۷ فروردین ۱۳۹۸ - ۱۴:۱۱
کد خبر 83256875
۰ نفر
هفت سین موسیقی از ایران تا تركمنستان

تهران - ایرنا - برنامه جشن و هفت سین نوروز توسط هنرمندان موسیقی ایرانی و تركمنستانی درعشق‌آباد و جزیره كیش اجرا شد.

به گزارش روز چهارشنبه خبرنگار فرهنگی ایرنا از سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، گروه موسیقی و هنرهای آیینی «جایلان» از استان خراسان شمالی، نوروز امسال در شهرهای عشق‌آباد، مرو و تركمن‌آباد، با اجرای برنامه‌های متنوع خود، حاضرین در سالن‌ها را به وجد آورد.
گروه موسیقی و هنرهای آیینی «جایلان» نوروز امسال به همت رایزنی فرهنگی كشورمان در عشق‌آباد و با همكاری سفارت جمهوری اسلامی ایران در تركمنستان و كنسولگری كشورمان در مرو، روزهایی به یادماندنی برای شهروندان سه شهر عشق‌آباد، مرو و تركمن‌آباد رقم زد.
این برنامه‌ها با همكاری كامل وزارت فرهنگ تركمنستان و در چارچوب برنامه مبادلات فرهنگی دو كشور صورت گرفت.
این برنامه با حضور دیپلمات‌های خارجی مقیم تركمنستان، شخصیت‌های فرهنگی این كشور و علاقمندان تركمنی هنر ایرانی برگزار شد.
در این برنامه ابتدا رایزن فرهنگی كشورمان در تركمنستان، ضمن خوشامدگویی به میهمانان و تبریك عید نوروز به قربانقلی بردی محمداف، رییس جمهور تركمنستان، عید نوروز را میراث مشترك ایران و تركمنستان و كشورهای حوزه نوروز برشمرد و افزود: ما امروز اینجا هستیم تا به اتفاق هم عید نوروز را در كنار سفره هفت‌سین ایرانی جشن بگیریم و میراث مشترك فرهنگی دو كشور ایران و تركمنستان را پاس بداریم.
رضا خانیان، همچنین گفت: نوروز پیونددهنده دو كشور ایران و تركمنستان است و به همین مناسبت رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران این جشن را با حضور گروه موسیقی و هنرهای آیینی «جایلان» از ایران تدارك دیده است. در ادامه این جشن گروه سرود رایزنی فرهنگی قطعاتی نوروزی را به تركمنی اجرا كرد و آنگاه گروه «جایلان» با اجرای موسیقی و حركات آیینی خیره‌كننده حاضران در سالن را به وجد آورد.
برنامه گروه «جایلان» شامل اجرای قطعات مختلف موسیقی همراه با آواز و نیز اجرای حركات گروهی بود كه به دفعات توسط حاضران مورد تشویق قرارگرفت.
بر اساس این گزارش، روز جمعه دوم فروردین هم، جشن نوروز به همت رایزنی فرهنگی كشورمان و كنسولگری ایران در مرو و برای نخستین‌بار در محل سالن تئاتر «كمینه» شهر مرو برگزار شد.
در این جشن رایزن فرهنگی كشورمان با بیان سخنانی، اجرای برنامه توسط گروه موسیقی «جایلان» را كه با همكاری وزارت فرهنگ تركمنستان برای نخستین بار در مرو كهن برگزار می‌شود، آغازی برای برگزاری برنامه‌های فرهنگی دیگر برشمرد و گفت: ما بسیار خوشحال می‌شویم كه در سال «تركمنستان، مهد شكوفایی» در كنار شما و در این شهر تاریخی نوروز را جشن می‌گیریم.
خانیان همچنین ابراز امیدواری كرد كه اجرای برنامه‌های فرهنگی، پیونددهنده بیشتر ایران و تركمنستان باشد.
در ادامه این جشن كه با حضور دیپلمات‌ها، ایرانیان مقیم و علاقمندان فراوان تركمنی برگزار شد، ابتدا یكی از خوانندگان تركمنی قطعاتی را اجرا كرد و در ادامه گروه «جایلان» با اجرایی متفاوت، حاضرین در سالن «كمینه» مرو را میهمان هنر ایرانی خود كرد.
در ادامه برنامه نوروزی رایزنی فرهنگی كشورمان در تركمنستان، جشن نوروز با حضور پرشور علاقمندان تركمن در سالن آمفی تئاتر «سید نظر سیدی» شهر تركمن‌آباد برگزار شد.
در این برنامه ابتدا جمعی از هنرمندان تركمنستان، قطعات زیبایی را اجرا كردند و در ادامه گروه «جایلان» كه با استقبال فراوان حاضرین در سالن روبرو شده بود، ابتدا قطعات آوازی و همنوازی ویژه‌ای اجرا كرد و در ادامه با اجرای رقص‌های محلی اقوام مختلف ایرانی، فضای خاص را در سالن حاكم كرد.
اجرای گروه با تشویق‌های متعدد حاضرین همراه بود و در پایان نیز اجرای مشترك گروه هنرمندان تركمنی و گروه «جایلان» تشویق حاضران را به دنبال داشت.
این برنامه كه برای نخستین‌بار در تركمن‌آباد اجرا می‌شد، با ابراز احساسات فراوان حاضرین به پایان رسید.

** حضور هنرمندان تركمنستانی در ایران
با هماهنگی رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در عشق آباد و همكاری سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، به دعوت معاونت گردشگری سازمان منطقه آزاد كیش، گروه 23 نفره هنرمندان تركمنستان، نوروز امسال با سفر به جزیره كیش و با اجرای برنامه‌های متنوع در جشن نوروز 98 این جزیره حضوری فعال دارند.
این گروه متشكل از برجسته‌ترین هنرمندان حركات آیینی، موسیقی، تركمنی،، نمایش صنایع دستی و آداب و رسوم ملی تركمنستان است.
این گروه 23 نفره از هنرمندان برجسته تركمنستان، با حضور در جزیره زیبای كیش، هنرهای آیینی و آداب و رسوم نوروزی مردم تركمنستان را برای بازدیدكنندگان و دیگر مردم و مسافران حاضر در این جزیره به نمایش گذاشت.
هنرمندانی از آكادمی هنرهای ملی تركمنستان در عشق‌آباد و شهر باستانی مرو در این گروه 23 نفره مشاركت دارند.
تركمنستان یكی از كشورهایی است كه نوروز در آن به صورت باشكوه جشن گرفته می‌شود و آداب و رسوم مشهور این جشن همچون پخت سمنو در میان مردم رواج دارد.
بنا براعلام رایزن فرهنگی كشورمان در تركمنستان این آمادگی وجود دارد كه برای فعال‌تر كردن ارتباطات فرهنگی دو كشور بر اساس برنامه مبادلات فرهنگی تلاش شود.

** تاكید بر اجرای مبادلات فرهنگی تهران - عشق آباد در سال 2019

رضا خانیان درباره آخرین وضعیت مبالات فرهنگی تهران - عشق آباد می گوید كه با اجرای برنامه مبادلات فرهنگی در سال 2019 كه از سوی رییس جمهور تركمنستان سال «تركمنستان مهد شكوفایی» نامگذاری شده است، كه تلاش می شود در هرچه باشكوه‌تر برگزار كردن برنامه‌های ملی این كشور برای این سال مشاركت شود.
علاوه براین ها رایزنی ایران در تركمنستان از اعلام آمادگی این رایزنی برای برگزاری هفته فرهنگی تركمنستان در ایران و هفته فرهنگی ایران در تركمنستان را در سال 1398 خبر داد.
پیشنهادات برگزاری هفته دوستی كودك در پایتخت‌های دو كشور، برگزاری هزاره بزرگداشت ابوسعید ابوالخیر در دو كشور با مشاركت سازمان منطقه‌ای اكو، تبادل گروه‌های فرهنگی و هنری در زمینه موسیقی و تئاتر، نمایش فیلم‌های ایرانی در سینماهای عشق‌آباد و شهرهای بزرگ تركمنستان و نمایش فیلم‌های سینمایی تركمنستان در ایران، ارتباط مراكز اسناد و میراث فرهنگی دو كشور، حضور هیأت‌های رسانه‌ای و دیگر بندهای برنامه مبادلات فرهنگی از دیگر مواردی است كه این رایزنی بر اجرایی شدن آنها اعلام آمادگی كرده است.
فراهنگ ** 9494 ** 1355 **