۷ فروردین ۱۳۹۸،‏ ۲۲:۵۶
کد خبر: 83257415
۰ نفر
روز بهاباد گرامی داشته شد

یزد - ایرنا - در هفتمین روز از ماه فروردین 1398 كه به‌عنوان « روز بهاباد» در استان یزد نامگذاری شده است، مراسم جشن باشكوهی با حضور مدیران كل ورزش و جوانان و اموراحتماعی استانداری یزد، مسئولان اداره‌ها ،نهادها و اقشار مختلف مردم در سالن مجتمع ملأ عبدالله بهابادی برگزار شد.

به گزارش ایرنا، محمدمهدی خانی زاده فرماندار بهاباد در این مراسم گفت: از منظر نجومی این منطقه در مقیاس بور تل (مقیاسی جهت سنجش تاریكی) در جایگاه خوبی قرار دارد و در برخی نقاط آن هیچ‌گونه آلودگی نوری وجود ندارد و بهترین و تاریك‌ترین منطقه بررسی‌شده در پروژه آلودگی نوری تاكنون شناخته شده است.
وی با اشاره به اینكه در قاره اروپا هیچ منطقه‌ای مشابه كویر بهاباد وجود ندارد، افزود: باكمی تبلیغ می‌توان منجمان اروپایی را به ایران جذب كرد و در خاورمیانه كشورهای ایران، عربستان، افغانستان و كمی پاكستان آسمان تاریك دارند و به دلیل وجود زیرساخت‌های خوب در ایران و امنیت مناسب و فرهنگ بالای ایران،كشورمان نسبت به بقیه در جایگاه مناسبی قرار دارد.
خانی زاده ادامه داد : ورود گردشگران و منجمان خارجی و مهم‌تر از آن منجمان ایرانی به بهاباد و نایبندان طبس می‌تواند باعث اشتغال شود و توسعه‌ای پایدار و بدون تخریب را به دنبال دارد.
وی ادامه داد: طبق بررسی سهراب علیدوستی پژوهشگر طرح جانمایی مكان‌های تاریك و سرپرست پروژه آلودگی نوری، این كویر بهترین مكان رصد ایران محسوب می‌شود و این منطقه كاملاً بكر را می‌توان با حفاظت پایدار به نسل آینده تحویل داد
فرماندار بهاباد از گردشگران خواست در سفر به این منطقه از جاذبه‌های گردشگری و طبیعت زیبای آن دیدن كنند.
چوب بازی سنتی ، خوانندگی ، اجرای تئاتر و ... ازجمله برنامه‌های این مراسم بود .
مركز شهرستان 20 هزارنفری بهاباد در فاصله 200 كیلومتری جنوب شرق یزد قرار دارد.
9877/ 2047/