۹ فروردین ۱۳۹۸،‏ ۱۰:۰۵
کد خبر: 83258494
۰ نفر
«ايلهان عمر»، نماينده جنجالي يا جريان ساز

تهران - ايرنا - «ايلهان عمر» نماينده مسلمان سومالي تبار مجلس نمايندگان آمريكا با اظهارات خود درباره نقش لابي صهيونيستي در تشكيلات حكومتي كشور آمريكا جنجال هايي را در كنگره برانگيخت كه مي تواند نشانه اي از گفتمان جريان ساز باشد.

به گزارش ايرنا، اظهارات عمر عليه لابي صهيونيستي و نقش كميته روابط رژيم صهيونيستي و آمريكا موسوم «آيپك» در نفوذ بر سياست هاي واشنگتن، خشم حاميان رژيم صهيونيستي را برانگيخت و حتي منجر به صدور قطعنامه اي شد.
در آن قطعنامه اگر چه به طور مستقيم به اظهارات اين نماينده مجلس نمايندگان اشاره نشد، اما اظهارات به اصطلاح يهودستيزانه نسبت داده شده به او در كنگره را محكوم مي كرد.
طرح اين گفتمان انتقادي پيرامون نفوذ صهونيست ها بر حوزه داخلي و سياست خارجي آمريكا اگر چه تازه نيست اما پژواك آن در لايه هاي عميق تشكيلات حاكميتي اين كشور مي تواند قابل توجه باشد.
نگاهي به زندگي ايلهان و صداهاي هم سو با او مي تواند نشان دهد كه سخنان او در مجلس در انتقاد به نفوذ لابي صهيونيستي تنها جملاتي براي جنجال نيست بلكه گفتماني فرو خفته در بطن جامعه و ميان آزادانديشان آمريكاست.

** از موگاديشو تا واشنگتن
ايلهان عمر متولد چهارم اكتبر سال 1981 در موگاديشو است و سال هاي نخست زندگي را در شهر «بيدوه» سومالي سپري كرده و كوچكترين فرزند خانواده است .
او شش خواهر و برادر ديگر هم دارد و پدر ايلهان، 'عمر محمد' در سومالي مربي بوده و ايلهان مادرش را وقتي تنها دو سال داشته از دست داده است.
بعد از آغاز جنگ داخلي سومالي در سال 1991 ميلادي، وي با خانواده از كشورشان فرار كردند و چهار سال را در اردوگاه پناهجويان در كنيا سپري كردند.
در سال 1995 ميلادي، تقاضاي آنها براي اقامت به عنوان پناهجو در آمريكا پذيرفته شد و آنها نخست در ويرجينيا اسكان يافتند و بعد به شهر «مينياپوليس» در ايالت مينه سوتا نقل مكان كردند.
ايلهان عمر در سال 2000 ميلادي وقتي 17 ساله بود موفق به كسب شهروندي آمريكا شد ؛ وي بارها از آزار و اذيت هايي كه به خاطر داشتن حجاب در زمان اقامت خود در ويرجنينا تجربه كرده ، سخن گفته است.
او در دبيرستان 'ايسون' تحصيل كرد و در سال 2011 در رشته علوم سياسي و مطالعات بين المللي از دانشگاه داكوتاي شمالي فارغ التحصيل شد.

** قاب در جلد مجله رولينگ استون
ايلهان عمر كار حرفه اي خود را به عنوان مربي تغذيه در دانشگاه مينه سوتا شروع كرد و در سال هاي 2006 تا 2009 در اين حوزه فعاليت مي كرد.
در سال 2012 مدير كمپين سناتور از ايالت مينه سوتا بود كه براي دور دوم تلاش مي كرد به كنگره راه يابد.
در سال 2013 او مدير كمپين «آندرو جانسون» براي شوراي شهر مينياپوليس بود. او همچنين مدير طرح هاي سياسي شبكه سازمان زنان بود كه حامي زنان شرق آفريقا براي ايفاي نقش رهبري سياسي و مدني است.
اين سياستمدار آمريكايي متولد ايالت مينه سوتا در سال 2016 اولين بار به عنوان يك سوماليايي تبار به عضويت مجلس نمايندگان از همين ايالت در آمد.
در انتخابات ششم نوامبر 2018، او در انتخابات مجلس نمايندگان آمريكا، پيروز و از حوزه انتخابيه پنجم اين ايالت به مجلس راه يافت.
عمر اولين زني است كه با حجاب در كنگره آمريكا حاضر شد و همچنين اولين نماينده زن پناهجو كنگره است.
تصوير ايلهان عمر در ماه مارس 2019، به همراه «نانسي پلوسي» رئيس كنوني مجلس نمايندگان آمريكا به دليل مقاله اي در ارتباط با «زناني كه آينده را شكل مي دهند» روي جلد مجله آمريكايي «رولينگ استون» قرار گرفت.

** مخالف آيپك
ايلهان عمر منتقد رژيم صهيونيستي است و پيشنهاد داده دانشگاه مينه سوتا از كمك به اين رژيم خودداري كند. او هوادار جنبش ضد صهيونيستي «بايكوت، منع سرمايه گذاري و تحريم» رژيم صهيونيستي است.
او به تازگي به خاطر اظهاراتش به يهودستيزي متهم شد اما مي گويد كه انتقادهاي او مقامات ارشد صهيونيست و سياست هاي آنها است و ربطي به تنفر از يهوديان ندارد. او حتي گفته مخالف اشغالگري است.
در 10 فوريه 2019، يكي از توييت هاي ايلهان عمر با اتهام يهودستيزي مواجه شد. «دونالد ترامپ» رئيس جمهوري آمريكا خواستار استعفاي او شده است.
اين نماينده مسلمان بارها در سخنراني و مصاحبه هاي خود با رسانه هاي آمريكايي با هشدار و انتقاد درباره نفوذ گسترده صهيونيست ها در هيات حاكمه آمريكا، نسبت به سياست هاي دولت ترامپ در برتري قائل شدن نسبت به رژيم صهيونيستي به شدت انتقاد كرده است.
او نقش لابي هاي صهيونيست در سياست آمريكا را مخرب دانسته و گفته كه اين لابي ها به اعضاي كنگره پول مي دهند تا از رژيم صهيونيستي دفاع كنند.
اين نماينده مسلمان در مصاحبه با 'ياهونيوز' با اشاره به عملكرد آمريكا در مقابل فلسطيني ها و رژيم صهيونيستي گفت: وقتي مي بينم اسراييل قانوني ايجاد مي كند كه آن را به عنوان دولت يهودي به رسميت مي شناسد و ساير ادياني را كه در آنجا هستند به رسميت نمي شناسد و ما هنوز آن را يك دموكراسي در خاورميانه مي دانيم، تقريبا خنده ام مي گيرد.
او همچنين در توئيتي جنجالي، از نقش حمايت هاي مالي كميته روابط عمومي آمريكا و رژيم صهيونيستي (آيپك) در پشتيباني نمايندگان جمهوريخواه از اين رژيم اشغالگر پرده برداشت.
اين زن مسلمان سوماليايي در نوامبر 2012 (آبان - آذر91) در جريان كارزار نظامي اسراييل عليه حماس در نوار غزه، در توئيتي نوشت: «اسراييل جهان را خواب كرده است، اميد دارم كه خداوند مردم را بيدار كرده و به آنها كمك كند تا اعمال شنيع اسراييل را ببيند.»

** ستاره اي نوظهور
«جف كريلو» از اعضاي تارنماي آمريكايي «رول كال» او را يك «ستاره نوظهور در حال ترقي» توصيف كرده است.
«عبدالباري عطوان» سردبير «راي اليوم» و تحليلگر سياسي بدنبال اظهارات ايلهان عمر كه گفت بود اسراييل جهان را خواب كرده است، گفت: پس از اين اظهارات كه هيچ يك از حكام عربي حتي جرأت فكر كردن به آن را هم ندارند، رژيم صهيونستي در تلاش است با كنكاش گذشته اين نماينده شجاع مسلمان، دستاويزي را براي ضربه زدن به وي پيدا كند.
صهيونيست ها مجددا با توسل به بهانه «يهودي ستيزي» اتهاماتي را به سمت وي نشانه مي روند تا از اين طريق بتوانند بر اقدامات ظالمانه خود سرپوش بگذارند، اما ايلهان عمر از مطالبات منصفانه خود و ملت فلسطين و گرفتن حق آنان كوتاه نمي آيد.
تعدادي از نامزدهاي مطرح انتخابات 2020 آمريكا از نماينده زن مسلمان منتقد لابي هاي صهيونيست در اين كشور كه هدف هجمه حاميان رژيم صهيونيستي قرار گرفته است، حمايت كردند.
سناتور «برني سندرز» كه نامزدي خود را براي انتخابات رياست جمهوري سال 2020 آمريكا به صورت رسمي اعلام كرده، از ايلهان عمر عضو زن مسلمان مجلس نمايندگان اين كشور حمايت كرد.
«كاملا هريس» ديگر نامزد دمكرات رياست جمهوري 2020 آمريكا گفت كه تمركز انتقادها عليه عمر، اين نماينده زن مسلمان را در معرض خطر قرار مي دهد.
«اليزابت وارن» يكي از جدي ترين رقباي ترامپ در انتخابات سال 2020 نيز به اين هجمه ها واكنش نشان داد و خواستار تمايز ميان انتقاد از رژيم صهيونيستي و يهودستيزي شد.
سال هاست صهيونيست ها با بهانه قرار دادن واژه يهودستيزي ، جنايات و خيانت هاي خود عليه جامعه بشري، به ويژه خود يهوديان را پوشانده و كسب قدرت مالي ، سياسي و تلاش براي سلطه همه جانبه بر جهان را به شكلي پنهان دنبال مي كند كه البته هر روز اين خباثت نزد ملت هاي جهان بيشتر افشا مي شود.
اروپام ** 9158 ** 1071