عالمان ديني درگذشت هموطنان در سيل شيراز را تسليت گفتند

شيراز- ايرنا- جمعي از عالمان و شخصيت هاي ديني و مذهبي استان فارس و كشور با صدور پيام هايي درگذشت شماري از هموطنان در سيل پنجم فروردين دروازه قرآن شيراز را تسليت گفتند.

در پي حادثه ويرانگر سيل شيراز، رهبر معظم انقلاب اسلامي در پيامي به امام‌ جمعه‌ شيراز، ضمن تسليت به مردم داغدار، سرعت و جديت در امر امدادرساني به حادثه‌ديدگان را خواستار شدند.
حضرت آيت‌الله خامنه‌اي در اين پيام خطاب به آيت الله لطف الله دژكام افزودند: مقتضي است جنابعالي ضمن ابلاغ سلام و تسليت اينجانب به خانواده‌هاي مصيبت‌ديده و نيز به مجروحان اين حادثه، در تلاش براي غمگساري و جبران مصيبت‌ها و خسارت و كمك به مردم، با مسئولان دولتي همكاري و همگان را توصيه به‌سرعت و جديت در انجام‌ وظيفه نمائيد.

** اعلام آمادگي حوزه هاي علميه براي كاهش آلام سيل زدگان
مدير حوزه هاي علميه در پيامي خطاب به نماينده ولي فقيه در استان فارس و امام جمعه شيراز اعلام كرد: حوادث سيل در مناطق گوناگون كشور و گزارش‌هاي سيل ويران‌گر شيراز مايه تاثر و اندوه فراوان شد.
حجت الاسلام و المسلمين عليرضا اعرافي در اين پيام خطاب به آيت الله لطف الله دژكام، اين مصيبت را تسليت گفت و با مردم شيراز و ديگر نقاط استان فارس و ايران اسلامي كه در اين حادثه آسيب ديده اند، ابراز همدردي كرد.
مدير حوزه هاي علميه كشور با اعلام آمادگي اين حوزه هاي ديني براي اقدام در زمينه كاهش آلام و مشكلات مردم مناطق سيل زده گفت: اميد است حوزه و مدارس علميه و نهادهاي حوزوي استان نقش موثر خود را در خدمت به آسيب ديدگان و كاهش رنج آنان و رسيدگي و ياري رساني به آنان ايفا كنند.

** همدردي توليت آستان شاهچراغ (ع) با جانباختگان
در پي وقوع سيل در شهر شيراز و جان باختن جمعي از هموطنان، آيت الله سيدعلي اصغر دستغيب توليت آستان مقدس حضرت احمدبن موسي الكاظم شاهچراغ عليه السلام در پيامي مشترك با آيت الله لطف الله دژكام نماينده محترم ولي فقيه در استان فارس و امام جمعه شيراز و دكتر عنايت الله رحيمي استاندار محترم فارس ضمن تسليت اين ضايعه دردناك، روز پنجشنبه 8 فروردين 1398 را عزاي عمومي در استان فارس اعلام كردند .
پيش از اين و در پي وقوع سيل در برخي مناطق شيراز، با دستور توليت آستان شاهچراغ (ع) امكان اسكان مسافران گرفتار در سيلاب در اين بارگاه منور فراهم شده بود.

** لزوم پيشگيري از حوادث مشابه در آينده
نماينده مردم استان فارس در مجلس خبرگان رهبري و امام جمعه ني ريز نيز در پيام تسليتي اعلام كرد: با اندوه و تاسف فراوان درگذشت جمعي از مردم عزيز و بزرگوار در حادثه تاثر انگيز و دلخراش ، سيل ويرانگر در شهر مقدس شيراز ، را تسليت و تعزيت عرض و شفاي عاجل و بهبودي مصدومين عزيز را از درگاه خداوند سبحان مسئلت مي كنم.
آيت الله سيد محمد فقيه افزود: بدون شك خسارت هاي جاني و مالي واردشده به پاره هاي تنمان ، قلوب مومنين را مالامال از غم و اندوه مي نمايد و در اين راستا انتظار مي رود دستگاه هاي مسئول با شناسايي نقاط ضعف و پيشگيري از وقوع آن در آينده ، با قصور و تقصيرهاي صورت گرفته در سطوح مختلف مديريتي به طور جدي برخورد كنند.
نماينده مردم استان فارس در مجلس خبرگان رهبري اظهار داشت: خلق صحنه هاي ماندگار در همدردي و مهمان نوازي مردمان شيراز و استان فارس تسكيني است بر اين رنج و اندوه و برگ زريني بر افتخارات اين مردمان وفادار كه هموار به اين صفت شهره بوده اند .
در بخش پاياني پيام آيت الله فقيه آمده است: ضمن تشكر از زحمات و تلاش هاي دستگاه هاي مسئول در مديريت اين حادثه دلخراش ، رحمت و مغفرت الهي را براي درگذشتگان و صبر و اجر جزيل براي بازماندگان از درگاه ربوبي مسالت مي كنم.

** با مقصران احتمالي برخورد شود
آيت الله علي اكبر كلانتري نماينده مردم فارس در مجلس خبرگان رهبري نيز در پيام ديگري ضمن تسليت درگذشت اندوه بار جمعي از هموطنان در سيل شيراز اعلام كرد: از مسئولان محترم اجرايي و قضايي انتظار مي رود ضمن رسيدگي فوري و همه جانبه به اين حادثه غمبار وجبران خسارت هاي ناشي از آن و برخورد با مقصران احتمالي آن ، به بررسي ساخت و سازهايي بپردازند كه احتمالا در گذشته بدون كارشناسي لازم و بدون پيش بيني همه جوانب در مجموعه دروازه قرآن انجام شده تا اگر سهل انگاري و تقصيري تشخيص داده شود مورد رسيدگي قرار گيرد و نيز تدابيري انديشيده شود تا در آينده شاهد اين گونه حوادث تلخ نباشيم.
آيت الله كلانتري افزود: از شهروندان عزيز و ميهمان نواز شيراز نيز مي خواهم با هر وسيله ممكن به كمك مسافرين و زائرين سومين حرم اهل بيت عليهم السلام بشتابند.

** قدرداني از نيروهاي مردمي و امدادي
جامعه روحانيت شيراز نيز در پيام جداگانه اي ضمن ابراز همدردي با بازماندگان اين حادثه ناگوار از خداوند متعال براي جان باختگان رحمت واسعه مسالت و از تمامي نيروهاي مردمي و امدادي كه در اولين دقايق اين واقعه ناگوار با همت والاي خود به كمك هموطنان حادثه ديده شتافتند تقدير و تشكر كرد.
در اين پيام آمده است: انتظار است تمامي دستگاههاي خدمت رسان با تلاش بي وقفه و خستگي ناپذير خود مشكلات سيل زدگان را هر چه سريع تر برطرف كنند.
بارش شديد باران در روزهاي پنجم و ششم فروردين منجر به وقوع سيل در مناطقي از شهر شيراز شد.
پنجم فروردين ماه، سيل دروازه قرآن 19 كشته ، 107 مصدوم و خسارات مادي بسياري به خودروهاي در حال عبور برجاي گذاشت.
ششم فروردين ماه نيز مناطق پايين دست رودخانه خشك شيراز و مجاور اين رودخانه با مشكل آبگرفتگي منازل و معابر روبرو شدند. در اين ميان، وضعيت منطقه سعدي وخيم تر از ساير نقاط گزارش شد كه امدادرساني به اين منطقه همچنان ادامه دارد.
7375/ 2027

سرخط اخبار استان‌ها