تداوم همنوايي دولت و دستگاه هاي امداد رسان با سيل زدگان

تهران- ايرنا- تلاش دولت و دستگاه هاي امدادرسان براي جبران خسارات ناشي از سيل و كاهش آلام مردم سيل زده در استان هاي مختلف ادامه دارد و به گفته وزير صنعت، معدن و تجارت دولت تمام توان خود را براي كمك به مردم به كار گرفته و از همه خسارت ديدگان حمايت خواهد كرد.

به گزارش روز شنبه ايرنا، بارش باران بي سابقه و جاري شدن سيل در برخي استان هاي شمالي، جنوبي و جنوب غرب كشور كه از روزهاي پاياني سال گذشته آغاز شد متاسفانه تاكنون 45 قرباني داشته اما به گفته وزير بهداشت، درمان و آموزش پزشكي به رغم گستردگي سيلاب تاكنون حتي يك مورد بيمار حاد عفوني گزارش نشده و اين امر از افتخارات جمهوري اسلامي ايران است.
سعيد نمكي كه براي بازديد و ارزيابي از وضعيت ارائه خدمات بهداشتي و درماني استان لرستان و پيامدهاي سيل ويرانگر به اين استان سفر كرده بود روز جمعه در نشست ستاد مديريت بحران استان لرستان گفت: بارش باران در اوج خشكسالي ها در كشور رخ داد و همه بدون كوچكترين نگاه سياسي در كنار هم و با همدلي توانستند از مشكلات سيلاب عبور كنند.
وي با اشاره به اينكه دولت در يكي از سخت ترين شرايط اجرايي است، تاكيد كرد اما عليرغم همه فشارها دولت سعي دارد خسارات سيل را در اسرع وقت پرداخت كند و در همين راستا با كمك بنياد مسكن 150ميليون ريال وام بلاعوض و 350 ميليون ريال تسهيلات ارزان قيمت به آسيب ديدگان پرداخت مي شود، همچنين بابت هرهكتار از اراضي كشاورزي 20ميليون ريال و هرهكتار از باغات 50 ميليون ريال پرداخت مي شود.
نمكي در ادامه از سفر رئيس جمهوري به لرستان در اولين فرصت خبر داد و گفت: شخص دكتر روحاني به اين سفر علاقه دارد چرا كه مي خواهد از نزديك با مشكلات سيل اخير آشنا شود.
وزير صنعت، معدن و تجارت هم كه به استان مازندران سفر كرده است بر كمك به مردم سيل زده با تمام توان تاكيد كرد و گفت: تلاش مي كنيم از طريق شركت هاي دولتي و خصوصي، اقلام مورد نياز آنها تهيه شود.
رضا رحماني در جمع مردم خسارت ديده از سيل در شهرستان سيمرغ همچنين درخصوص ميزان كمك به واحدهاي توليدي تصريح كرد: ميزان كمك ها پس از گزارش هاي دقيق تصميم گيري مي شود و به طور حتم دولت از همه حمايت خواهد كرد.
وزير راه و شهرسازي نيز كه رئيس جمهوري را در سفر روز جمعه به استان خوزستان كه به منظور بررسي وضعيت سيلاب در اين استان و بازديد از اقدام هاي انجام شده صورت گرفت، همراهي مي كرد از آماده باش اين وزارتخانه و دستگاه‌هاي تابعه آن خبر داد و گفت: كليه تجهيزات و امكانات مورد نياز در دستگاه‌هاي تابعه در اختيار ستاد مديريت بحران استان قرار دارد تا نسبت به ايمن‌سازي آب‌بندها و مسيل‌ها اقدام شود.
محمد اسلامي ادامه داد: اين اقدام در حالي انجام مي‌شود كه همزمان عبور و مرورها در جاده‌هايي كه به علت رانش زمين، بارش و آب شستگي آسيب ديده‌اند، كنترل مي‌شود. در واقع دستگاه‌ها و سازمان‌هاي تابعه وزارت راه و شهرسازي در استان خوزستان علاوه بر نقش آفريني در ستاد بحران نسبت به نگهداري و ايمن‌سازي راه‌ها نيز اقدام مي‌كنند.
همچنين معاون رئيس جمهوري در امور زنان و خانواده هم ضمن پيوستن به پويش جمعيت هلال احمر براي كمك به استان هاي سيل زده، از مردم ايران درخواست كرد كه كمك هاي خود به سيل زدگان را از طريق جمعيت هلال احمر به مناطق سيل زده ارسال كنند.
معصومه ابتكار جمعه شب با اعلام پيوستن خود به اين پويش گفت: تداوم پشتيباني از تلاش هاي امدادگران هلال احمر موثرترين اقدام در اين شرايط است.

** گلستان
فرمانده نيروي دريايي ارتش جمهوري اسلامي ايران با اشاره به تشديد فعاليت هاي نيروهاي تحت امرش در امدادرساني به مناطق سيل زده گلستان گفت: از تمام راهكارها و ظرفيت براي بازگشايي آبراهه هاي نيمه مسدود منتهي به درياي خزر در پيرامون شهرستان گميشان استفاده مي كنيم.
امير دريادار حسين خانزادي عصر جمعه پس از پايان سركشي از مناطق سيل زده شمال غربي استان گلستان در گفت وگو با ايرنا افزود: موقعيت مناطق آسيب ديده به طور مرتب پايش و بررسي مي شود تا بتوانيم با ظرفيت‌هاي نيروي دريايي و ملي و تشديد خروج و هدايت سيلاب به سوي دريا، خسارت در شهرستان گميشان را كاهش دهيم.
وي اضافه كرد: هم اكنون ادوات و تجهيزات لجستيكي نيروي دريايي ارتش مانند بالگردها، غواصي، قايق‌ها به همراه خدمات درماني به حد نياز در منطقه سيل زده گلستان مستقر و در حال خدمت رساني و امداد هستند.
فرمانده نيروي دريايي ارتش با تاكيد بر استمرار مساعدت به سيل زدگان گلستان گفت: فعاليت هاي امدادي و كمك ها نبايد مقطعي باشد.
همچنين رئيس پليس راهور ناجا نيز از حضور حداكثري پليس راه براي تردد ايمن در مناطق سيل زده گلستان خبر داد.
سردار كمال هاديان‌فر در حاشيه بازديد از محور مواصلاتي آق قلا - بندر تركمن با اعلام اين خبر افزود: براي ايمن سازي و تسهيل تردد خودروهاي مردم و امداد رسانان در مناطق سيل زده استان گلستان، حضور حداكثري و شبانه روزي داريم و با تلاش همكاران پليس راه كمك رساني در مناطق سيل زده گلستان بدون مشكل خاصي در حال اجراست.
وي با يادآوري آبگرفتگي و تخريب بخشي از جاده بندر تركمن - گميشان، گفت: محور آزادشهر - شاهرود هم به علت ريزش سنگ از كوه مسدود است و تلاش مي شود اين محورها در كوتاه ترين زمان ممكن بازگشايي شود.
همچنين مدير شركت توزيع برق گُميشان در استان سيل زده گلستان نيز از قطع موقت برق در اين شهر خبر داد و افزود: باوجود به زير آب رفتن تعدادي از تابلوهاي برق در بخش‌ شرقي گميش تپه، تمام ساكنان شهر از نعمت برق برخوردارند و قطعي كوتاه مدت فقط در موارد رفع نقص فني براي حفظ سلامت و جان مردم است.
حاجي قليچ سارلي در گفت وگو با ايرنا اظهار داشت: آبگرفتگي محلات و خيابانهاي شرقي و شمال شرقي شهر گميش تپه مركز شهرستان گميشان باعث شده براي جلوگيري از برق گرفتگي و حفظ جان شهروندان مجبور به قطع برق تعدادي از تابلوها شويم.
وي با تاكيد بر موقتي بودن قطعي برق در گميشان براي مدت زمان كوتاه، گفت: اين اقدام فقط براي حفظ ايمني و سلامت شهروندان صورت مي گيرد زيرا شمار زيادي از تيرها و تجهيزات شبكه انتقال را آب احاطه كرده و احتمال برق گرفتگي وجود دارد.

** خوزستان
وزير نيرو خواستار فعاليت تمام مسئولان و مردم براي مقابله با سيلاب احتمالي هفته آينده استان خوزستان زير نظر ستاد مديريت بحران شد و گفت: ساخت غير فني سيل بندها ممكن است سبب بروز خسارت به ساير نقاط از جمله منازل مسكوني شود.
رضا اردكانيان با بيان اينكه از روز 11 تا 16 فروردين ماه سال جاري به دليل بارش هاي باران حدود سه ميليارد متر مكعب آب وارد سدهاي خوزستان مي شود، افزود: 1.2 ميليارد متر مكعب از اين حجم آب سبب پر شدن ظرفيت خالي مخازن سدها مي شود و مابقي تخليه مي شود كه طبيعتا بر اثر اين تخليه نقاط پايين دست سدها دچار آبگرفتگي و سيلاب خواهند شد.
اردكانيان گفت: مطابق پيش بيني ها، از سد دز 2 هزار متر مكعب بر ثانيه و از سد كرخه يكهزار متر مكعب آب بر ثانيه رهاسازي مي شود از همين رو بايد براي هفته آينده آمادگي كامل داشته باشيم.
وي افزود: در حال حاضر براي كاهش خسارت هاي احتمالي سيل هفته آينده كانال هايي در برخي اراضي كشاورزي براي رهاسازي آب ساخته شده است كه خسارت وارده در نتيجه ساخت اين كانال ها توسط دولت جبران خواهد شد.
همچنين رئيس اداره راهداري و حمل و نقل جاده اي شهرستان گتوند نيز از بازگشايي جاده ارتباطي دهستان كيارس از توابع بخش گتوند خبر داد و افزود: اين جاده ارتباطي كه روز جمعه بر اثر ريزش كوه مسدود شده بود، بازگشايي شد.
علي محمد زاده در گفت وگو با ايرنا گفت: مسدود شدن اين جاده باعث مشكلاتي براي تردد اهالي دهستان كيارس و مسافران نوروزي شده بود كه با تلاش نيروهاي اداره راهداري و حمل و نقل جاده اي بازگشايي و تردد در اين محور امكان پذير شد.
وي ادامه داد: بدليل كوهستاني بودن اين محور در بارندگي هاي شديد، كوه هاي اين منطقه در برخي از نقاط ريزش مي كنند و جاده مسدود مي شود.
رئيس اداره راهداري و حمل و نقل جاده اي شهرستان گتوند گفت: 2 مورد ريزش كوه نيز در بارندگي هاي هفته گذشته در اين محور رخ داد كه توسط نيروهاي راهداري پاكسازي شد.
همچنين پارك ملي و منطقه حفاظت شده دز هم به منظور پيشگيري از خسارت احتمالي سيلاب تخليه شد.
رئيس پارك ملي دز جمعه شب با اعلام اين خبر به ايرنا گفت: ضلع غربي سايت گوزن زرد دزفول با افزايش دبي رودخانه دز تخريب شد.
رضا قپانچي پور با بيان اينكه امكان برآورد خسارت به اين سايت بدليل آب گرفتگي وجود ندارد، افزود: فنس كشي اين سايت بدليل آبگرفتگي ناشي از سيلاب تخريب شده است.
وي اظهار داشت: تمام ماشين آلات و وسايل موجود در اداره پارك ملي دز كه قابليت جابجايي داشتند به منظور پيشگيري از خسارت احتمالي سيلاب به مناطق ديگر منتقل شدند.
قپانچي پور با بيان اينكه اين وضعيت تا اطمينان از شرايط رودخانه دز ادامه دارد، گفت: پارك ملي و منطقه حفاظت شده دز حدود 17هزار هكتار است كه اكثر مناطق آن بدليل افزايش دبي رودخانه زير آب رفته است.
وي افزود: گوزن هاي زرد مستقر در پارك ملي دز در تپه ها و نقاط امن مستقر شده اند ولي امكان پايش آنها و يا انتقال ديگر حيوانات نيست.

** لرستان
استاندار لرستان گفت: سامانه جديد بارشي كه هفته آينده وارد استان مي شود، مشكل ساز خواهد بود.
سيد موسي خادمي در نشست ستاد مديريت بحران استان اظهار داشت: از ابتداي سيل اخير دولت پيگير موضوع لرستان بود و در تماس هاي مكرر به اين استان توجه داشتند و در نهايت وزير بهداشت، درمان و آموزش پزشكي با دستور رئيس جمهوري در استان حضور پيدا كرده و از مناطق سيل زده بازديد كردند.
خادمي ادامه داد: در اين مدت كوتاه كار پايداري نتوانستيم انجام دهيم چراكه خسارات زيادي وجود دارد اما با كارهاي موقت سعي در تسريع امور مردم داشته ايم.
استاندار لرستان گفت: بايد هوشيار، اميدوار، پاي كار و نگران باشيم چرا كه در هفته آينده سامانه جديد از سه نقطه وارد استان شده و براي استان مشكل ساز مي شود.
خادمي افزود: بارش ها شهرستان هاي خرم آباد، دورود و مناطق روستايي را به شدت تحت شعاع قرار مي دهد و بايد شرايط كاهش آسيب را فراهم كنيم.
همچنين نماينده مردم سلسله و دلفان در مجلس شوراي اسلامي گفت: مديريت صحيح در شرايط بحران و سيلاب اخير توسط مديريت استان باعث كاهش خسارات شد.
علي رستميان در نشست ستاد بحران استان اظهار داشت: وزير بهداشت، درمان و آموزش پزشكي كه به عنوان نماينده دولت در اين استان حضور دارد بايد پيام وحدت مديريت استان و موفقيت مديران اجرايي در سيلاب اخير را به رئيس محترم جمهوري ابلاغ كند.
وي گفت: هماهنگي كه در سطح عالي مديريت استان صورت گرفت باعث كاهش تلفات شد.
همچنين نماينده مردم خرم آباد و دوره چگني نيز بر منسجم و هماهنگ عمل كردن مجموعه مديريت استان در سيلاب اخير تاكيد كرد.
محمد بيرانوندي در نشست ستاد بحران استان اظهار داشت: در سيلاب اخير مديريت استان و مجموعه مديران دستگاه هاي اجرايي به صورت منسجم و هماهنگ عمل كردند كه بنده به نمايندگي از مردم از مديريت استان تشكر مي كنم چرا كه سنگ تمام گذاشتند.
محمدرضا ملكشاهي راد نماينده مردم شهرستان خرم آباد در مجلس شوراي اسلامي هم با بيان اينكه عملكرد دستگاه هاي اجرايي و مديران لرستان در سيلاب هاي هفته اخير مطلوب و به موقع بود، گفت: مديريت صحيح در سيلاب هاي اخير باعث شد كمترين خسارت به مردم و زيرساخت هاي استان وارد شود.
همچنين مديركل مديريت بحران استانداري لرستان درخصوص خسارت سيلاب هاي اخير گفت: سيلاب هاي اخير بيش از هشت هزار ميليارد ريال به زيرساخت هاي اين استان خسارت وارد كرد.
غلامرضا آقا ميرزايي در نشست ستاد بحران استان اظهار داشت: ارتباط در جاده پلدختر- خرم آباد در 18 نقطه قطع و همچنين 24مورد رانش زمين در اين استان گزارش شد.
وي بيان كرد: 21مورد رانش زمين در سيل هفته آينده پيش بيني شده و برخي روستاها و اماكن مسكوني نيزدر معرض خطر سيلاب هستند.
وي ادامه داد: پنج هزار و 930 مورد خسارت معشيتي به منازل مسكوني در لرستان وارد شده ولي تاكنون مورد فوتي گزارش نشده است.
آقا ميرزايي افزود: قطع جاده هاي ارتباطي اصلي و روستايي مهمترين مشكل سيلاب هاي اخير در لرستان بود.
همچنين مديريت بحران لرستان هم نسبت به وقوع سيلاب در روزهاي يكشنبه و دوشنبه هفته آينده در شهرستان دورود هشدار داد.
در اطلاعيه مديريت بحران لرستان آمده است: با توجه به ورود سامانه بارشي قوي در روزهاي يكشنبه و دوشنبه هفته آينده روستاهاي سنگر، قلعه كامحمدرضا، يوسف‌آباد، امير آباد، فرمان ‌آباد، خسرو آباد، گوشه پل و شكر آباد از توابع بخش مركزي شهرستان دورود در معرض سيلاب هستند.
همچنين پرشدن گنجايش سد مروك و احتمال سرريز كه موجب طغيان رودخانه مي‌شود، وجود دارد.
به همين دليل از مردم تقاضا مي‌شود در اسرع وقت براي تخليه منازل مسكوني در معرض خطر سيل و اسكان در مناطق امن تا اطلاع ثانوي اقدام نمايند.

** فارس
شهردار شيراز با رد برخي اظهارنظرها مبني بر اين كه پاكسازي نشدن مسيل ها منجر به حادثه سيل دروازه قرآن شد، گفت: اين مسيل ها مردادماه گذشته پاكسازي و كانال ها لايروبي شده بودند و مستندات آن قابل ارائه است.
حيدر اسكندرپور افزود: شهرداري شيراز برنامه مدون ساليانه براي لايروبي كانال ها و پاكسازي تمامي مسيل ها و جوي هاي سطح شهر دارد و بر اساس اين برنامه مشخص در فصل تابستان مسيل ها و جوي ها لايروبي مي شوند تا براي بارش باران در فصل پاييز و زمستان آماده شود.
شهردار شيراز با بيان اينكه معتقديم در ساعات اوليه اينگونه حوادث نمي توان اظهار نظر دقيقي در خصوص علت اصلي حادثه كرد، گفت: علت حادثه بايد پس از بررسي كارشناسان و متخصصان اعلام شود.
وي ضمن عرض تسليت به خانواده جانباختگان حادثه سيل دروازه قرآن و شهروندان شيرازي افزود: در شهرداري كارگروهي تشكيل شده و سوابق حادثه در حال بررسي است كه طي روزهاي آينده تيم كارشناسي نتيجه حاصل را ارائه خواهند كرد، همچنين در استانداري و شوراي شهر نيز كارگروهي مشابه تشكيل شده است.
همچنين روابط عمومي سپاه فجر فارس در بيانيه اي ضمن تاكيد بر لزوم شناسايي مسببان حادثه سيل پنجم فروردين ماه دروازه قرآن شيراز، از دستگاه قضايي خواست كه با شايعه سازان درباره عوامل اين حادثه برخورد كند.
در بخشي از اين بيانيه آمده است: حضور و همكاري مثال زدني بسيج مردمي، گروه هاي جهادي، سپاه و نيروهاي مسلح در كنار يكديگر و كارآمدي آنان براي كمك به هموطنان گرفتار شده در سيل شيراز يك بار ديگر پيوند ناگسستني مردم با فرزندان انقلابي خود در نيروهاي مسلح را نشان داد، در همين راستا دشمنان قسم خورده ملت ايران به ويژه منافقين بار ديگر دست به دامن شايعه سازي و دروغ پراكني شده اند تا در روند پيگيري دستگاه قضايي و خدمت رساني نهادهاي انقلابي به مردم اِخلال ايجاد كنند.
اين بيانيه مي افزايد: در همين راستا لازم است مراجع ذيصلاح، سازمان هاي اطلاعاتي - امنيتي و دستگاه قضايي ضمن حفظ هوشياري و رصد اين حركت مذبوحانه به خصوص در بستر فضاي مجازي، برخورد قاطع را با دروغ سازان و شايعه سازان در هر لباس و هر موقعيتي و برهم زنندگان اعتماد عمومي نسبت به نهادهاي مردمي و انقلابي در دستور كار خود قرار دهند.

** كرمانشاه
مردم زلزله زده شهرستان سرپل ذهاب با راه انداختن پويش 'گلستان تنها نيست' با جمع آوري كمك هاي انسان دوستانه و ارسال براي سيل زدگان آق قلا و استان گلستان به ياري آن ها شتافتند.
زلزله زدگان شهرستان سرپل ذهاب با برپايي پايگاه هاي جمع آوري كمك هاي نقدي و غيرنقدي مردم در نقاط مختلف شهر و در اغلب روستاهاي بخش مركزي و قلعه شاهين حس انسان دوستي خود را به نمايش گذاشتند.
اولين محموله از طرف اهالي روستاهاي 'كوئيك' دشت ذهاب كه در جريان زلزله سال 1396 بيشترين آسيب را ديده بودند، هفته گذشته بارگيري و به استان گلستان ارسال و بين مردم توزيع شد.
همچنين جمعيت هلال احمر و كميته امداد شهرستان نيز با برپايي پايگاه نسبت به جمع آوري كمك هاي مردمي اقدام كردند.

** البرز
استاندار البرز گفت: با توجه به اجراي برخي پروژه ها در مجموع بايد اقدام هاي اساسي تري براي ساماندهي رودخانه ها و آبراه هاي استان صورت گيرد.
عزيزاله شهبازي در بازديد از اجراي طرح ساماندهي روستاي دلمبر كرج افزود: با توجه به بارندگي هاي پيش رو از سال قبل اقدامات پيشگيرانه در دستور كار قرار گرفت.
شهبازي، با بيان اينكه رودخانه دلمبر يكي از نقاطي است كه آب از بالادست در اين مسير سرازير مي شود، گفت: متاسفانه طي سال هاي گذشته نگاه ها به سمت ساخت و ساز معطوف و بر اين اساس مسير رودخانه منحرف شده كه اين امر دفع آب هاي سطحي را با مشكل مواجه كرده است.
وي با اشاره به اينكه امشب ستاد سيل شهرستان كرج تشكيل مي شود، افزود: در مسير رودخانه دلمبر بايد پست هاي امدادي و خدماتي با تجهيزات لازم مستقر شود تا درهنگام بروز حادثه در كمترين زمان ممكن نسبت به بازگشايي مسير رودخانه اقدام كند.
استاندار البرز از مديران خواست تا با اطلاع رساني و كار جهادي نسبت به رفع مشكلات اقدام كنند و با احصا نقاط حادثه خيز البرز، اقدامات پيشگيرانه را در دستور كار قرار دهند.
همچنين مدير كل هواشناسي البرز نسبت به ورود سامانه بارشي بسيار قوي و جاري شدن سيلاب از عصر شنبه در اين استان هشدار داد.
منصور رحمانيان در گفت وگو با خبرنگار ايرنا اظهار داشت: با تغيير الگوهاي هواشناسي شاهد ورود سامانه بارشي پرفشار به استان البرز خواهيم بود كه اين سامانه بارشي از عصر شنبه به آسمان استان البرز وارد مي شود و تا ظهر سه شنبه 13 فروردين ماه در استان فعال است.
وي ادامه داد: پيامد اين سامانه رگبار شديد باران و رعد و برق و در ارتفاعات و جاده هاي كوهستاني است.
اين مسئول خاطر نشان كرد: به سبب بارش هاي رگباري و شديد ، آبگرفتگي معابر و اختلال در تردد شهري و سيلابي شدن رود خانه ها و مسيل هاي فصلي، ريزش سنگ و سقوط بهمن در جاده هاي كوهستاني منتهي به منطقه طالقان و كرج - چالوس مورد انتظار است.
رحمانيان از مسافران نوروزي و مردم البرز خواست از تردد غير ضروري يا توقف و چادر زدن در مناطق ياد شده به جهت سيلابي شدن مسيل ها خودداري نمايند.

** سمنان
رئيس اداره راه وشهرسازي ميامي گفت : راه ميامي - سبزوار در محور روستاي عباس آباد باز است و رفت وآمد خودروها در اين محور جريان دارد.
امير تيموري در گفت وگو با ايرنا بسته بودن اين محور را تكذيب كرد و افزود: در كيلومتر 80 راه ميامي - سبزوار حدفاصل كاروانسراي صدرآباد بخشي از مسير دچار آبگرفتگي شده، اما رفت و آمد با كندي صورت مي پذيرد.
به گزارش ايرنا، برخي شبكه هاي مجازي ساعتي پيش از بسته بودن اين محور خبر داده بودند.
محور ميامي - سبزوار هفتم فروردين ماه 98 هم به خاطر جاري شدن سيلاب ساعاتي بسته شده بود كه باتلاش نيروهاي راهداري بازگشايي شد.

** چهارمحال و بختياري
استاندار چهارمحال و بختياري با اشاره به بارش هاي فراوان بهار 98 در استان گفت : ميزان بارش هاي اخير در استان به اندازه متوسط تمام بارش يك سال استان بود.
اقبال عباسي افزود: ميزان بارش يك سال استان بيش از 300 ميليمتر بود كه در چند روز اخير به اندازه يك سال زراعي در چهارمحال و بختياري بارش وجود داشت.
به گفته وي با تمام مشكلات، با هماهنگي مردم و ستاد مديريت بحران از بروز تلفات انساني در سيلاب اخير جلوگيري شد.
وي يادآور شد: ميزان خسارت به بخش هاي زيربنايي چهارمحال و بختياري در سيلاب اخير بسيار بالاست كه قرار است دهم فروردين در نشست هماهنگي ستاد مديريت بحران اين خسارت به صورت دقيق بررسي شود.
شبد**1953**9122