امام جمعه گرگان: حادثه سیل گلستان بزرگ بود اما همه پای كار هستند

گرگان - ایرنا - نماینده ولی فقیه در استان گلستان و امام جمعه گرگان گفت: نمی توانم بی انصافی كنم، سیل گلستان حادثه بسیار بزرگی بود اما همه پای كار آمدند و هستند.

آیت الله سید كاظم نورمفیدی بامداد چهارشنبه در پاسخ به سوال ایرنا كه نظرش در خصوص سرعت عمل و تلاش دستگاه های اجرایی استان گلستان در مواجهه با سیل اخیر چیست، افزود: هم خوبی ها را می گویم و اگر نقصی هم باشد، تذكر می دهم.
امام جمعه گرگان كه از ابتدای وقوع سیل در گلستان بصورت مستمر از مناطق سیل زده اعم از شرق، شمال و غرب استان بازدید و از نزدیك با مردم گفتگو كرده در خصوص برداشت خود از عملكرد دستگاه های ذیربط گفت، برداشت من این است كه این دستگاه ها واقعا در صحنه حضور داشته اند.
آیت الله نور مفیدی از تلاش بی وقفه مسوولان محلی یاد كرد و اطمینان داد كه كوتاهی صورت نگرفته، اما این را هم اضافه كرد: ضعف هایی وجود دارد و اشكالات هم وارد است، اما دلیل نمی شود كه یكسره چوب دستمان بگیریم، این درست نیست، فرمانداران و سایر مسئولان محلی در طول این مدت شبی 2 ساعت هم نخوابیده اند.
نماینده ولی فقیه در استان گلستان طرح انتقاد و مشكلات را در صورتی كه منطقی و علمی باشد، مفید دانست و در عین حال گفت نقد باید برای اصلاح امور باشد نه تخریب.
وی در توضیح عمق و گستردگی خسارات سیل استان گلستان گفت: در سایر استان ها هم با این پدیده طبیعی روبه رو بودیم و متاثر هم شدیم، اما آنچه باید مورد توجه دولت و مردم باشد، اینكه خسارات وارده در گلستان عمیق تر و گسترده تر است چرا كه حوادث سایر استان ها در همان ساعات اولیه یا روز اول تمام شد اما در گلستان هم اكنون وضعیت هنوز عادی نشده است.
نماینده مردم استان گلستان در مجلس خبرگان رهبری اضافه كرد: همین حالا آق قلا در محاصره آب قرار دارد و مشكل بطور كامل برطرف نشده است و گمیشان هم همچنان در محاصره آب است و امیدوارم به لطف خداوند مشكلات هر چه زودتر برطرف شود.
آیت الله نورمفیدی با اشاره به كمك رسانی به اهالی گرفتار در سیل در حدود یك هفته گذشته، گفت از همان روز اول كمك ها برای اهالی حادثه دیده از سیل ارسال شد؛ فقط در مسجد جامع گلشن گرگان از ابتدای سیل تاكنون 70 هزار وعده غذای گرم، روزانه 20 هزار وعده غذا تهیه و ارسال شده است كه این كار سنگین با مشاركت مردم انجام شد.
امام جمعه گرگان؛ اما مشكلات بعد از فروكش كردن آب و یا خروج سیلاب از شهرها و روستاها را بسیار سخت تر و دشوارتر دانست و ابراز امیدواری كرد كه بعد از فروكش كردن آب از شهرها، مشكلات بعدی با برنامه ریزی دقیق و دریافت كمك هایی كه مسئولان قول آن را داده اند، برداشته شود.
نورمفیدی از وعده ها و قول هایی كه تاكنون از ستاد اجرایی امام خمینی، كمیته امداد و بنیاد مستضعفان برای مشاركت در امر رسیدگی به مناطق سیل زده گلستان دریافت كرده است، خبر داد و در عین حال خواستار مشاركت مردمی هم شد و گفت كه تاكنون اهالی سایر استان ها از طریق تماس هایی كه ائمه جمعه با وی گرفته اند، جهت ارسال كمك های مردمی اعلام آمادگی كرده اند.
براساس گفته نماینده ولی فقیه، ستاد اجرایی فرمان امام تامین 4 هزار بسته لوازم اساسی منزل و نیز 4 هزار راس دام را بصورت بلاعوض برای مردم گلستان تقبل كرده و همچنین قول 3 هزار فرصت شغلی با استفاده از وام های بدون بهره داده است.
نورمفیدی، ضمن ستایش از روحیه مقاوم و صبر اهالی مناطق سیل زده افزود: اینكه تركمن های منطقه با همه این مصائب از پا نیفتاده اند، تحسین برانگیز است.
امام جمعه گرگان در عین حال اقدام برخی ها در شبكه های اجتماعی و فضای مجازی كه برای تخریب روحیه مردم مصیبت زده سوء استفاده می كنند را تقبیح كرد و گفت كه بجای اینكه به مردم روحیه بدهند، تخریب می كنند كه این از هر حیث اخلاقی و انسانی و اسلامی نیست.
از امام جمعه گرگان سوال كردیم، در سابقه استان گلستان طی یكی دو دهه اخیر چندین سیل بزرگ داشته ایم، آیا فكر نمی كنید نیاز به كمیته تحقیق مستقل و تخصصی برای شناسایی نقاط ضعف در مدیریت سیل وجود داشته باشد؟
وی در پاسخ به وقوع چند سیل در طول دو دهه گذشته اشاره كرد و گفت: اتفاقا یكی از خواسته های بنده از هیات دولت و وزرایی كه به استان سفر كرده اند، همین بوده است كه فكر اساسی شود چرا كه باز هم امكان وقوع حوادث مشابه (باتوجه به جغرافیا و سیل خیز بودن گلستان) وجود دارد.
آیت الله نورمفیدی در همین ارتباط به پیشنهاد خود به دولت اشاره كرد كه در آن خواستار اجرای وعده زه كشی 280 هزار هكتار از اراضی استان شده است.
امام جمعه گرگان افزود: در مناطقی كه زه كشی داشته ایم، با خسارت بسیار كمتری روبه رو شدیم.
نورمفیدی توضیح داد: هزینه 280 هزار هكتار زه كشی حدود هزار میلیارد تومان است كه از وقوع سیل جلوگیری می كند اما در مقابل الان خسارات بسیار بیشتر از این به گلستان وارد شده ضمن اینكه آلام و درد مردم جبران ناپذیر است. ما در حوادث گذشته هم تلفات انسانی داشته ایم مانند سیل سال 71 كه سیل تا زیر گرگان آمد و تمام دشت را فرا گرفت.
نماینده ولی فقیه در استان گلستان، عمق خسارات سیل به منطقه را بسیار زیاد دانست و به ترتیب اقتصاد منطقه كه اساس آن كشاورزی و دامداری است و اماكن مسكونی (خانه های مردم) بیشترین خسارات را دیده اند.
نورمفیدی در خصوص برآوردهای اولیه از خسارات وارده گفت: تاكنون 200 هكتار از اراضی كشاورزی و نیز دام های مردم خسارت دیده و تا دوشنبه شب هم حدود 700 ساختمان مسكونی بطور كامل تخریب شده و حدود 6 هزار خانه هم بین 30 تا 70 درصد آسیب دیده است.
از امام جمعه گرگان در خصوص مهمترین اولویت ها و نیازهای مناطق سیل زده سئوال كردیم، وی افزود: بخش مهم زندگی سیل زدگان از بین رفته، از جمله فرش، یخچال و ... و اینها نیازهای فوری خانواده هاست و باید به فوریت مورد توجه قرار گیرد.
نورمفیدی گفت: اكنون چند روزی است كه زندگی مردم آق قلا و گمیشان زیر آب است و اموالشان از بین رفته و از همین رو باید به سرعت برآوردی از خسارات و نیازهای فوری و آنی مردم صورت بگیرد.
نماینده ولی فقیه در گلستان، خواستار ارزیابی و برآورد دقیق از میزان خسارات به سیل زدگان استان شد تا هرچه زودتر در تامین نیازهای آنان اقدام شود.
به گزارش ایرنا؛ سیل استان گلستان كه از اول فروردین ماه جاری همزمان با سال نو تشدید شد شهرها و روستاهای گنبد و آق قلا را در نوردید و گمیشان را محاصره كرد و همچنان بخش های وسیعی از استان زیر آب تا ارتفاع سه متر است.
1770//2729