۷ فروردین ۱۳۹۸،‏ ۹:۰۳
کد خبر: 83256330
۰ نفر
آتش سوزی در بازار تاریخی ارومیه مهار شد

ارومیه - ایرنا - مدیرعامل سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری ارومیه گفت: آتش سوزی در بازار تاریخی و مسقف ارومیه پس از تلاش چهار ساعته آتش نشانان در ساعت سه بامداد مهار شد.

ابراهیم شاد قوشچی روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: در پی دریافت خبری مبنی بر وقوع آتش سوزی در یك واحد طلاسازی، گروه آتش نشانی و امداد و نجات به محل اعزام شد.
وی اضافه كرد: به علت چوبی بودن و استفاده از خاك در سقف طلاسازی، استفاده از آب برای اطفای حریق موثر واقع نشد ولی آتش نشانان با استفاده از سایر روش های تخصصی، موفق به مهار آتش شدند.
وی به پایین آمدن 2 متر از سقف طلاسازی بر اثر آتش سوزی اشاره و بیان كرد: تیم اطفای حریق و امداد و نجات پس از مهار آتش و با استفاده از روش شمع گذاری، سقوط كامل سقف را نیز مهار كردند تا از حجم خسارت كاسته شود.
مدیرعامل سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری ارومیه با اشاره به اینكه علت بروز این حادثه توسط كارشناسان سازمان در حال بررسی است، گفت: این حادثه تلفات جانی نداشت و با تلاش آتش نشانان از گسترش آتش به دیگر واحدها نیز جلوگیری شد.
به گزارش ایرنا بازار تاریخی ارومیه با راسته های تودرتو و حجره های متنوع همچنان از پر رفت و آمدترین مكان ها برای اهالی و مسافران به ویژه در ایام نوروز به شمار می رود و راسته طلاسازان و طلافروشان یكی از 54 راسته این بازار مسقف است.
این بازار یكهزار و 576 باب مغازه دارد و حدود 6 هزار نفر به طور مستقیم و نزدیك به 40 هزار نفر به طور غیرمستقیم در آن كسب درآمد می كنند.
پس از انجام مطالعات لازم در سال‌های 1358 و 1359 هجری شمسی اقداماتی برای ثبت بازار تاریخی ارومیه در ردیف آثار ملی كشور معمول شد و این اثر در سال 1362 شمسی به شماره 1639 در فهرست آثار ملی به ثبت رسید.
پس از ثبت این بازار در فهرست آثار ملی و اعمال ضوابط و مقررات ثبتی آن، با حمایت های قانون و مشاركت و همكاری كسبه نسبت به احیا و اصلاح بخش های قدیم به فرم اولیه و هماهنگ با معماری اصیل آن اقدامات فراوانی شده است.
2093/3072