نيازي به مراجعه سيل زدگان شيراز براي دريافت خسارت نيست

شيراز- ايرنا- فرماندار شهرستان شيراز گفت: تمهيدات خوبي براي جبران خسارت سيل زدگان اين شهر در روزهاي پنجم و ششم فروردين ماه انديشيده شده و براي برخورداري از اين تسهيلات، نيازي به مراجعه مردم به فرمانداري يا ديگر دستگاه هاي دولتي نيست.

محمدرضا اميري چهارشنبه در گفت و گو با ايرنا افزود: به دنبال حادثه سيل شيراز، نمايندگان هيات دولت شامل معاون رئيس جمهوري و رئيس سازمان برنامه و بودجه، وزير اطلاعات و وزير بهداشت، درمان و آموزش پزشكي و همچنين رئيس بنياد مسكن انقلاب اسلامي در سفر به استان فارس، تصميم هاي خوبي براي امدادرساني و جبران خسارت هاي سيل پيش بيني شده است.
وي اظهار داشت: بر اين اساس، تمهيداتي در ارتباط با پرداخت خسارت جانباختگان، خسارت خودروهاي آسيب ديده و افرادي كه لوازم منزل آنها در اثر سيلاب و آبگرفتگي آسيب ديده است، پيش بيني شده است.
فرماندار شيراز گفت: در ارتباط با منازل آبگرفته و آسيب ديده از سيل، اقداماتي در حال انجام است و نياز به نگراني و حضور مردم براي پيگيري موضوع در فرمانداري يا ساير دستگاه ها نيست.
وي ادامه داد: براي رسيدگي به امور آسيب ديدگان سيل در شهر شيراز ، مناطقي تعريف شده و قرار است شوراياران و كارشناسان بنياد مسكن و ديگر دستگاه هاي مرتبط در حسينيه هاي اين مناطق حضور يابند و به تهيه گزارش درباره واحدهاي آسيب ديده بپردازند.
اميري گفت: با توجه به تاكيد مقام معظم رهبري و رئيس جمهوري مبني بر اهتمام ويژه مسئولان به امور آسيب ديدگان سيل، پرونده هاي خسارت منازل شهروندان به طور جدي پيگيري مي شود و مدت زمان پرداخت خسارت به شهروندان طولاني نخواهد بود.
رئيس سازمان برنامه و بودجه كشور پيش از اين شامگاه دوشنبه در جلسه شوراي مديريت بحران استان فارس با اشاره به رسيدگي ويژه به وضعيت مصدوماني كه در پي اين رخداد در مراكز درماني به سر مي برند گفت: اسكان همراهان اين مصدومان و حادثه ديدگان امري است كه بايد مورد توجه قرار گيرد و اين افراد تا زمان رسيدگي به مشكلاتشان در بهترين اماكن اقامتي شيراز اسكان داده شوند.
وي همچنين از لزوم انتقال رايگان اجساد به شهرهاي مورد نظر سخن گفت و ادامه داد: اين خانواده‌ها نبايد به جز مصيبتي كه ديده اند دغدغه ديگري داشته باشند و به همين جهت تنخواه مورد نياز اين اقدامات در اختيار رئيس سازمان برنامه و بودجه استان فارس قرار خواهد گرفت.
نوبخت عنوان كرد: خسارت وارده به كساني كه از حوادث غيرمترقبه آسيب مي بينند در دولت تعريف شده لذا خسارت به خودروهايي كه در حادثه سيل شيراز وارد شده از سوي دولت جبران مي شود تا دغدغه مضاعف به خانواده‌هاي آسيب ديده وارد نشود.
سيل ناگهاني كه پنجم فروردين در دروازه قرآن شيراز رخ داد، بنا بر اعلام اداره كل پزشكي قانوني استان فارس، موجب كشته شدن 18 نفر و مصدوميت شماري از هموطنان شد.
اين سيل اتومبيل هاي پارك شده و در حال تردد در دروازه قرآن را تا مسافتي با خود برد و بر روي هم انباشت كه خسارات جاني و مالي در پي داشت.
آبگرفتگي منازل و معابر شيراز در پنجم و ششم فروردين به برخي واحد هاي مسكوني و تجاري اين شهر از جمله شهرك سعدي و مناطق پايين دست رودخانه خشك شيراز خسارت وارد كرد. سامانه بارشي كه آبگرفتگي و سيلاب را در پي داشت، شامگاه سه شنبه از فضاي استان فارس خارج شد.
رئيس مركز مديريت حوادث و فوريت هاي پزشكي فارس شامگاه سه شنبه به ايرنا گفت: در جريان وقوع سيل در شيراز به ويژه در دروازه قرآن و محله سعدي 107 نفر مصدوم شدند.
دكتر محمد جواد مراديان افزود: تعداد قابل توجهي از اين مصدومان به شكل سرپايي مداوا و تعدادي نيز براي ادامه درمان به بيمارستان هاي نمازي، شهيد رجايي، شهيد دستغيب و شهيد فقيهي منتقل شدند.
وي اظهار داشت: از مجموع مصدومان بستري شده در بيمارستان ها و مراكز درماني شيراز هنوز 20 نفر بستري هستند.
9873/ 2027

سرخط اخبار استان‌ها