۹ فروردین ۱۳۹۸ - ۱۰:۰۷
کد خبر 83258495
۰ نفر
تشخیص مسیر سیلاب با استفاده از GIS

تهران-ایرنا- سامانه اطلاعات مكانی (GIS) به منظور جمع آوری، دخیره سازی، بازیابی، تجزیه، تحلیل و ارائه اطلاعات مكانی راه اندازی شده است. یكی از كارهای این سامانه كنترل سیل است، راهكاری كه ستاد مدیریت بحران می‌توانست در كنترل بحران سیل بهتر عمل كند.

به گزارش خبرنگار علمی ایرنا، داده‌های نقشه‌های DEM یا نقشه‌های مدل رقومی ارتفاع سطح زمین كاربردهای زیادی دارند كه از بین آن‌ها می‌توان به تولید نقشه شیب اشاره كرد. این نقشه‌ها حاوی اطلاعات ارتفاعی تمامی نقاط یك محدوده هستند.
چند روزی است كه جاری شدن سیل در شهرها و روستاهای كشور مردم را با مشكل مواجه كرده است. مشكلی كه با در دست داشتن اطلاعات این نقشه‌ها می‌توانست راحت‌تر پیش‌بینی و حل شود.
پیمان بكتاش كارشناس ارشدGIS سازمان نقشه‌برداری كشور به تشریح یكی از كاربردهای ساده استفاده از سامانه اطلاعات مكانی در مدیریت سیلاب اشاره كرد و افزود: در نقشه‌های DEM نقاط مختلفی وجود دارند كه ارتفاعات را نشان می‌دهند. نقاط پر رنگ‌تر نشان‌گر ارتفاع بیشتر هستند و نقاط كمرنگ حكایت از ارتفاع كم‌تر دارند.
وی ادامه داد: با استفاده از نقشه‌های DEM، این امكان وجود دارد كه در نرم افزارهای GIS، نقشه شیب تولید كرد. نقشه‌ای كه تولید می‌شود داده‌ها و اطلاعات زیادی دارند. بر اساس این نقشه، نشان از شیب تند منطقه مورد نظر دارد و مناطقی كه سبز پر رنگ هستند، شیب شان كمتر است.
وی خاطرنشان كرد: زمانی كه سیلاب رخ می‌دهد، آب به سمت آن قسمتی كه شیب تندتر دارد می‌رود و همین مسئله می‌تواند مسیر سیلاب را مشخص كند. با استفاده از سامانه اطلاعات مكانی، پیش‌بینی سیلاب امكان‌پذیر است.
این كارشناس سازمان نقشه برداری كشور به نكات كاربردی‌تر این نقشه اشاره و تاكید كرد: اگر نقشه DEM را روی یك تصویر ماهواره‌ای یا هوایی منطقه مورد نظر بیندازیم به صورتی كه هر دو تصویر قابل رویت باشند به راحتی می‌توان پیش‌بینی كرد اگر در آن منطقه سیلاب ایجاد شود، چه مسیری را طی می‌كند.
بكتاش یادآور شد: اگر مدیریت بحران از اطلاعات نقشه های DEM، اطلاعات سازمان هواشناسی و اطلاعات سر ریز رودخانه‌ها كه در اختیار وزارت نیرو است، استفاده كند می‌تواند با توابع تحلیلی GIS، مسیر سیلاب را به سمت شیبی كه می‌رود تشخیص دهد.
وی همچنین گفت: سازمان‌های متولی در این امر می‌توانند با استفاده از این امكان هشدارهای لازم را در مواقع ضروری به اهالی منطقه اعلام كنند.
این كارشناس سازمان نقشه برداری ادامه داد: پس از مشخص شدن مسیرهای پیش‌بینی سیلاب در منطقه به شكل دو بعدی می‌توان به كمك GIS آن را به حالت سه بعدی درآورد.
بكتاش تصریح كرد: با استفاده از نرم‌افزارهای GIS می‌توان سیل را شبیه‌سازی و از آن یك انیمیشن تولید كرد. این انیمیشن می‌تواند در زمان‌های مختلف سیل را نشان دهد كه در زمان جاری شدن، آب در كدام مناطق بالا می‌رود و به كدام سمت روان می شود.
وی با بیان این كه در این حالت تصمیم‌گیری راحت‌تر می شود، ادامه داد: این انیمیشن نشان می‌دهد زمانی كه حجم آب بالا برود، كدام مناطق سیلابی خواهند شد. GIS می‌تواند گسترش سیلاب در بازه‌های زمانی مختلف نشان دهد.
علمی 9207**1058**1336