ازسرگيري روابط حماس و سوريه با ميانجيگري ايران و حزب الله

تهران - ايرنا - روزنامه لبناني «الجمهوريه» با چاپ مطلبي به ديدار چند روز گذشته «سيد حسن نصرالله» دبيركل حزب الله لبنان و «صالح العاروري» نايب رييس دفتر جنبش مقاومت اسلامي فلسطين (حماس) پرداخت و نوشت:مقامات حماس تمايل دارند با ميانجيگري ايران و حزب الله روابط با سوريه را از سر بگيرند.

به گزارش روز چهارشنبه ايرنا، روزنامه الجمهوريه در اين مطلب نوشت: ديدار چند روز گذشته سيد حسن نصرالله و «صالح العاروري» نايب رييس دفتر حماس حدود پنج ساعت و نيم به طول انجاميد. ديداري كه چند موضوع مهم داشت؛ به رسميت شناخته شدن حاكميت رژيم صهيونيستي بر جولان اشغالي از سوي آمريكا و حملات اسرائيل به نوار غزه و همچنين از سرگيري روابط حماس با سوريه.
الجمهوريه افزود: هم اكنون بسياري از اعضاي حماس به اين نتيجه رسيده اند كه وقت ازسرگيري روابط با سوريه فرا رسيده است و وجود خطر مشترك از سوي آمريكا و اسرائيل كه همزمان فلسطيني ها و سوري ها را مورد هدف قرار داده ايجاب مي كند تا گروه هاي مقاومت با اتحاد يكديگر و كنار گذاشتن اختلافات در برابر تهديدات تل آويو و واشنگتن ايستادگي كنند.
الجمهوريه ادامه داد: حماس همچنين مي كوشد با ميانجيگري حزب الله روابط خود با دولت سوريه را از سر بگيرد تا يخ روابط ميان دمشق و حماس هرچه زودتر آب شود.
حماس در اين راه همچنين به كمك ايران براي قانع كردن اسد جهت از سرگيري روابط ميان دمشق و حماس اميدوار است.
يك منبع عاليرتبه در حماس نيز در گفت و گو با الجمهوريه تاكيد كرد كه در اين مرحله مهم ترين مساله، افزايش سطح روابط و همكاري ها و قرار گرفتن گروه هاي محور مقاومت در صف واحد براي مقابله با رژيم صهيونيستي و آمريكا است.
اين مقام حماس تاكيد كرد كه در شرايط كنوني تلاش براي ارتباط با سوريه با ميانجيگري ايران و حزب الله كاملا طبيعي است، زيرا اولويت كنوني ما مقابله با تهديدات سرنوشت سازي است كه قضيه فلسطين را به طور كامل هدف قرار داده است.
اين فرمانده حماس افزود: بررسي ها نشان مي دهد كه در انتخابات پيش رو در اسرائيل يك دولت جناح راست و جنگ طلب بر سر كار بيايد كه اين موضوع اهميت اتحاد محور مقاومت را بيش از پيش يادآور مي شود.
«اسماعيل هنيه» رييس دفتر سياسي حماس نيز پس از به رسميت شناختن حاكميت رژيم صهيونيستي بر جولان از سوي آمريكا، گفت: جولان بخش جدايي ناپذير خاك سوريه است و ما در برابر سلطه طلبي هاي آمريكا در كنار سوريه خواهيم ايستاد.
حماس پس از آغاز بحران و درگيري ها در سوريه در سال 2011 روابط خود را با دمشق قطع كرد و پس از آن به تلاش براي سرنگوني دولت بشار اسد و جنگ عليه ارتش سوريه متهم شد.
خاورم*9469*1508