عربستان سه فعال زن زنداني را به صورت موقت آزاد كرد

تهران – ايرنا - منابع خبري روز پنجشنبه گزارش دادند كه مقام هاي سعودي سه فعال زن حقوق بشري اين كشور را به صورت موقت آزاد كردند.

به گزارش خبرگزاري رويترز به نقل از منابع آگاه، مقام هاي سعودي روز يكشنبه هفته آينده نيز ديگر فعالان زن زنداني را آزاد خواهند.
رويترز به نقل از منابع آگاه افزوده است كه شروط آزادي اين زندانيان مشخص نشده است.
در همين حال شبكه خبري الجزيره به نقل از حساب كاربري فعالان حقوق بشري سعودي در شبكه هاي اجتماعي، گزارش كرده است كه دادگاه جزايي عربستان فعالان زن زنداني را تا برگزاري جلسه بعدي محاكمه آنها به صورت موقت آزاد كرده است.
در حالي مقام هاي سعودي اقدام به آزادي اين فعالان عربستاني كردند كه پيش تر برگزاري جلسه محاكمه شماري از آنها كه اواخر اسفند ماه گذشته آغاز شد با انتقاد شديد نهادهاي حقوق بشري مواجه شده بود.
پيش از اين دست‌كم 36 كشور، شامل همه 28 عضو اتحاديه اروپا در شوراي حقوق بشر سازمان ملل با صدور بيانيه اي ضمن انتقاد از بازداشت فعالان حقوق زنان عربستاني خواستار همكاري رياض با تحقيقات مربوط به ماجراي قتل روزنامه نگار منتقد سعودي شدند.
اين نخستين بار در تاريخ شوراي حقوق بشر سازمان ملل است كه عربستان بدين شكل سرزنش مي‌شود.
12 تن از فعالان زن سعودي در ماه مي گذشته (ارديبهشت / خرداد) و پيش از لغو قانون ممنوعيت رانندگي براي زنان در عربستان بازداشت شده اند.
دادستان كل عربستان در ژوئن (خرداد / تير) گذشته اعلام كرد، پنج مرد و چهار زن به اتهام زيان به منافع كشور و حمايت از عناصر متخاصم در خارج بازداشت شدند و رسانه ‌هاي عربستاني به شكل گسترده‌اي آنها را محكوم به خيانت كردند.
خبرهاي منتشره حاكي از آن است كه لجين الهذلول و ديگر فعالان در دوره بازداشت در سلول انفرادي نگه داشته شده اند، و شكنجه شده و مورد آزار و اذيت قرار گرفته اند.
الهذلول كه پيشتر خواستار لغو ممنوعيت رانندگي براي زنان و پايان دادن به قيومت مردان در عربستان شده بود، دو بار بازداشت شده بود.
پس از قتل خاشقچي در كنسولگري عربستان در اكتبر گذشته كه خشم جهاني را برانگيخت، اين بار اين بازداشت ها باعث افزايش انتقادهاي بين المللي نسبت به عربستان شده است.
ميشل باشله كميسر عالي حقوق بشر سازمان ملل نيز هفته گذشته از عربستان خواست فعالان زن دربند آل سعود را آزاد كند.
براساس نامه سازمان هاي حقوق بشري، گزارش هاي اخير نشان مي دهد كه برخي از فعالان زن دربند آل سعود با شوك برقي و شلاق، تهديد به تعرض جنسي و روش هاي ديگر شكنجه شده اند و برخي از شاهدان گزارش داده اند كه اين شكنجه ها باعث شده تا آنها قادر به راه رفتن يا ايستادن نباشند.
كارشناسان مي گويند ، به نظر مي رسد كه بازداشت ده ها فعال و تحصيلكرده و علماي سعودي در عربستان در طول چند سال گذشته در چارچوب حذف مخالفان احتمالي در آينده صورت مي گيرد.
شبك**9365**1708