۹ فروردین ۱۳۹۸،‏ ۱۲:۳۶
کد خبر: 83258596
۰ نفر
روستاي سراب هرسم، جاذبه گردشگري منحصر به فرد

كرمانشاه - ايرنا - روستاي سراب هرسم از توابع بخش حميل شهرستان اسلام‏آبادغرب يكي از 14 روستاي هدف گردشگري استان كرمانشاه است كه جاذبه هاي گردشگري منحصر به فردي دارد.

به گزارش خبرنگار ايرنا، هرسم از جمله روستاهاي قديمي استان كرمانشاه است كه در گذشته در مسير راه ارتباطي همدان به بغداد واقع بوده و تاريخ بناي اين روستا به دوره‏ صفويه بازمي گردد.
روستاي سراب هرسم در فاصله 15 كيلومتري شهر حميل، 35 كيلومتري شهر اسلام‏آباد غرب و 90 كيلومتري كرمانشاه واقع شده كه از شمال شرقي به كوه سراب و از شرق به كوه پنجه بانه محدود مي‏شود، روستايي كه ارتفاع آن از سطح دريا به يك هزار و 320 متر مي رسد و آب و هواي آن معتدل و خشك است.
مردم روستاي سراب هرسم به زبان كُردي و لهجه زنگنه سخن مي‏گويند، مسلمان و پيرو مذهب شيعه جعفري هستند و براساس نتايج آخرين سرشماري حدود 600 نفر جمعيت را در خود جاي داده است.
بيشتر درآمد مردم روستاي سراب هرسم، از فعاليت‏هاي زراعي، دامداري، مرغداري و امور خدماتي تأمين مي‏شود، محصولات زراعي روستا شامل گندم، جو، چغندر قند، نخود و ذرت است و شير، ماست، كره و روغن حيواني نيز از فرآورده‏هاي لبني آن به شمار مي‏رود.
سراب هرسم روستايي كوهپايه‏اي با بافت مسكوني متمركز است. كوچه‏هاي پردرخت كه نهرهاي پرآبي در آن‏ها جاري است، همراه با سرسبزي و زيبايي اطراف، جلوه جذابي به آن بخشيده است.
روستاي سراب هرسم، با استقرار در دامنه كوهستان، مناظر و چشم‏اندازهاي طبيعي جذاب و زيبايي دارد. فضاهاي داخل روستا و پيرامون آن جلوه‏گاه مناظر بديع و شورانگيز است.
سراب اين روستا در داخل روستا قرار گرفته و نهرهاي منشعب از آن، مزارع روستايي و نواحي جلالوند و تالاندشت را مشروب مي‏سازد.
اطراف سراب را درختان ارجن، بلوط و كيكم در بر گرفته و فضاي دلپذير و زيبايي پديد آورده‏اند. سراب هرسم زيستگاه آبزيان و گونه‏هاي مختلفي از پرندگان است و از حواشي آن به عنوان تفرجگاه روستايي استفاده مي‏شود.
همچنين گستره مزارع سرسبز و حاصلخيز روستا و دشت‏ها و دامنه كوه‏هاي پيرامون به ويژه در بهار و تابستان از گل‏هاي رنگارنگ سرشار مي‏شوند و همراه با گياهان دارويي آويشن، شيرين‏بيان، گل گاوزبان و گون، چشم‏اندازهاي بديع و جلوه‏هاي زيباي روستاي سراب هرسم را به نمايش مي‏گذارند.
در 15 كيلومتري روستا، بناي زيارتگاهي موسوم به امامزاده حسن (ع) وجود دارد و اطراف اين بناي ساده بسيار سرسبز و زيبا است. اين زيارتگاه در فصول مختلف سال پذيراي زائران و گردشگران زيادي است.
مردم سراب هرسم در اوقات فراغت به اجراي انواع بازي‏هاي سنتي محلي مي‏پردازند كه از جمله آن‏ها مي توان كشتي زوران ، توپان، هلان، سولان، كلاوروانكي، كوركور، قمچان، ترخولان و هفت سنگ را نام برد.
در روستاي سراب هرسم، مراسم عروسي با موسيقي همراه است و معمولاً با سازهاي سُرنا، دهل و نغمه‏هاي محلي برگزار مي‏شود. مهم‏ترين آواز اين روستا هوره نام دارد كه گاه فردي و گاه به صورت جمعي خوانده مي‏شود. اين آواز به هوره‏خواني معروف است.
پوشاك مردم اين روستا عموماً شامل لباس‏هاي محلي است كه با طرح‏ها و رنگ‏هاي متنوع دوخته مي‏شود. مردان از چوخه (نوعي نيم تنه)، پانتول (نوعي شلوار)، ملكي (نوعي نيم تنه بدون يقه)، لفكه سوراني (نوعي پيراهن با آستين گشاد و بلند) شال، دستار (نوعي كلاه) فرنجي (نوعي لباس نمدي)، كله بال (نوعي لباس مخصوص چوپانان) و پاپوش (گيوه) استفاده مي‏كنند.
لباس زنان نيز شامل كلاه، كلكه (نوعي روسري)، كلنجه (نوعي نيم تنه گلدار)، قبا (نوعي پيراهن بلند)، جافي (نوعي شلوار) و شال مي‏باشد.
روستاي سراب هرسم از طريق شهرهاي كرمانشاه و اسلام‏آباد غرب، قابل دسترسي مي‏باشد و جاده‏هاي منتهي به اين روستا از مسير شهرهاي مذكور آسفالت است، همچنين اين روستا در مسير راه استان هاي لرستان و خوزستان قرار
دارد.
استان كرمانشاه 2 ميليون نفر جمعيت ساكن در 2 هزار و 600 روستا و 34 شهر دارد.
از مجموع روستاهاي استان، 14 روستا به عنوان هدف گردشگري تعيين شده است.
7458/3033

سرخط اخبار استان‌ها