شهرداري ها 27 محل آبگير شهر يزد را اصلاح مي‌كند

يزد - ايرنا - معاون هماهنگي امور عمراني استانداري يزد بابيان اينكه جاري شدن سيلاب روز سه‌شنبه در استان ، حادثه جاني نداشت، گفت: در مركز استان پيش ‌از اين 160 نقطه آبگيري وجود داشت كه الآن به 27 مورد كاهش يافت، اين محل ها توسط شهرداري‌ها اصلاح مي شود و جاي نگراني هم ندارد.

به گزارش ايرنا ، محسن صادقيان روز چهارشنبه در گفت‌وگو با خبرنگاران با اشاره به آمار بارندگي اخير در استان اظهار داشت: از ساعت 30: 06 روز دوشنبه تا صبح امروز بيشترين بارندگي‌ها متعلق شهرستان‌هاي تفت و مهريز بود به‌گونه‌اي كه در روستاي منشاد 142 و در ده بالا 111 ميلي‌متر بارندگي ثبت شد.
وي افزود: بارندگي‌ها در برخي نقاط استان منجر به جاري شدن سيلاب در مسير رودخانه‌هاي فصلي شد ولي با وجودي كه بارش‌ها نسبت به سال قبل و چند سال گذشته بي‌سابقه بود با حضور فعال همه دستگاه‌ها ، مديريت شد.
معاون هماهنگي امور عمراني استانداري يزد خاطرنشان كرد: يكي از فعاليت‌هاي بسيار خوب طي روزهاي اخير در شهرستان‌ها ، مديريت ميداني و حضور فعال فرمانداران، دهياران و مسئولان دستگاه‌هاي مختلف استان بود كه مستقيماً اطلاع‌رساني كردند و در ميان مردم بودند.
صادقيان بابيان اينكه دهياران ، آشنايي و اطلاعات خوبي درباره منطقه خوددارند تأكيد كرد: آثار مثبت اين حضور در زمان جاري شدن سيل در برخي شهرستان‌ها ديده و از سوي ديگر تجارب خوبي كسب و نتيجه برخي تلاش دستگاه‌ها در زمان بحران و سيل ديده شد.
وي با اشاره به اينكه بازديد از سيل بندها و رودخانه‌ها يكي از وظايف اوليه فرمانداران در شوراي هماهنگي مديريت بحران استان در نظر گرفته‌ شد ، ادامه داد: حوادث اخير موجب شد تا برخي سيل بندها بعد از گذشت 30 سال از ساخت آن‌ها ، استفاده شود به همين دليل اصلاح مسير رودخانه‌ها و مرمت سيل بندها و رسيدگي به وضعيت مخازن آب در اولويت قرار گرفته است.
اين مسئول تأكيد كرد: با توجه به افزايش تعرض به حريم رودخانه‌ها و برداشت‌هاي بي‌رويه از آن‌ها و نيز پيش‌بيني تداوم بارندگي‌هاي بهاري تا پايان ارديبهشت ، توجه جدي به اين سازه‌ها در دستور كار است.
معاون استانداري يزد تصريح كرد: بستر رودخانه‌هاي خشك( مسيل‌هاي) شهر يزد بايد توسط شهرداري‌ها احيا و به‌مانند گذشته باشد چون ساخت‌وسازها و تخليه نخاله‌ها در حاشيه رودخانه‌ها و برداشت‌هاي بي‌رويه معادن يكي از مشكلاتي بود كه از روز گذشته با آن درگير بوديم.
به گفته صادقيان، سيل بندهاي اطراف شهر يزد نيز در ماه‌هاي گذشته بازديد و امور مربوط به رفع مشكل صورت گرفت كه اين امر ، كمك بسيار خوبي براي شهر يزد بود.
وي بر لزوم معرفي يك نفر به‌عنوان سخنگوي ستاد بحران استان تأكيد كرد و گفت: به اعتقاد برخي كارشناسان ، وارد مرحله ترسالي شديم، بايد براي رفع نقاط ضعف و جلوگيري از ايجاد مشكلات در آينده ، برنامه‌ريزي لازم انجام شود.
در اين جلسه مديركل راهداري و حمل‌ونقل جاده‌اي يزد هم گفت: از روز دوشنبه شاهد جاري شدن سيلاب در مناطقي از استان و بارش‌هاي خوبي بوديم و با توجه به آماده‌باش تمام نيروهاي راهداري ، پليس‌راه و ساير دستگاه‌هاي خدمات رسان مشكلي پيش نيامد.
علي عليخاني افزود: با توجه به‌احتمال خطر در برخي نقاط با همكاري مردم ، 2 جاده روستايي بسته شد كه با اين كار از بسياري مشكلات جلوگيري شد.
وي تصريح كرد: باوجودي كه عمده شهرستان‌ها به‌ويژه مهريز ، تفت و يزد درگير بارندگي‌ها و سيل بودند، خوشبختانه خسارت جاني گزارش نشد و خسارت مالي هم به حداقل رسيده است.
مديركل راهداري يزد درباره وضعيت رودخانه‌ها گفت: نسبت به برداشت از بستر رودخانه نظارت مي‌شود تا خسارت به نقاط اطراف وارد نشود.
در ادامه مديركل ارتباطات و فناوري اطلاعات يزد درباره وضعيت آنتن دهي تلفن همراه در نوروز و چند روز اخير اظهار داشت: هم‌اكنون وضعيت تلفن همراه اول و ايرانسل در استان پايدار و طبيعي است.
اكرم فداكار افزود: در چند روز اخير هم تنها پنج ‌تا 6 مورد مشكل رخ داد كه بلافاصله برطرف شد و عمده آن‌ها ناشي از قطع برق در نقاطي از استان بود.
وي يكي از فعاليت‌هاي روزهاي گذشته و در زمان وقوع سيل را ارسال پيامك هشدار اعلام كرد و ادامه داد: اين پيامك به 116 هزار مشترك نقاط حادثه‌خيز در تفت و مهريز و خودروهاي ورودي ارسال‌شده است.
بارندگي‌ها كه از روز دوشنبه در استان يزد آغاز تا صبح امروز ( چهارشنبه) ادامه داشت سبب جاري شدن سيلاب در تعدادي از رودخانه‌هاي فصلي شهرستان‌هاي استان شده است.
يزد در ناحيه مركزي ايران در منطقه‌اي گرم و خشك قرار دارد و به علت شرايط جغرافيايي ميزان بارش در آن اندك است و علت آن دوري استان از درياست كه كمتر تحت تأثير ابرهاي باران‌زا از غرب و جنوب كشور قرار مي‌گيرد.
با توجه به فقر پوشش گياهي و وجود گسترده عرصه‌هاي بياباني بارندگي‌ها عموماً در استان سبب جاري شدن سيلاب و رواناب مي‌شود.
يزد در دوره‌هاي مختلف زمين‌شناسي زيرآب قرار داشت، وجود رودخانه‌هاي خشك يا فصلي كه در اصطلاح مردم منطقه « مسيل »نام دارد ،گوياي اين مطلب است، بسياري از اين مسيل‌ها در نتيجه فعاليت‌هاي انساني، اقتصادي، شهرسازي و فعاليت‌هاي عمراني طي سال‌هاي گذشته تاكنون از بين رفت و يا مسدود شد.
جا دارد با عبور موج جديد ابرهاي باران‌زا از استان يزد كارشناسان، مديران نهادهاي ذي‌ربط، شهرداران و اعضاي شوراي اسلامي شهرها، بخش‌ها و روستاها با راهنمايي و مشورت افراد سالخورده هر منطقه مسير طبيعي و واقعي مسيل را مشخص و نسبت به بازگشايي آن اقدام كنند.
آن‌ها مي‌توانند از اطلاعات موجود در نقشه‌هاي هوايي مربوط به سال‌هاي گذشته نيز استفاده كنند.
در صورت اقدام عملي مي‌توان از حوادث تلخ جاري شدن سيلاب و رواناب در تعدادي از 21 شهر استان و روستاها جلوگيري كرد.
همچنين نسبت به جدول‌كشي برخي خيابان بازنگري و اقدام شود ؛ در شهر يزد برخي خيابان‌هاي قديمي جدول دارد و تعدادي از خيابان‌هاي جديد بدون جدول ساخته شد و با كوچك‌ترين بارندگي مسيري براي عبور رواناب وجود ندارد.
1968/ 2047

سرخط اخبار استان‌ها