۷ فروردین ۱۳۹۸ - ۱۲:۲۲
کد خبر 83256680
۰ نفر
كشف یك اثر پیكاسو بعد از سال‌ها زندگی زیرزمینی

تهران- ایرنا- یك اثر هنری متعلق به «پابلو پیكاسو»، نقاش مطرح سبك كوبیسم، بعد از سال‌ها دست‌به‌دست شدن در بازارهای زیرزمینی معاملات قاچاق، توسط یك كارگاه آثار هنری در هلند كشف شد.

پابلو پیكاسو(Publo Picasso) نقاش، مجسمه ساز، طراح صحنه، شاعر، نمایشنامه نویس و هنرمند مطرح قرن بیستم (1881 تا 1973) و یكی از بنیانگذاران سبك كوبیسم و از چهره‌های سبك سوررئالیسم است.
به گزارش روز چهارشنبه گروه فرهنگی ایرنا از منابع خبری، اثر پیداشده به نام «نیم تنه یك زن یا پرتره‌ای از مار» نقاشی رنگ و روغن است كه پیكاسو در سال 1938 از چهره دورا مار (Dora Maar) دوست، همراه و منبع الهام خود كشیده است و تا زمان مرگ پیكاسو؛ یعنی سال 1973 به دیوار خانه او آویزان بود.
«آرتور براند» (Arthur BrandLL ) توانسته این اثر را بعد از سال‌ها دست به دست شدن در بازارهای زیرزمینی و خریدوفروش های غیرمجاز و قاچاق مواد مخدر و سلاح، توسط گروه‌های مخفی و مخوف هلندی بیابد.
وی كه در عالم هنر طی چند سال اخیر به عنوان كارآگاه خصوصی مطرحی شناخته می شود و رسانه‌ها نام «ایندیانا جونز هنری» (شخصیت یك باستان‌شناس ماجراجو در فیلم‌هایی به همین نام) را بر وی گذاشته اند.
براند پیش از این توانسته بود یك جفت اسب برنزی به نام «اسب‌های هیتلر» اثر «جوزف توراك » (Joseph Thorak) هنرمند معاصر نازی‌ها را در سال 2015 و موزائیكی دزدیده شده از كلیسایی در قبرس منقش به تمثال پاتریك مقدس را در سال 2018 نیز كشف كند.
وی می‌گوید این اثر پیكاسو اواخر دهه 90 میلادی از كشتی تفریحی یكی از شاهزادگان سعودی دزدیده شده و از آن زمان به بعد معمولا به عنوان وثیقه در خرید و فروش‌های كلان مواد مخدر، یا به جای باقیمانده پول معامله اسلحه‌ای جابجا می‌شده است و امروز 28 میلیون دلار (25 میلیون یورو و 21 میلیون پوند) قیمت دارد.
وی از وقتی پی برده یك اثر از پیكاسو از كشتی یك شاهزاده تفریحی دزدیده شده ابتدا دنبال نام این اثر بوده و وقتی فهمیده این اثر چیست با افرادی ارتباط برقرار كرده كه احتمال می داده در معامله‌ای آن را خریده یا فروخته اند و در نهایت توانسته سرنخی از كسی پیدا كند كه این اثر در دست او بوده است.
پلیس‌های فرانسه و هلند گفته اند آخرین فردی كه نقاشی پیكاسو دست او بود تحت تعقیب قرار نخواهد گرفت، و براند اثر را در اختیار یك شركت بیمه قرار داده است تا در مورد سرنوشت آن تصمیم گرفته شود.
وی می‌گوید از وقتی این اثر را دیده می دانسته به پیكاسو متعلق است. «معجزه ای كه از آن می تراود، به شما می قبولاند نقاشی كار دست پیكاسوست».
فراهنگ**9157** 9053