به دفاع از خانم شاه در رادیو سخن گفته و آدولف هیتلر رهبر حزب نازی آلمان را صهیونیست خوانده بود هم از عضویت در حزب كارگر و مجری‌گری در رادیو تعلیق شد.
كوربین برای ساكت كردن موج انتقادها، شامی چاكراباتی یهودی زاده را به‌عنوان مسئول تحقیقات درباره یهودستیزی در حزب كارگر گماشت. او دو ماه بعد با انتشار گزارشی نتیجه گرفت كه معضلی به‌عنوان یهودستیزی در حزب كارگر وجود ندارد و كوربین او را به عضویت مجلس تشریفاتی اعیان منصوب كرد.
اكتبر همان سال، كمیته پارلمانی وزارت كشور انگلیس دوباره حزب كارگر را به اهمال در برخورد قاطع با یهودستیزی متهم و ادعا كرد كه این حزب فضای امنی را برای مخالفت با یهودیان ایجاد كرده است.
یك سال بعد كوربین در كنفرانس سالانه حزب كارگر ازاجرای قوانینی خبر داد كه با یهودستیزی برخورد قاطع‌تری صورت خواهد گرفت.چند ماه بعد هم او، از اینكه در فیس‌بوك طرح هنرمندی كه یهودیان را افرادی قمارباز نقاشی كرده، تمجید كرده بود عذرخواهی كرد.
در ماه «می» سال 2018، كن لیوینگستون به‌طور كامل از عضویت حزب كارگر كناره‌گیری وعنوان كرد كه پرونده تعلیق او از این حزب، فشار مضاعفی را بر اعتبار و فعالیت‌های حزب كارگر گذاشته است؛ بااین حال فشارها ادامه داشت تا اینكه سرانجام حزب كارگر تابستان گذشته مجبور شد تا یهودستیزی را بر اساس تعریف انجمن صهیونیستی یادبود هولوكاست به رسمیت بشناسد و به‌این‌ترتیب انتقاد از رژیم صهیونیستی جرم شناخته شود.
در كنار این تحولات، اتهام‌هایی همچون همكاری سابق كوربین با شبكه «پرس تی وی»، سخنرانی او در مركز اسلامی انگلیس، سكوت در پرونده نازنین زاغری كه به جرائم امنیتی درایران محكوم است، حمایت ازبشار اسد، مخالفت بادنباله روی لندن از سیاست‌های آمریكا و افزایش هزینه‌های دفاعی انگلیس از دیگر مسائلی است كه طی چهار سال گذشته اعتبار او را تحت‌الشعاع قرار داده است.
'نایجل فاراژ' رهبر سابق حزب استقلال انگلیس (یوكیپ) كه به دلیل برخورداری از دیدگاه‌های افراطی ازصحنه سیاست رانده‌شده ، چندی پیش با انتشار یادداشتی در نشریه ساندی اكسپرس كوربین را به حمایت از ایران متهم كرد.
فاراژ كه این روزها به شغل مجری‌گری در شبكه رادیویی «ال.بی.سی» مشغول است ایران را یك قدرت اتمی و 'تهدید جدی برای امنیت دنیا' خواند كه 'جرمی كوربین' از آن حمایت می‌كند.
وی نوشته است: من تمام رسانه‌ها را جستجو كردم اما اثری نیافته‌ام كه نشان دهد كوربین، فردی كه به او با عنوان نخست‌وزیر آینده یاد می‌شود، در مورد این بحران اظهارنظری كرده باشد.
این فعال سیاسی مدعی شد 'ایران از غرب متنفر است و برای سربازان بریتانیایی و آن‌هایی كه از خاك این كشور حمایت می‌كنند آرزوی مرگ می‌كند'. این در حالی است كه به گفته او كوربین در برابر این رفتار ایران سكوت كرده و سخنی به زبان نمی‌آورد.
فاراژ در ادامه به سخنرانی كوربین درمركز اسلامی انگلیس اشاره و عنوان كرد: كسی كه آن روز سخنرانی كرد، جرمی كوربین واقعی نماینده حزب كارگر بود كسی انتظار نداشت روزی رهبر حزب كارگر شود و سیاست مضحك دانشجویی خود را برای هركس اعلام كند.
این فعال سیاسی ابراز داشت، 'كوربین به‌رغم توقف همكاری با شبكه تلویزیونی پرس تی وی، اما با شركت در سمینارهایی كه اهداف مشكوك او را حمایت می‌كند مخالفتی ندارد'.او دراین‌باره به حضوررهبر حزب كارگردرمراسم رونمایی از كتاب فردی به نام'حاتم بازیان'درلندن علیه رژیم صهیونیستی اشاره كرد و افزود: این مراسم باهمت كمیسیون حقوق بشر اسلامی انگلیس برگزار شد.
فاراژ كه روابط عمیق و دیرینه‌ای با گروه‌های صهیونیستی دارد،در ادامه یادداشت خود افزود: كوربین خود را یك پیرمرد موقر 68 ساله معرفی می‌كند كه جز خیر نمی‌خواهد. او از خود تصویر فردی صلح‌دوست و فاقد هرگونه تعصبی را ترسیم می‌كند كه درگیر مبارزه برای حقوق طبقه كارگر، محرومان و تمامی اقلیت‌هاست؛ اما زمانی كه حمایت او از ایران را در كنار سایر مسائلی كه از آن‌ها حمایت می‌كند می‌گذاریم، ادعای او باطل می‌شود.

** لابی صهیونیسم حزب كارگر را دوپاره كرد
یك ماه پیش، هفت تن از نمایندگان مجلس عوام از حزب كارگر در اقدامی كم‌سابقه، به بهانه اختلاف‌نظر باسیاست‌های جرمی كوربین به‌ویژه آنچه یهودستیزی سازمان‌یافته خواندند از عضویت در این حزب كناره‌گیری كردند.
نمایندگان معترض كه به‌تدریج چهار تن دیگر به جمع آن‌ها اضافه شد، گروه جدیدی راایجادكرده وقصددارندتاپایان سال جاری حزب سیاسی مستقلی را تأسیس كنند. در حالی است كه اصلی‌ترین محور فعالیت احزاب سیاسی در انگلیس، قدرت منابع مالی آن‌ها است اینك این سؤال در رسانه‌های انگلیس بازتاب پیداكرده كه چرا نمایندگان مستعفی از میان مجموعه اختلاف‌نظرهایی كه با رهبر حزب كارگر دارند، معضل یهودستیزی را برجسته كرده‌اند. درواقع تحلیل گران به دنبال كشف رابطه‌ای میان اصل اعتراض نمایندگان، تأكید بر مقابله با یهودستیزی و تأمین منابع مالی برای تأسیس حزب جدید می‌گردند.
به‌هرروی جرمی كوربین 69 ساله كه به گفته خود سرد و گرم سیاست را سال‌ها در پارلمان چشیده است، طی چهار سال گذشته ثابت كرده است كه با فشار لابی صهیونیسم از رهبری حزب كارگر كنار نخواهد رفت و تا پایان دوره پارلمان یعنی تا سال 2022 سكان این حزب را واگذار نخواهد كرد.
اروپام ** هـ ن **1590

سرخط اخبار جهان