باغ پهلوان پور مقصد اصلی مسافران نوروزی در مهریز است

یزد - ایرنا - رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری مهریز گفت: باغ ایرانی پهلوان پور با طبیعت زیبا و بنای تاریخی و فرهنگی در بین سایر آثار مقصد اصلی مسافران و میهمانان نوروزی این شهرستان است.

الهام جلوداری روز جمعه در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا با اشاره به اینكه این بنا به همراه باغ دولت‌آباد یزد سازمان آموزشی، عملی و فرهنگی ملل متحد ( یونسكو)در فهرست آثار جهانی ثبت‌شده است افزود: این باغ در طول سال به‌خصوص در تعطیلات نوروز میزبان مسافرانی است كه این منطقه را مقصد گردشگری خود قراردادند.
وی ادامه داد: وجود موزه مردم‌شناسی در ورودی باغ، برپایی نمایشگاه دائمی عكس از آثار و بناهای تاریخی، فرهنگی و تفرجگاهی منطقه و نمایشگاه صنایع‌دستی موجب استقبال بیشتر مسافران شده است.
باغ جهانی پهلوان پور از باغ‌های متعلق به دوره‌های اواخر زندیه و اوایل قاجار است كه در محله مزویرآباد در حوزه شهری قرار دارد.
این باغ زیبا و تاریخی كه در نوع خود در استان یزد كم‌نظیر است متعلق به یكی از تجار یزدی به نام علی پهلوان پور بود.
مساحت باغ بیش از پنج هكتار و عمده ساخت‌وساز آن شامل برج گلین و فضاهای خدماتی مرتبط با آن در جبهه جنوب شرقی، عمارت زمستان خانه در جبهه غربی، عمارت شربت خانه (كوشك) در بخش مركزی، فضاهای خدماتی (اصطبل، انبار، سرایداری ) و كارگاه ریسندگی و قالی‌بافی در جبهه جنوبی است.
ارزشمندترین بخش باغ پهلوان پور كه نمونه‌ای از باغ‌های ایرانی در مناطق مركزی ایران است، عمارت كوشك یا شربت خانه در سه‌طبقه و به مساحت هزار و 500 مترمربع است.
شهرستان مهریز شش هزار و 700 كیلومترمربع مساحت دارد و مركز آن در 30 كیلومتری جنوب شهر یزد و در مجاورت جاده اصلی تهران - یزد - بندرعباس - كرمان قرار دارد.
این شهرستان دارای یك بخش مركزی و پنج دهستان به نام‌های ارنان، بهادران، تنگچنار، خور میر و میانكوه است.
بنای مهریز را به «مهر نگار» دختر «انوشیروان» ساسانی پیش از اسلام نسبت داده‌اند و تاكنون بیش از 600 اثر تاریخی درزمینهٔ های مختلف در این شهرستان شناسایی شد.
7536/ 2047/