۹ فروردین ۱۳۹۸،‏ ۱۴:۳۷
کد خبر: 83258695
۰ نفر
سازه های آبخیزداری تاثیر بسزایی در مدیریت سیلاب داشته است

بیرجند - ایرنا - معاون آبخیزداری اداره كل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان جنوبی گفت: احداث سازه های آبخیزداری تاثیر بسزایی در مدیریت سیلاب و روان آب های سطحی در این استان داشته است.

محسن یوسفی روز جمعه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: اجرای طرح های آبخیزداری از معدود طرح هایی است كه مردم و مسئولان در خصوص كارایی آن برای مشكل و راه حل كمبود و مدیریت آب به اتفاق نظر رسیده اند.
وی بیان كرد: سال گذشته از محل صندوق توسعه ملی 159 میلیارد ریال اعتبار برای اجرای سازه های آبخیزداری به استان خراسان جنوبی اختصاص یافت.
معاون آبخیزداری اداره كل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان جنوبی گفت: بهمن سال گذشته 97 سازه آبخیزداری با حجم عملیات 452 هزار مترمكعب با استفاده از این اعتبار در استان به بهره برداری رسید.
وی تصریح كرد: این طرح ها اثربخشی قابل قبولی برای احیای قنوات، افزایش منابع آبی سفره های زیرزمینی، برگشت روستاییان از شهرها و رونق تولید دارد.
یوسفی اظهار داشت: با بهره برداری از این پروژه ها 100 منبع آبی در روستاها تحت تاثیر قرار گرفته و 78 روستا با 36 هزار نفر نیز از آن بهره مند شدند.
وی با بیان اینكه 95 درصد سازه ها در بالادست قنوات و منابع آبی اجرا شده است گفت: اجرای این سازه ها 100 درصد در آبگیری قنوات استان تاثیرگذار است.
معاون آبخیزداری اداره كل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان جنوبی یادآور شد: سازه های جدید آبخیزداری استان از زمان افتتاح تاكنون 2 مرحله آبگیری شده و تا 27 اسفند پارسال در مجموع چهار میلیون مترمكعب روان آب در آنها مهار شده است.
وی گفت: برای مهار روان آب های سطحی و سیلاب ها، سازه های آبخیزداری به صورت خاكی، سنگی و بیولوژیك احداث می شود.
یوسفی افزود: اینكه مقام معظم رهبری سال گذشته اجازه برداشت از صندوق توسعه ملی برای اجرای سازه های آبخیزداری را دادند بسیار مهم و حائز اهمیت است.
وی اجرای عملیات آبخیزداری در بالادست قنوات را بهترین راهكار برای مقابله با كم آبی دانست و اضافه كرد: سال جاری نیز از محل صندوق توسعه ملی برای اجرای عملیات آبخیزداری اعتبار در نظر گرفته شده و سهم خراسان جنوبی از این محل 2 برابر شده است.
فعالیت سامانه های بارشی روزهای اخیر در استان خراسان جنوبی تاكنون خسارات جانی و مالی سنگین نداشته است.
7557*3028