خراسان جنوبی آماده میزبانی از مسافران نوروزی است

بیرجند - ایرنا - استاندار خراسان جنوبی گفت: با وجود فعالیت سامانه های بارشی در منطقه نوروز امسال آمادگی بسیار خوبی در استان برای میزبانی از گردشگران و مسافران نوروزی وجود دارد.

به گزارش ایرنا محمدصادق معتمدیان روز پنجشنبه در گفت و گوی زنده تلفنی با رادیو سفر افزود: میزان بارش ها در این منطقه به گونه ای است كه مشكل خاصی برای تردد مسافران و گردشگران ایجاد نمی كند فقط مردم بایستی به هشدارهایی كه از ناحیه دستگاه های امدادرسان اعلام می شود، توجه لازم را داشته باشند.
وی بیان كرد: شرایط اقلیمی نیز به گونه ای است كه طراوت و شادابی خاصی به منطقه داده است.
رئیس ستاد خدمات سفر استان خراسان جنوبی گفت: در حال حاضر آب و هوای بسیار مطلوبی در مناطق مختلف خراسان جنوبی فراهم شده لذا از هموطنان در سراسر كشور دعوت می كنیم دیداری از شهرهای مختلف استان با جاذبه های متنوع در هر كدام از آنها داشته باشند.
وی افزود: با تدابیری كه اندیشیده شده هیچ گونه نگرانی در خصوص بارندگی ها و ایجاد مشكل برای مسافران و گردشگران در استان وجود ندارد و تمامی اقدامات لازم برای جلوگیری از وقوع سیل در استان انجام شده است.
مجری رادیو سفر به برپایی نمایشگاه لباس های بومی و سنتی خراسان جنوبی در باغ اكبریه بیرجند اشاره كرد و استاندار هم با یادآوری بازدید نوروزی خود از این مجموعه گفت: كار ارزشمندی در باغ اكبریه صورت گرفته است و موزه مشاهیر كه نشانه سبقه تاریخی استان است برای من هم جذابیت داشت.
معتمدیان به برپایی بازارچه صنایع دستی در همین مكان اشاره كرد و افزود: در سال های اخیر استقبال خوبی از تولید صنایع دستی شده و اكنون بیش از 80 نوع صنایع دستی مختلف در استان خراسان جنوبی تولید می شود كه در این بازارچه به نمایش گذاشته شده است و جاذبه بسیار خوبی برای مسافران و گردشگران خواهد بود.
وی تصریح كرد: خراسان جنوبی دارای جاذبه های گردشگری متنوع و زیادی است اما بخشی از آنها ناشناخته مانده و نیاز به معرفی بیشتر دارد.
استاندار خراسان جنوبی در بخش دیگری از این گفت و گو اظهار داشت: به دنبال بارش های رگباری اخیر در استان 460 نفر گرفتار در سیلاب كه اغلب آنان به هشدارها توجه لازم را نداشتند، با اقدام به موقع امدادگران نجات پیدا كردند.
وی گفت: عمده بارندگی های استان در 24 ساعت گذشته در شهرستان های طبس، فردوس و سرایان گزارش شده است.
معتمدیان با اشاره به اینكه 83 تیم عملیاتی و امدادی در استان آماده باش هستند بیان كرد: همه محورهای مواصلاتی استان با تلاش شبانه روزی راهداران و واحدهای پلیس راه باز بوده و تردد در حال انجام است.
وی افزود: با توجه به پیش بینی هواشناسی در دو مرحله یكی پنجشنبه هفته جاری و دیگری یكشنبه هفته آینده در استان بارندگی داریم كه تیم های عملیاتی و امدادی در حالت آماده باش كامل قرار خواهند داشت تا در صورت بروز سوانح و سیلاب احتمالی بتوانند به وظیفه امدادرسانی خود به هموطنان ایفای نقش كنند.
رئیس شورای هماهنگی مدیریت بحران استان خراسان جنوبی همچنین درباره زلزله شب گذشته (چهارشنبه) حوالی شوسف در شهرستان نهبندان گفت: زلزله به قدرت 4،6 ریشتر ساعت 20 و 49 دقیقه در 26 كیلومتری شمال شهر شوسف و عمق هشت كیلومتری رخ داد.
وی اضافه كرد: همچنین بعد از آن 2 پس لرزه با قدرت 2.4 و 2.10 روی داد كه خوشبختانه هیچگونه خسارتی جانی یا مالی نداشته است.
استان مرزی و كویری خراسان جنوبی به مركزیت بیرجند 11 شهرستان و چهار اثر ثبت جهانی دارد.
7557*3028