۹ فروردین ۱۳۹۸،‏ ۹:۱۷
کد خبر: 83258465
۰ نفر
مهدی قلی قدیمی ترین حمام مشهد

مشهد- ایرنا- حمام مهدی قلی بیك مربوط به دوره صفوی، تاریخی ترین حمام موجود در مشهد و یكی از جاذبه های تاریخی مورد علاقه تاریخ دوستان در این شهر است.

حتما تا به حال وصف حمام‌ های قدیمی و بزرگ ایرانی چون حمام گنجعلی خان كرمان و یا حمام فین كاشان را شنیده اید و یا در سفر به كاشان و كرمان سری هم به این حمام‌های معروف تاریخی زده اید. باید بدانید كه در مشهد نیز حمام كمتر شناخته شده ای هست كه یكی از قدیمی‌ ترین و بزرگ‌ ترین حمام‌های ایرانی محسوب می شود و این حمام همان حمام 'مهدی قلی بیك' است كه هم اكنون موزه مردم شناسی نیز هست.
این حمام یكی از حمام های معروف ایران است كه قدمتش به زمان شاه عباس صفوی برمی گردد و معماری خارق العاده آن حكایت از شكوه و عظمت معماری اصیل ایرانی دارد.
این اثر در كنار حرم امام رضا(ع)، مسجد شاه و بازار فرش فروش های مشهد قرار دارد بنابراین برای بازدید از این موزه تنها كافیست بعد یا قبل از زیارت حرم امام رضا(ع)، ساعتی را به آن اختصاص داد. امروزه این حمام به موزه مردم شناسی مشهد بدل شده و در نتیجه می توانید در كنار حمام، از مجموعه ای از اشیا، وسایل، پوشاك و عكس های قدیمی شهر نیز دیدن كرد.
این اثر در تاریخ پنجم اردیبهشت 1356 با شمارهٔ ثبت 1374 به‌عنوان یكی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
این حمام مجموعه‌ای از فضاهای متعدد بوده و بزرگترین و زیباترین بخش آن بخش بینه حمام با هشت ستون و تزئینات نقاشی است.
این بنا وقف آستان قدس رضوی شد كه پس از مرمت و بازسازی در سال 1385 به موزه مردم شناسی تغییر كاربری داد. در این موزه اشیایی از قبیل لوازم مورد نیاز در حمام‌های قدیمی، انواع سماورهای ذغالی، قندیل، ظروف مختلف، آبخوری، بخش نمایشگاه عكس قدیم و مردم‌شناسی به نمایش درآمده است.

*نقاشی سقفی بی نظیر
وقتی قدم به این حمام می گذارید ساختار زیبای حمام های قدیمی را می بینید و چیزی كه در نگاه اول توجهتان را جلب می كند سقف زیبا و نقاشی شده ی این بناست كه می توانید ساعت ها جزئیات این نقاشی های زیبا را از نزدیك ببینید.
این حمام در كنار مسجد قرار دارد و سال ها هم نام همین مسجد بود اما امروز، همه آن را به نام مسجد محمد قلی بیك می شناسند. تا همین چند سال قبل هم مردم برای حمام كردن به این حمام عمومی می رفتند اما بعد از مدتی دیگر استفاده ای از آن نشد تا اینكه در سال 1385 پس از مرمت و بازسازی به موزه تبدیل شد.

*سربینه
در سربینه (رخت كن حمام) نقاشی و كاشی های رنگی می بینید.این قسمت ساروج بری و گچ بری های 28 لایه دارد كه 13 لایه از آن ها نقاشی های زیبا دارد. قوس های این قسمت از حمام از نوع پنج و هفت شاخ بزی است كه از سبك معماری اصفهان الهام گرفته است. در این قسمت راهرو هست كه از سه راهرو به عنوان رختكن استفاده می شد و یك راهرو هم شاه نشین بود.

*سقف حمام مهدی قلی بیك
برای اینكه از سربینه به گرمخانه بروید باید از هشتی بگذرید. در این هشتی، حوض كوچكی می بینید كه افراد بعد از بیرون آمدن از گرمخانه پای خود را در آنجا شسته و به سربینه می رفتند.در این مكان سقف منقوش و ستون های بی نظیر با نقاشی های هنرمندانه چشم هر بیننده ای را به خود جذب می كند.

*گرمخانه
بعد از اینكه از هشتی گذشتید وارد گرمخانه می شود كه محل اصلی شست و شو و استحمام بود. در وسط این گرمخانه مربع شكل،چهار ستون هست و بر روی آن سقفی گنبدی شكل قرار گرفته است. در اطراف این گرمخانه سه غرفه می بینید كه فضایی برای نشستن و حمام كردن بود.

*آتشخانه
آتشخانه منبعی برای گرم نگهداشتن حمام بود. این قسمت از حمام در پشت خزینه قرار دارد و از آنجا كف و دیوارهای حمام گرم می شد.

*چاله حوض
چاله حوض جایی بود كه مردم بعد از حمام برای آبتنی استفاده می كردند، این چاله حوض نسبت به حمام های دیگر بزرگ تر است. در ساخت این قسمت از حمام آنقدر به جزئیات توجه شده كه با وجود ساده بودن، شكوه معماری ایران را نشان می دهد.
7496